Trzy powody do włączenia programu domowego recyklingu

1. Drugie życie dla większości materiałów oraz produktów

  • Wykorzystanie starych spoiw produktu do innych dokumentów
  • Komputerowe dyski i foldery plików mogą być używane wielokrotnie.
  • Puste pudełka plastikowe mogą pomieścić długopisy, ołówki itp.

Korzystanie z notatki faksu zamiast oddzielnych stron może uratować siedem milionów kilometrów papieru faksowego. Recykling jednej szklanej butelki oszczędza wystarczająco dużo energii, aby zapalić żarówkę 100 przez cztery godziny. Szkło nie zużywa się. Może być poddawane recyklingowi cały czas.
Recykling jednej tony papieru pozwala zaoszczędzić ponad 20000 litrówwody, 380 litrów oleju i 2,6 metra sześciennego powierzchni składowiska. Recykling jednej tony gazety oszczędza aż 15 drzew.

Sposoby na zaoszczędzenie energii

2. Rozsądna gospodarka odpadami w domu to godna uwagi postawa pro ekologiczna

  • Zamiast brać zawsze nowe torby w sklepie spożywczym, przynieś stare powrotem. Wiele sklepów daje kredyt na ponowne wykorzystanie worków lub przywiezienie własnej torby płóciennej (które swoją drogą są w sklepach coraz popularniejsze, wystarczy tylko podnieść ceny reklamówek aby zobaczyć znaczący wzrost zainteresowania torbami płóciennymi wśród klientów – są mocne i można je używać wiele miesięcy dopóki się nie przetrą).
  • Zakupy w dużych ilościach są dobre. Pamiętaj tylko, aby kupować tylko to, co można zużyć przed datą prawidłową do spożycia.
  • Handlowanie luzem działa tylko wtedy, gdy zmniejsza się wielkość opakowania. To nie pomaga, jeśli opakowanie zbiorcze składa się z wielu małych opakowaniach. Spójrz na najmniejsze opakowanie.
  • Zamiast materiałów sztucznych lepiej wykorzystywać płótno.
  • Zamiast chusteczek jednorazowych czy pieluch dla dzieci w domu, należy użyć pieluch tetrowych – to również spora oszczędność dla Waszego portfela.
  • Reduktory przepływu w kranie i prysznicu zaoszczędzają nawet 3 litry wody na minutę.
  • Kompaktowe lampy fluorescencyjne mogą zmieścić się w niemal każdej oprawie, w tym wiele z nich ma funkcję ściemniania. Pracują one około dziesięć razy dłużej, jak ich kuzyni żarówki. Dają doskonałe światło w wielu zakresów kolorów na niższych mocach i obciążeniu cieplnym. Zaoszczędzisz pieniądze i energię elektryczną.

3. Recykling pozwala oszczędzić energię podczas produkcji nowych tworzyw

Oszczędności można doszukiwać się nie tylko w sposobie naszego zachowania czy przyzwyczajeń. Dobrze jest aktywnie brać udział w recyklingu, należy nauczyć się tylko kilka zasad. Dobrzej jest przygotować pojemniki bądź worki, do których będziemy osobno wyrzucać szkło białe oraz kolorowe, tworzywa sztuczne oraz kartony czy papier. Zanim wrzucimy śmieci do odpowiednio pojemnika do recyklingu przeczytajmy na jego opisie czego NIE NALEŻY tam wrzucać. Nasz recykling pójdzie na marne, gdyż w zakładzie przetwórstwa odpadów konkretne tworzywo i tak nie zostanie zakwalifikowane jako nadające się do recyklingu. To co uda nam się poddać recyklingowi sprawi, że producenci stawiający na ekologię będą mogli wykorzystać mniej energii oraz surowców do produkcji nowych produktów, co będzie bardzo sprzyjające dla naszego środowiska – warto zaangażować się w ekologię. Im więcej osób jest świadomych takiej potrzeby, tym wyraźniejsze stają się szanse na 100% recykling materiałów do tego się nadających. Chcesz wiedzieć więcej o gospodarce odpadami? Wejdź na: http://wasiprawnicy.pl/zakres-uslug/