Pewnie każdy z nas pamięta czasy w których przychodnie funkcjonowały na podstawie papierowych kart pacjentów. To tam zbierane były wszystkie informacje o ich chorobach, schorzeniach czy ewentualnych postępach w leczeniu.
Recepcja, która zapisywała wizyty robiła to za pomocą kalendarzy, ręcznie zapisując godziny i dni przyjęć. Na szczęście te czasy dawno minęły. Dziś większość przychodni, kliniki, a także gabinety lekarskie posługują się tak zwanymi medycznymi programami.
Oprogramowania medyczne, choć mają wiele zalet, na pierwszy plan zawsze wysuwają się trzy podstawowe. I nie chodzi jedynie o ewidencję przebiegu wizyty, przebiegu leczenia, zleconych badań, wystawionych recept i wykonanych zabiegów. Jakie dokładnie zalety wyróżniają aplikację medyczną? Przekonajmy się!
Zdalna rejestracja, a więc udogodnienie dla samych pacjentów
Pierwszą kluczową zaletę stanowi fakt, że dzięki oprogramowaniu medycznemu, pacjenci nie muszą dzwonić, ani osobiście przychodzić do przychodni, aby się zarejestrować. Każdy, kto wykonał dziesiątki telefonów, by zapisać się na wizytę do lekarza, doskonale wie, ile takie udogodnienie znaczy. Niekiedy po całym dniu spędzonym przy telefonie, okazuje się bowiem, że i tak nie udało się dodzwonić. Wtedy konieczne jest dojechanie na miejsce, by wizytę umówić osobiście. A przecież nie wszyscy klinikę czy przychodnię do której chcą się udać mają w tym samym mieście albo nawet powiecie czy województwie!
Właśnie z tego powodu Clever Med, popularna aplikacja usprawniająca pracę gabinetów lekarskich i przychodni w zakresie rejestracji pacjentów umożliwia rejestrację zdalną. Na przykład poprzez stronę internetową lub aplikację medyczną. Jest to spore ułatwienie dla pacjentów, ale również pracowników danej przychodni. Nie muszą oni poświęcać zbyt dużo czasu swojej pracy na odbieranie telefonów i umawianie pacjentów. Ci z kolei bez zbędnego oczekiwania są w stanie umówić się na najbardziej korzystny dla nich termin.
Baza leków, czyli szybki dostęp do tysięcy specyfików
Z punktu widzenia lekarza istotne udogodnienie stanowi także wbudowana baza leków. Dzięki szybkiemu dostępowi do informacji na temat tysięcy środków, specjalista ma szansę dobrze dopasować lek. Jak wiadomo, każda choroba czy schorzenie wymaga innego zestawu specyfików. Jakikolwiek błąd w tym zakresie, może skończyć się wręcz tragicznie.
Możliwość przejrzenia przeciwwskazań, zaleceń, proponowanych dawek, a także wskazań do zażycia danego leku, to spore ułatwienie w praktyce lekarskiej. Oprogramowanie medyczne i aplikacja z wbudowaną bazą leków stanowi zatem rozwiązanie wręcz idealne. A już z pewnością takie, dzięki któremu ryzyko groźnych pomyłek jest możliwie jak najbardziej minimalizowane.
Brak ograniczeń w zakresie użyteczności aplikacji
Poza tym, aplikacja medyczna to w stu procentach uniwersalna forma pomocy lekarzom. Z powodzeniem można wykorzystać ją zarówno w prywatnej, małej placówce, jak i w większej praktyce lekarskiej. Dodatkowo, twórcy aplikacji skupiają się na wszystkich pacjentach – również na studentach. Co więcej, z oprogramowania specjalista korzystać może w każdym miejscu, nie tylko w swoim gabinecie. Wybierając się więc na wizytę domową, podobnie jak i w przychodni może zapoznać się z informacjami o danym leku czy przejrzeć historię leczenia konkretnej osoby.
Uniwersalność, a także całkowite dostosowanie aplikacji do specyficznego zawodu lekarza, jest tu kluczowe. Stanowi o trzeciej, najważniejszej zalecie. Podsumowując bowiem powyższe – twórcy wzięli pod uwagę wszystkie wymogi, a także niecodzienne sytuacje w których czasami znajduje się specjalista.