Trek Marlin 5 – uniwersalny MTB

Trek Marlin 5 to zdecydowanie rower, który na tle rekreacyjnych MTB wyróżnia się znacząco. Dopracowany od początku do końca, przemyślany niczym rower z górnej półki cenowej, a jednak dostosowany do potrzeb codziennych użytkowników i oferujący jakość w bardzo przystępnej cenie. Czy za 2 tysiące złotych można dostać górala, który spisze się na szlakach, ale nie zawiedzie też w mieście? Czy można zacząć przygodę z jazdą górską bez wydawania kilku tysięcy na profesjonalny sprzęt? Przypadek Marlin 5 pokazuje, że jak najbardziej.

Wygodny i rekreacyjny

Wiele rowerów górskich stawia dziś na bardzo agresywną geometrię, mocno pochyloną sylwetkę kolarza i nacisk na prędkość osiąganą podczas zjazdów i podjazdów. Trek Marlin 5 bierze tymczasem zupełnie inne podejście, oferując aluminiową ramę o bardzo wygodnej geometrii, umożliwiającą nie tylko wciąż wydajną i ekscytującą jazdę po trudnym terenie, ale też swobodę dopasowania roweru do własnych potrzeb.

Trek Marlin 5 pozwoli ci na montaż błotników czy bagażnika, jeśli zechcesz zabrać w trasę coś więcej, niż tylko lekki plecak. Siodełko? Szerokie i wygodne, nietypowe wręcz dla modeli sportowych, a jednocześnie nieprzeszkadzające w utrzymaniu właściwej pozycji do rozpędzenia się. Co jednak istotne, w przeciwieństwie do konkurencyjnych rowerów rekreacyjnych jest dostępny z kołami w rozmiarze 29”, idealnymi do szybkiej jazdy w terenie.

Zwrotny i wytrzymały

Choć koła Marlina 5 są spore, rowerowi z pewnością nie można odmówić dobrej zwrotności. Wytrzymała aluminiowa rama i kompontenty dopasowane do całości sprawiają, że podczas jazdy nic nie stuka i nie trzeszczy, a cały rower solidnie trzyma się całości i pozwala na dość swobodną jazdę po wybojach. Zwrotność na zakrętach? Dzięki ciekawej geometrii też nie powinna sprawiać większego problemu. Być może nie jest to model typowo przystosowany pod agresywną jazdę górską, jednak nie można odmówić mu sportowego zacięcia i charakteru – w końcu budowano go z myślą o początkujących wielbicielach MTB.

Ciekawą opcją zastosowaną przez Trek właśnie w kontekście modeli z serii Marlin jest brak wolnobiegu, choć w przypadku roweru z 21 biegami obsługiwanymi przez Shimano Tourney naprawdę nie ma tu na co narzekać. Komfort jazdy jest tu naprawdę wysoki i doposażenie go w kasetę mogłoby nie mieć zwyczajnie sensu. Jak już wspomnieliśmy, Trek stawia tu przede wszystkim na wytrzymałość i przemyślany projekt, który zmieści się w zadanej półce cenowej. Drugiego takiego za 2 tysiące nie jesteśmy w stanie znaleźć u żadnego producenta.

Turystyczny, czy górski

Wiele osób zarzuca Marlinowi 5 zbyt turystyczne podejście do kwestii jazdy górskiej. Należy jednak pamiętać, że to właśnie w turystykę górską celowana jest cała rodzina Marlin! Choć reklamowany jako prawdziwy rower MTB i nie odbiegający jakością od swoich bardziej profesjonalnych kolegów, Marlin 5 może być z powodzeniem wybrany twoim nowym rowerem uniwersalnym. Mimo tego, że przygotowano go w pełni do jazdy po górskim, nierównym terenie i przystosowano do pokonywania trudniejszych podjazdów i zjazdów, możliwość zamontowania dodatkowych akcesoriów sprawia, że Marlin 5 jest bardziej terenową wersją roweru trekkingowego.

Trek Marlin 5 2019 portert
Trek Marlin 5 2019 – najnowsza odsłona wspaniałego, wszechstronnego roweru – dostępny jest w sklepie PM Bike za 1999zł.

Zalety Marlina 5 docenią przede wszystkim ci, którzy podczas dłuższych wypadów za miasto nieustannie narzekają na twardość i sztywność rowerów trekkingowych. Wybierając model MTB masz gwarancję lepszej odporności na wyboje, większego komfortu jazdy po miękkiej ziemi i pewnej przyczepności nawet na mokrym terenie. Jednocześnie jednak nie musisz rezygnować z zapakowanego bagażnika czy szerokiego siedzenia i męczyć się na kilkudziesięciu kilometrach z niewygodną pozycją siedzącą.

Co więcej, Marlina 5 z powodzeniem zabierzesz też do miasta, gdzie z dużymi kołami pozwoli na rozwijanie porządnych prędkości i nie będzie przy tym wadził dużymi bieżnikami w oponach. Jeśli pamiętasz jeszcze czasy, kiedy to rowery górskie były uznane za najbardziej uniwersalne, codzienne modele, Trek Marlin 5 z pewnością przeniesie cię do przeszłości i udowodni, że nawet w dzisiejszym świecie jest dla nich miejsce.