Wpływ pianki poliuretanowej na zdrowie

Podczas budowy domu czy remontu dużą uwagę zwraca się na to, czy poszczególne materiały i metody są skuteczne i wytrzymałe. Oprócz tego jednak warto zwrócić uwagę również na to, czy mają one jakiś wpływ na zdrowie mieszkańców danego miejsca, a jeśli tak, to jaki i czy nie warto znaleźć takiego rozwiązania, które będzie pod tym względem neutralne. W tym artykule przyglądamy się piance poliuretanowej i jej cechom charakterystycznym oraz temu, czy ma ona wpływ na zdrowie tych, którzy w danym miejscu przebywają.

Popularny materiał do ocieplania

Nie ma wątpliwości, że pianka poliuretanowa na dobre zagościła w świadomości wszystkich, zarówno specjalistów branży budowlanej, jak i wśród osób, które budują lub remontują poszczególne budynki. Niezależnie od tego, czy jest to izolacja domu, czy ocieplanie poddasza pianką, jest to materiał mający mnóstwo zalet, dlatego jest tak często wybierany. Po pierwsze, pianka nie stanowi dla żadnego budynku czy pomieszczenia obciążenia, ponieważ jest materiałem lekkim. Po drugie, warto pamiętać o tym, że pianka jest bardzo skuteczna – nie trzeba powtarzać ocieplania przez wiele lat.

Piankę poliuretanową stosuje się chętnie również z tego względu, że bardzo szybko zasycha, dzięki czemu izolacja dachu czy nawet całego budynku przebiega znacznie sprawniej, niż ocieplanie innymi materiałami. Oprócz tego pianka jest z pewnością najbardziej elastycznym materiałem, dlatego bez problemu można ją umieścić nawet w wąskich szczelinach – zabezpieczenie przed zimnem jest wówczas na naprawdę wysokim poziomie.

Jak pianka poliuretanowa wpływa na zdrowie?

Izolacja natryskowaWymienione zalety pianki poliuretanowej dotyczą głównie tego, w jaki sposób materiał ten jest aplikowany oraz jego skuteczności. Jeszcze jedną bardzo istotną zaletą pianki poliuretanowej jest jej neutralny materiał, który nie wpływa w żaden sposób na zdrowie osób i zwierząt przebywających w danym budynku.

Pianka nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych ani przykrych zapachów. Jest odporna na wilgoć, dzięki czemu w pomieszczeniach jest sucho. To z kolei prowadzi do tego, że w danym pokoju nie rozwija się grzyb ani pleśń, które mogłyby szkodzić zdrowiu. Pianka nie jest również w żaden sposób interesująca dla szkodników, co chroni budynek również przed nimi.

Jeśli w danym domu, mieszkaniu czy biurze mają przebywać osoby borykające się z alergią, czy też z astmą, wybór pianki poliuretanowej będzie najlepszym wyborem. Nie działa ona w żaden negatywny sposób na osoby cierpiące na te dolegliwości. Podczas kupowania pianki warto upewnić się, że posiada ona wszelkie niezbędne atesty, które będą gwarancją tego, że jest to produkt najwyższej jakości. Żadna pianka dobrej jakości nie powinna oddziaływać niekorzystnie na zdrowie ludzi ani zwierząt.

Czy aplikacja pianki jest bezpieczna?

Izolacja poddasza czy całego mieszkania lub domu pianką poliuretanową odbywa się z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Aplikacja tej pianki to izolacja natryskowa, do której używa się odpowiedniego agregatu, za pomocą którego pianka może być rozprowadzona.

Co więcej, może to wykonywać wyłącznie profesjonalista, który ubrany jest w odpowiedni do tego kombinezon oraz nakrycie głowy i twarzy. Dzięki temu pianka nie stwarza zagrożenia również dla osoby zajmującej się jej aplikacją, ponieważ nie będzie ona wówczas osiadała na ciele specjalisty, gdzie mogłaby zaschnąć. Przy zachowaniu odpowiednich zasad aplikacji pianki nikomu nie ma prawa nic się stać, a specjaliści zajmujący się ocieplaniem powierzchni są do tego dobrze przygotowani.