Zabawy ze skakanką pamiętamy jeszcze z okresu naszego dzieciństwa. 20-30-40 lat temu dzieci nie miały do dyspozycji smartfonów, tabletów ani komputerów. Czas spędzany na podwórku z rówieśnikami obfitował w różnego rodzaju zabawy ruchowe. Jednym z najpopularniejszych wówczas przyrządów wykorzystywanych w codziennej rozrywce była skakanka. W niniejszym artykule przedstawimy kilka rodzajów zabaw ze skakanką dla dzieci. Zachęcamy do zaangażowania swoich pociech do aktywnego wypoczynku, który sprzyja jego rozwojowi fizycznemu i zapobiega powstawaniom wad postawy.
Skakanka- gdzie jest najczęściej wykorzystywana?
Przykro to stwierdzić, ale obecnie skakanka używana jest przeważnie przez osoby dorosłe. Stała się ona dość modnym i często wykorzystywanym akcesorium w codziennych ćwiczeniach w domu lub na świeżym powietrzu. Skakanka nie cieszy się już tak dużą popularnością wśród dzieci, jak kiedyś. Może postaralibyśmy się to zmienić poprzez zorganizowanie dziecku atrakcyjnej zabawy ze skakanką? Możemy zaprosić do niej kolegów i koleżanki naszej pociechy lub samemu pobawić się z dzieckiem. Na pewno i my na tym skorzystamy!
Zabawy ze skakanką dla dzieci
Zabawy ze skakanką dla dzieci to doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu ze swoim maluchem oraz oderwanie go od biernego wypoczynku (oglądania telewizji, grania w gry komputerowe, spędzania czasu ze smartfonem w rękach). Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy ze skakanką. Zasady zabaw mogą być modyfikowane poprzez dodawanie lub odejmowanie pewnych elementów. Szczególnie ważne jest, aby poziom trudności dostosować do wieku i możliwości fizycznych dziecka.
Cztery strony świata
W zabawie mogą wziąć udział minimum 3 osoby. Dwie z nich biorą końce skakanki do ręki, stają naprzeciwko siebie i zaczynają kręcić skakanką. Trzeci uczestnik zabawy wskakuje do skakanki w odpowiednim momencie i zaczyna wykonywać po jednym skoku, obracając się za każdym razem o 90 stopni. Towarzyszyć temu powinno wypowiadanie kierunków świata (np. północ-południe; zachód-wschód). Po wykonaniu zadania uczestnik wyskakuje ze skakanki, a na jego miejsce wskakuje kolejna osoba. Dowolność tej gry polega na tym, że można ją w różny sposób modyfikować. Wszystko zależy od wyobraźni i pomysłowości uczestników zabawy. Można np. zdecydować się na zwiększenie liczby skoków przy każdym kierunku świata lub określić, jaki styl skakania będzie w zabawie obowiązywać. Wygrywa ta osoba, która najszybciej ukończy zadanie.
Zabawa Hawaje
Zabawa ta wymaga niezłej gibkości i elastyczności. Jej ideą nie jest jednak skakanie. W zabawie mogą wziąć udział minimum 3 osoby. Dwie z nich biorą końce skakanki do ręki, ustawiają się naprzeciwko siebie i napinają skakankę, trzymając ją wysoko nad ziemią. Trzeci uczestnik zabawy próbuje przejść pod skakanką, nie dotykając jej i mocno wychylając się do tyłu, tak aby klatka piersiowa była skierowana ku górze. Na każdym kolejnym etapie zabawy dzieci trzymające skakankę opuszczają ją coraz niżej, zwiększając tym samym dla osoby przechodzącej pod nią poziom trudności.
Wirująca skakanka
Im większa ilość dzieci będzie brać udział w tej zabawie, tym lepiej. Skakanka dla dzieci powinna być długa- na około 6 metrów. Równie dobrym rozwiązaniem będzie użycie grubego sznura. Dwie osoby stają naprzeciwko siebie, trzymając na końcach sznur lub długą skakankę i zaczynają nią kręcić. Trzecia osoba wskakuje do środka i zaczyna skakać do momentu, kiedy nie zawadzi o skakankę. Kiedy tak się stanie, wyskakuje ze skakanki, a na jej miejsce wskakuje kolejne dziecko. Im więcej dzieci, tym większa rywalizacja i bardziej przednia zabawa. Wygrywa to dziecko, któremu uda się wykonać największą liczbę skoków bez zawadzenia o skakankę.
Zabawa „Pan Sobieski”
Dziecko bierze skakankę do ręki i zaczyna skakać stylem lajkonika, mówiąc następującą rymowankę: „Pan Sobieski miał trzy pieski: czerwony, zielony, niebieski”. Następnie dziecko wyrzuca skakankę za siebie i określa, bez obracania się za siebie, ile kroków musi pokonać, aby dotrzeć do niej dotrzeć. Może wybrać trzy rodzaje marszu: „stópki” polegające na stawianiu stopy za stopą, krok normalny i krok „słoniowy”, czyli chodzenie z wykrokiem. Celem zabawy jest dotarcie do leżącej skakanki, zanim wyczerpie się liczba wcześniej określonych kroków. Jeżeli to się uda, uczestnik przechodzi do rundy trudniejszej, w której obowiązuje już inny styl skakania, np. obunóż, następnie-na jednej nodze, potem-ze skrzyżowanymi nogami itd. Wygrywa ta osoba, która pozytywnie zaliczyła wszystkie rundy.
Skakanka dla dzieci-dobierz odpowiednią skakankę dla swojego dziecka
Sklep Powerman oferuje szeroki wybór akcesoriów sportowych do codziennego użytku. Jeżeli chciałbyś cofnąć się do czasów dzieciństwa i pokazać swojemu dziecku, ile frajdy i radości może dać zabawa ze skakanką, serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty naszego sklepu. Znajduje się w nim m.in. szeroki asortyment skakanek różnego rodzaju oraz w różnych długościach. W zabawie z dzieckiem doskonale zdadzą egzamin skakanki sznurkowe z drewnianymi rączkami. Do wyboru zarówno skakanki krótkie o długości 2,5 m, jak i skakanki wykorzystywane w zabawach dla większej liczby osób (o długości 5 m). Skakanki wykonane są z dobrej jakości materiałów-trwałych i wytrzymałych. Dla osób zainteresowanych kupnem skakanki w celach treningowych polecamy skakanki z wygodnymi w trzymaniu rączkami neoprenowymi oraz ze wbudowanym licznikiem skoków.