Używane palety drewniane – kiedy i gdzie je kupić?

Ze względu na swoje właściwości drewniane palety najczęściej wykorzystywane są przez firmy budowlane czy przemysłowe, gdzie służą do transportowania ciężkich materiałów. W ofercie producentów palet znajdują się zarówno produkty oryginalne, jak i używane, przeznaczone do wielokrotnego użytku. Każdy z nich charakteryzuje się własną specyfiką i zastosowaniem.

Czym są drewniane palety?

Drewniana paleta to płaska platforma, wykonana z połączonych ze sobą drewnianych desek, która służy do składowania i transportowania towarów. Cechuje ją wyjątkowa sztywność i trwałość, dzięki czemu produkty ułożone na jej wierzchu mogą być stabilnie ułożone i nienarażone na upadek. Palety tworzone są z różnego gatunku drewna, zwykle w kształcie prostokątna. Na specjalne zamówienie klienta producenci wykonują palety w różnych rozmiarach oraz o różnej wytrzymałości na ciężar.

Najpopularniejszym rodzajem są Europalety o standardowych wymiarach 1200 x 800 mm, które utrzymują ciężar 1500 kg. Istnieją również palety przemysłowe przeznaczone do jednorazowej wysyłki, lekkie palety wystawowe oraz używane. Te ostatnie, w zależności od wybranego gatunku, mogą nosić wyraźne lub minimalne ślady użytkowania.

Zastosowanie drewnianych palet

Najczęściej palety wykorzystywane są w transporcie, zarówno lądowym, morskim, jak i lotniczym. Stosuje się je także w magazynach, gdzie przechowywane są większe ilości opakowań z towarem. Palety wystawowe służą natomiast jedynie do eksponowania produktów pokazowych, ze względu na mniejsze rozmiary oraz lekkość, nie wykorzystuje się ich w transporcie.

produkcja palet

Używane palety drewniane – zalety

Wysokiej jakości palety wielokrotnego użytku mogą znaleźć zastosowanie również w innych celach niż transport czy magazynowanie. Używane palety drewniane, po odpowiednim oczyszczeniu, mogą posłużyć jeszcze przez długie lata. Zaletami ponownego wykorzystania palet jest:

  • ograniczenie liczby wyciętych drzew,
  • zmniejszenie poziomu dwutlenku węgla w atmosferze.

Dając drewnianym paletom drugie życie, dbamy więc o środowisko, zyskując solidny produkt w niższej cenie.

Jak przygotować drewniane palety do ponownego użytku?

Zanim wykorzystamy używaną paletę ponownie, musimy odpowiednio ją oczyścić i wysuszyć, tak by woda nie zniszczyła struktury czy koloru produktu. Warto pamiętać również o wyszlifowaniu powierzchni palety, nierównej po wcześniejszej eksploatacji oraz o pozbyciu się wystających gwoździ.  Następnie należy zabezpieczyć ją właściwym impregnatem, który chroni przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Tak przygotowana paleta drewniana może z powodzeniem zostać wykorzystana w nowym celu.

Do czego wykorzystać używane palety?

Odpowiednio oczyszczone i zaimpregnowane palety używane mogą posłużyć jako baza do wyrobu mebli ogrodowych – foteli, krzeseł, czy stołów, drewnianych domków dla dzieci czy oryginalnych osłonek na kwiaty oraz kwietników. Z wysokiej jakości palet używanych tworzone są także całe tarasy ogrodowe, proste huśtawki czy piaskownice. Palety wielokrotnego użytku znajdą zastosowanie również wewnątrz domu, gdzie można zbudować z nich półki, organizery do przechowywania narzędzi czy nawet łóżka.

Gdzie kupić używane palety drewniane?

Używane palety można znaleźć w firmach, które zajmują się produkcją palet. W ich asortymencie znajdziemy więc zarówno nowe palety, jak i te wielorazowe, które możemy nabyć w zdecydowanie niższych cenach. Sprzedawcy dzielą dodatkowo używane palety, według stopnia ich zużycia.

Przy wyborze tego towaru warto zwrócić uwagę na ślady użytkowania, widoczne na panelach, oraz ich wygląd – te młodsze i mniej zużyte będą jasne i suche, natomiast te częściej używane będą znacznie ciemniejsze. W zależności od celów, do jakich chcemy przeznaczyć produkt, możemy zdecydować się więc na panele bardziej lub mniej estetyczne.