Źródła hałasu a ochrona słuchu

Istnieje wiele branż, w których każdego dnia niezbędne jest wykorzystywanie rozmaitych maszyn i narzędzi. Niestety spora część z nich podczas pracy generuje hałas o wysokim natężeniu, który bardzo często przekracza normy przewidywane przez prawo.

Co zrobić, jeśli maszyny w firmie są za głośne? Jak dopasować odpowiednie osłony akustyczne do konkretnego problemu? Skąd wiedzieć, jakie rozwiązanie będzie w danym przypadku najlepsze? Sprawdź więcej informacji na ten temat w poniższym artykule i zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo Twoich pracowników w trakcie wykonywanych obowiązków.

Pomiary hałasu w miejscu pracy

Praca w fabrykach, drukarniach, a także na taśmie podczas pakowania produktów i wielu innych miejscach wiąże się niestety ze stosunkowo dużym hałasem. Maszyny ułatwiające codzienne obowiązki nie są idealne i choć posiadają mnóstwo zalet i znacznie przyspieszają wiele procesów, to niestety ich praca jest związana z generowaniem hałasu o wysokim natężeniu. Takie zjawisko ma niestety bardzo negatywny wpływ na słuch pracowników oraz na ich samopoczucie, a co za tym idzie – na wydajność pracy.

adaptacje akustyczne

Na szczęście są na to odpowiednie rozwiązania. Jednak, aby mogły one poprawnie działać, należy je odpowiednio dopasować do konkretnego rodzaju maszyny, natężenia hałasu i innych parametrów. Dlatego też przed zamontowaniem osłon akustycznych, które rzeczywiście będą funkcjonalne i wydajne, należy przeprowadzić odpowiednie testy i badania natężenia hałasu oraz określić jego źródło i wymagania techniczne. Bariery dźwiękochłonne mają pomagać w pracy, a nie ją utrudniać, dlatego też muszą być odpowiednio zamontowane i dopasowane do konkretnego urządzenia.

Badania akustyczne i pomiary hałasu w miejscu, gdzie mają być montowane osłony chroniące słuch przed hałasem, to pierwszy krok. Kolejny to analiza otrzymanych wyników i stworzenie odpowiedniego projektu, który powinien być zbudowany na podstawie wniosków oraz danych. Dzięki temu rozwiązanie ograniczające hałas w firmie na pewno będzie odpowiednio dopasowane nie tylko do źródła dźwięku oraz do jego natężenia, ale przede wszystkim do indywidualnych potrzeb w danym miejscu, związanych z codzienną pracą i wykonywaniem obowiązków. Jest to niezwykle istotne, ponieważ źle dopasowane osłony akustyczne nie tylko nie będą funkcjonalne, ale mogą także wręcz przeszkadzać. Sprawi to, że zamiast przyspieszyć i ułatwić pracę, to niestety ją znacznie utrudnią.

Zamontowanie niefunkcjonalnych osłon akustycznych może również wiązać się z tym, że pracownicy po prostu nie będą chcieli z nich korzystać i inwestycja okaże się bardzo nietrafiona.

Bariery akustyczne i kabiny dźwiękochłonne

Specjalne bariery akustyczne i kabiny dźwiękochłonne, a także inne urządzenia służące do zmniejszania wpływu hałasu na słuch pracowników oraz innych osób przebywających blisko jego źródła, powinny być profesjonalnie wykonane. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w innym przypadku inwestycja okaże nietrafiona i właściwie bezużyteczna, ponieważ nie przyniesie oczekiwanych efektów. Aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji i problemów na tym polu, warto zdecydować się na usługi sprawdzonej firmy oferującej nowoczesne rozwiązania akustyczne do stosowania w różnych pomieszczeniach i konstrukcjach.

izolacje akustyczne

Wybór fachowych usług to gwarancja naprawdę dużej skuteczności oraz przede wszystkim dopasowania ochrony przed hałasem do konkretnej sytuacji i wymagań. Dzięki temu firma po zamontowaniu osłon akustycznych będzie mogła dalej funkcjonować przez jakichkolwiek przeszkód.

Pamiętaj, że dbanie o komfort i zdrowie pracowników jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Prawo i zasady BHP określają, jakie natężenie hałasu jest dopuszczalne w miejscu pracy ludzi. Przekroczenie wyznaczonych norm może skutkować karami pieniężnymi oraz pociągnięciem do odpowiedzialności w przypadku spowodowania przez hałas problemów ze słuchem lub nawet jego utraty. Dlatego też inwestycja w bariery akustyczne przy maszynach o dużych gabarytach to często obowiązek pracodawcy. Takie rozwiązanie znacznie podniesie komfort pracy i jej wydajność, przyczyni się do lepszego samopoczucia podwładnych oraz zagwarantuje im godziwe i wymagane przez prawo warunki wykonywania codziennych obowiązków.

Nowoczesne rozwiązania akustyczne na pewno spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających przedsiębiorców, którzy stawiają na najbardziej innowacyjne i funkcjonalne rozwiązania wysokiej jakości.