Dzieci rozwijają się różnie i niezależnie od siebie – zwłaszcza w pierwszych latach swojego życia. Proces ich edukacji, a także nauka reakcji na różnego rodzaju bodźce jest niezwykle istotna i powinna być priorytetem dla rodziców. Dlatego warto obserwować zachowania dziecka w różnych sytuacjach, aby w razie problemów podjąć się skutecznej terapii logopedycznej.
Problemy z mową, logicznym myśleniem, motoryką czy sensorycznym oddziaływaniem na bodźce to sprawy, które często są bagatelizowane przez rodziców. Prawda jest jednak taka, że to one wskazują na to, że u dziecka występują problemy z jego rozwojem. Konieczne może się okazać zabranie dziecka do logopedy w celu zdiagnozowania problemu i rozpoczęcia specjalistycznej terapii.
Rola logopedii w rozwoju dziecka
Logopedia do dziedzina wiedzy, w której łączone są kompetencje lekarza, psychologa oraz pedagoga. Jej głównym zadaniem jest diagnoza rozwoju mowy zarówno dziecka, jak i osób dorosłych. Logopedia zajmuje się również innymi problemami związanymi z komunikacją ludzi w różnych momentach ich codzienności. Dzięki trafnie postawionej diagnozie, logopeda prowadzący dopiero indywidualną terapię, która ma na celu zlikwidowanie problemu.
Logopedia jest głównie skierowana do małych dzieci, które na pewnym etapie rozwoju mają problem z mową lub nieprawidłowo reaguje na różne bodźce zewnętrzne. Logopeda za pomocą zabawy, gier planszowych czy specjalnych zabawek będzie w stanie zdiagnozować problem i pomoże zatrzymać postępującą chorobę.
Kiedy należy zabrać dziecko do logopedy?
Wielu rodziców nieświadomie przeocza niektóre problemy w rozwoju swojego dziecka. Obserwacja i szybka diagnoza, a następnie rozpoczęcie terapii logopedycznej, pozwala na zapobieganiu choroby w kolejnych stadiach. Do logopedy należy udać się bezzwłocznie po zauważeniu zmian w obrębie aparatu mowy – nieprawidłową budowę języka, problemy z krzywym zgryzem bądź innymi problemami związanymi z ułożeniem zębów. Pomoc logopedy przyda się także w momencie trudności ze słyszeniem czy rozwojem psychomotorycznym. Niektóre dzieci rozwijają się również wolniej emocjonalnie od swoich rówieśników – tym również zajmuje się logopeda. Wizyta u logopedy będzie także niezbędnym krokiem w momencie zauważenia, że dziecko nie posługuje się mową prawidłowo, gorzej niż koledzy.
Wczesna diagnoza – dlaczego jest tak ważna?
Wczesne postawienie diagnozy związanej z nieprawidłowym rozwojem dziecka pozwoli na skuteczne podjęcie się terapii logopedycznej i wyeliminowanie problemu przed zaawansowanym stadium. Dzięki temu dziecko będzie rozwijało się prawidłowo i szybko nabywało nowe umiejętności oraz doświadczenia, które w przyszłości będzie pogłębiało. Zaniedbanie nawet najmniejszego problemu może skutkować trudnościami w okresie dorastania.
Na czym polega terapia logopedyczna
Terapia logopedyczna to przede wszystkim tzw. nauka zabawowa. Podczas wspólnej zabawy logopeda obserwuje reakcję dziecka na różnego rodzaju bodźce, które docierają do układu nerwowego malucha. Na ich podstawie jest w stanie zdiagnozować źródło problemu i dobrać indywidualną terapię logopedyczną polegającą na zabawie specjalistycznymi zabawkami. Dzięki temu korygowane są zachowania dziecka, a sam logopeda skupia się na rozwoju i korekcie układu sensorycznego, co ma bezpośredni wpływ na późniejsza naukę. Specjalistyczne pomoce edukacyjne z zakresu logopedii, terapii i edukacji można nabyć w sklepie Liger, oferującym produkty łączące funkcjonalność, innowacyjność i skuteczną terapię.
Logopeda podczas terapii pobudza i stymuluje zmysły dziecka, zmuszając do dalszego rozwoju kreatywności i umiejętności motorycznych.
Rozwój dziecka jest niezwykle istotny, zwłaszcza na wczesnym etapie dorastania. Warto więc obserwować jego zachowania i w razie zauważenia problemów zgłosić się z pociechą do logopedy. Tylko trafna diagnoza i specjalistyczna terapia logopedyczna pozwolą na wyeliminowanie źródła problemów i pozwolą na prawidłowy rozwój malucha w przyszłości.