Testy na przeciwciała koronawirusa – 3 powody, by zadbać o siebie i rodzinę

Testy badające obecność przeciwciał koronawirusa od innych rodzajów badań różnią się tym, że wykonujemy je po chorobie, nie w trakcie. Około 7 dni od momentu wystąpienia pierwszych symptomów choroby, rozpoczyna się produkcja przeciwciał IgM, a tydzień później rozpoczyna się produkcja przeciwciał IgG, które pozostają we krwi, zapewniając odporność. Jest to też czas, w którym pacjenci zaczynają wracać do zdrowia. Aby określić obecność przeciwciał w organizmie, wykonujemy test kasetkowy. Poniżej najważniejsze informacje na jego temat.

Test kasetkowy na Covid – jak działa?

Wykonanie testu kasetkowego jest wyjątkowo proste. Pobierana jest próbka krwi lub osocza, którą następnie umieszcza się na kasetce testowej w otworze oznaczonym literą “S”, następnie do próbki krwi dodawane są 1-2 krople specjalnego buforu, po czym oczekujemy na wynik 15 do 20 minut.

Na teście wyróżniamy trzy obszary: C (obszar kontrolny), G (przeciwciała IgG) oraz M (przeciwciała IgM). Wynik pozytywny otrzymujemy wtedy, gdy linia pojawi się we wszystkich trzech obszarach, lub w zestawieniach C i G oraz C i M. W przypadku wyniku tylko na obszarze C wynik jest negatywny. Inne formy wyniku oznaczają, że jest on nieważny. 

Przeciwciała IgM oraz IgG – czym właściwie są?

Przeciwciała określane skrótowo jako IgM to inaczej immunoglobulina M, która rozwija się około tygodnia od zakażenia, wskazuje ona na aktywny przebieg choroby. Nie utrzymuje się ona w organizmie zbyt długo, na ogół zanika około 21 dnia. Z kolei przeciwciała IgG to immunoglobulina G, która wytwarza się ok. 14 dni od zakażenia i utrzymuje w organizmie przez dłuższy czas, stanowiąc dowód na przebycie choroby. Przeciwciała IgG zapewniają przez pewien czas ochronę przed kolejnym zachorowaniem. 

Interpretacja poszczególnych rodzajów wyników

Możemy otrzymać pozytywny lub negatywny wynik na obecność przeciwciał IgG, a także pozytywny wynik przeciwciał IgM. Co oznaczają poszczególne rodzaje wyników i jak powinny wyglądać ewentualne dalsze kroki?

Przeciwciała IgG – wynik pozytywny

Oznacza on, że pacjent miał objawowego lub bezobjawowego koronawirusa. Jeśli jednak nie ma wiedzy o tym, kiedy przebiegało zakażenie, konieczne jest wówczas wykonanie również testu RT-PCR, by wykluczyć potencjalne zakażenie aktywne. Obecność przeciwciał IgG oznacza, że przez czas ich występowania w organizmie jesteśmy zabezpieczeni przed nawrotem choroby. Aby jednak przeciwciała IgG chroniły przed koronawirusem, muszą występować w odpowiedniej ilości. Zbyt niska liczba przeciwciał nie gwarantuje nam pełni bezpieczeństwa. 

Przeciwciała IgG – wynik negatywny

Wskazuje on, że osoba badana nie przechodziła COVID-19. Inną możliwością jest to, że może być w trakcie choroby, przy czym nie zdążyła ona wytworzyć jeszcze przeciwciał. Zatem jeśli wynik przeciwciał IgG jest negatywny, lecz występują objawy koronawirusa, konieczne może być wykonanie dodatkowych badań.  

 

Przeciwciała IgM – wynik pozytywny

Oznacza ona aktywny etap choroby w formie objawowej lub bezobjawowej. W związku z tym konieczne jest poddanie osoby zakażonej pełnej izolacji, dzięki czemu nie będzie ona stwarzała zagrożenia dla innych. Konieczne jest wykonanie testu RT-PCR lub testu antygenowego i dopóki nie wykaże on wyniku negatywnego, oznaczającego zakończenie aktywnego etapu choroby, osoba chora może zarażać innych.

Co oznaczają wyniki testu na przeciwciała koronawirusa dla otoczenia?

Dużo zależy od czasu ich wykonania. Jeśli przeprowadzimy je świeżo po chorobie, w organizmie mogą utrzymywać się jeszcze pewne ilości wirusa, które będą na tyle duże, by wciąż stwarzać ryzyko zakażenia innych. Jeśli jednak testy wykonamy po upływie nieco dłuższego czasu od choroby, będzie to oznaczało, że osoba po chorobie będzie w pełni bezpieczna dla otoczenia. 

Czy testy kasetkowe można wykonać samodzielnie? Jak najbardziej. Możemy zamówić je online i wykonać w zaciszu domu lub zgłosić się z tym do najbliższego laboratorium. Obok testów na obecność przeciwciał w formie kasetkowej, dostępna jest również metoda ELISA, będąca metodą laboratoryjną, badającą obecność przeciwciał. Wykazuje ona wyższą skuteczność, dzięki czemu sprawdza się lepiej w przypadkach, kiedy ilość wytworzonych przeciwciał jest zbyt niska, by wychwyciło je badanie kasetkowe. 

Wykonanie testów na Covid-19 pozwala nam zatem:

  1. Zadbać o siebie, monitorując swój stan zdrowia.
  2. Dbać o naszych bliskich czy współpracowników, odpowiednio wcześnie wyłapując początek zakażenia.
  3. Upewnić się, że przeszliśmy już aktywną fazę choroby i przestaliśmy zarażać.

Testy kasetkowe na koronawirusa kupisz w sklepie online pod marką OneDayClinic.