Jeszcze 30 lat temu komputery były towarem ekskluzywnym, nie każdy mógł sobie pozwolić na to by mieć w domu komputer dell czy hp, o podłączeniu do internetu w ogóle nie było mowy. Dzisiaj, jak pokazują badania, każdy w swoim gospodarstwie domowym ma co najmniej jeden komputer, a zwykle ich ilość jest równa ilości domowników.
Nie wyobrażamy sobie już dzisiaj pracy biurowej, w której nie wymaga się od pracownika znajomości obsługi komputerów biurowych i umiejętności serwowania po internecie.
Jaka jest więc przewaga laptopów?
Laptopy, czyli przenośne komputery, są zdecydowanie mniejsze od swoich starszych braci. Dzięki ich małemu rozmiarowi możemy je zawsze ze sobą zabrać. Czy to w podróż, czy na wakacje – laptop używany może być wszędzie. Dzięki temu, że laptop ma wbudowaną baterię nie musimy uzależniać naszego korzystania z niego od czynników zewnętrznych – nawet bez możliwości podłączenia komputera do zasilania możemy z niego korzystać. Czas użytkowania zależy od wielu czynników – wieku baterii, jej pojemności, sposobu w jaki korzystamy z laptopa. Jeśli zatem jesteśmy osobą, która dużo podróżuje albo też taką której zależy na tym by prawie w każdym momencie móc w łatwy sposób podłączyć się do internetu, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie nabycie laptopa niż komputera stacjonarnego.
Laptop stanowi niejako połączenie komputera, monitora, klawiatury i myszki. Jest to więc niejako bardzo skompresowana maszyna, która działa tak jak standardowy komputer, ale jest skompresowana w mniejszym rozmiarze. O zaletach takiego niewielkiego formatu już sobie powiedzieliśmy, jednak warto zauważyć obecnie coraz bardziej widoczny trend do produkowania coraz to mniejszych laptopów.
Cena
Niewątpliwym atutem laptopów jest ich cena. Zależnie od modelu, marki, procesora i wielu innych czynników cena laptopa może być różna, ale zwykle jest ona podobna do ceny komputera stacjonarnego. Jeśli zaś dodamy do ceny komputera cenę jego dodatkowych elementów, wyjdzie nam jednoznacznie jak dużo droższe będzie zakupienie komputera stacjonarnego. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być rozejrzenie się na rynku komputerów używanych i poleasingowych, często takie sprzęty są dużo tańsze, a dla mniej wymagających użytkowników mogą mieć wystarczająco dużą moc. To samo dotyczy laptopów – laptopy poleasingowe i używane są tańsze od ich nowych odpowiedników, a dla osób o małych potrzebach niekoniecznie muszą być gorsze. Warto zatem gdy interesujemy się zakupem sprzętu rozejrzeć wśród sklepów oferujących używane sprzęty. Być może właśnie w takim miejscu znajdziemy naszego wymarzonego laptopa?