Trzy powody dla stosowania druku cyfrowego i druku offsetowego w drukarni

1. Wydrukujesz szybko

Druk cyfrowy zapewnia stosunkowo szybką prędkość wydruku. Wszystkie materiały, które dostarcza się do drukarni muszą zostać przygotowane w formie cyfrowej, tj. w kilku akceptowalnych rozszerzeniach plików, które dodatkowo mogą być na miejscu edytowane o ile drukarnia posiada taką możliwość. Przyjmuje się, że do najpopularniejszych formatów należą PDF, PNG, JPG, TIFF, czy CDR. Prędkość naturalnie zależy od stopnia zadruku, aczkolwiek jest o wiele szybsza aniżeli w przypadku drukarek domowych. Wydrukujesz szybko, gdyż nie ma potrzeby aby przygotowywać maszynę do druku, wystarczy tylko włączyć drukowanie konkretnego pliku i czekać na efekty, jest to zdecydowana przewaga w stosunku do standardowego druku offsetowego. Druk offsetowy jest wolniejszy ale wyprzedza druk cyfrowy, kiedy wszystkie parametry zostaną już ustawione i ruszy cylinder nakładający farbę na powierzchnię. Następnie wystarczy tylko poczekać aż farba wyschnie i materiały są gotowe.

2. Niskie koszty druku cyfrowego i offsetowego

Drukowanie cyfrowe

Przygotowanie druku jest tanie i szybkie, nie wymaga dostosowania maszyny do każdego pliku jak ma to miejsce w druku offsetowym. Pierwsza odbitka, która drukowana jest w druku cyfrowym nazywana jest nakładową odbitką, w przypadku następnych kopii możliwe jest spersonalizowanie zadruku, to jest dodanie zmian, np. kolorystycznych. Jeśli masz do wydrukowania niewielką ilość kopii konkretnego projektu, to warto skorzystać z usług drukarni cyfrowej. Szybko będziesz mógł dodawać następne pliki, zmieniać je oraz personalizować.  W przypadku druku offsetowego drukowanie jest drogie jeśli chcielibyśmy drukować coś w małej ilości kopii, jeśli mamy taki zamiar – w drukarni zalecą nam druk cyfrowy, jeśli będziemy drukować co najmniej kilkaset sztuk a nawet kilkanaście tysięcy – offset będzie korzystny. W zależności od rodzaju maszyny możemy uzyskać nawet do 14-18 tysięcy kopii konkretnego projektu. Drukarnia cyfrowa dostosuje druk dla Ciebie – zadzwoń by uzyskać więcej informacji.

3. Możliwość stosowania barw Pantone®

Pantone® jest rodzajem palety barw, która jest znacznie szersza aniżeli tradycyjny CMYK. Większość drukarni stosuje Pantone® co jest korzystne zwłaszcza dla tych osób, które dokładnie muszą przenieść barwy na materiały takie jak papier, folię, karton czy inne. Jest to bardzo ważne, gdy musimy odtworzyć logotyp z księgi znaku, gdzie projektant dokładnie opisał konkretne wartości. Czasami zielony może różnić się od zielonego. A tak naprawdę odmian koloru zielonego jest kilka tysięcy, dlatego tak istotne jest dokładne przekazanie barwy obsłudze drukarni. W druku cyfrowym prawdopodobnie nie uzyskamy tak dobrej jakości jak w offsecie, dlatego też lepiej jest zdecydować się na druk offsetowy, jeżeli to kolor jest dla nas podstawą działania. Pamiętajmy także o akcydensach – te wydrukować najlepiej w druku cyfrowym. Druk offsetowy byłby zdecydowanie zbyt drogi, zwłaszcza jeśli mowa o wizytówkach, ulotkach, papierze firmowym czy niewielkich broszurach.