Trzy powody, aby korzystać ze stomatologii estetycznej

Stomatologia estetyczna zajmuje się korygowaniem niedoskonałości naszych zębów. Dzięki niej poprawić możemy ich kolor, a także wszelkie braki w postaci ukruszeń czy wykrzywień.

W artykule po kolei omówimy więc podstawowe zabiegi, mniej i bardziej popularne, z którymi styczność miała jednak z całą pewnością większość z nas.

Stomatologia estetyczna – usuwanie kamienia nazębnego

Stomatologia estetyczna, to po pierwsze usuwanie kamienia nazębnego. Z całą pewnością z tego typu zabiegu korzysta najwięcej z nas. Całkowicie bezbolesny, pomaga pozbyć się gromadzącego przez nierzadko długie lata – osadu i kamienia. Naleciałościom tego typu sprzyja oczywiście picie kawy, mocnej herbaty i palenie papierosów. Osoby uzależnione od powyższych trunków i używek mają więc z nim stały problem.

Stomatologia estetyczna – piaskowanie

By dogłębnie oczyścić zęby i przestrzenie między nimi stomatologia estetyczna używa specjalnego proszku. Wyprowadzany jest on pod wpływem bardzo dużego ciśnienia, co skutecznie usuwa wszelkie nazębne osady. A te zbierają się w wyniku picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Po piaskowaniu zęby stają się czyste i połyskujące. Odzyskują też swój naturalny kolor. Pamiętać jednak należy, że piaskowanie nie jest wybielaniem, które często daje efekt śnieżnobiałego uśmiechu.

Stomatologia estetyczna – wybielanie i usuwanie przebarwień

Wybielanie zębów zaczyna się od usunięcia z nich kamienia i osadu. Następnie lekarz nakłada żel ochronny na dziąsła, by później żel wybielający umieścić już na szczęce. Ten ostatni naświetlany jest specjalną lampą LED. Stomatolog powtarza tą czynność parę razy w celu uzyskania lepszego efektu. Warto nadmienić, że wybielaniu poddane mogą być wszystkie zęby, zarówno te zdrowe, jak i po leczeniu kanałowym.

Niektóre gabinety, jak Gdańska klinka stomatologiczna Podralscy zapewniają, że usunięciu występujących przebarwień mogą poddać nawet korony. To bardzo istotne, zwłaszcza gdy nasze zęby różnią się między sobą i jak u większości dorosłych osób przeszły już niejedno leczenie. Nierówne ich rozjaśnienie może przecież dać efekt gorszy od poprzedniego. I chociaż zabieg jest oczywiście całkowicie bezpieczny i nie uszkadza zębów, to część pacjentów tuż po nim narzeka na pewien dyskomfort.

Chodzi o nadwrażliwość utrzymującą się około 3 dni. Po upływie tego czasu wszystko wraca jednak do normy. Pacjent powinien tylko pamiętać, że po zabiegu obowiązuje go tak zwana biała dieta. Nie można więc jeść niczego, co mogłoby zabarwiać zęby. Bezwzględnie unikać trzeba też herbaty, kawy, wina i coca coli.

Stomatologia estetyczna – poprawa kształtu zębów

Wśród najpopularniejszych zabiegów poprawiających kształt zębów stosuje się kolejno: konturing, licówki lub kompozyty. Pierwszy zabieg korekcyjny polega na nadaniu zębom pożądanego kształtu i estetycznego wyglądu za pomocą szlifowania ich, a następnie polerowania i wygładzania powierzchni. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny.

Z kolei licówki, to przyklejane na powierzchnię naturalnych zębów cienkie płatki porcelany. Na ich wybór decydują się głównie osoby z nieestetycznym kształtem i przerwami między zębami. Założenie licówek, to zabieg bezbolesny i nieskomplikowany, o ile nasze naturalne zęby są wyleczone, bez osadu i kamienia. Ich założenie wymaga jednak delikatnego zeszlifowania zęba od strony przedniej.

Jak widać, stomatologia estetyczna pomaga w wielu przypadkach. Gdy martwimy się kolorem naszych zębów czy ich kształtem – skorzystanie z jej usług może w szybki i łatwy sposób nasze defekty  wyeliminować. Dostępność wymienionych zabiegów jest dziś powszechna, dlatego znalezienie odpowiedniego gabinetu stomatologicznego również nie powinno stanowić problemu.

Artykuł powstał dzięki współpracy z gabinetem stomatologicznym Podralscy w Gdańsku.