To nieuniknione: laptop to rzecz, a rzeczy, prędzej czy później, się psują i w końcu i Twój laptop może ulec awarii. Jak pokazują statystki, pewne elementy w laptopach psują się częściej niż inne, są jednak pewne sposoby, aby przedłużyć ich żywotność.
Podzespoły, które psują się najczęściej
Jest to oczywiście czysta statystyka i nie jest tak, że jeden element zawodzi częściej niż inny z jakiegoś konkretnego powodu, ale wiele sklepów i serwisów prowadzi swoje własne statystyki w tym zakresie.
Komponentami, które ulegają największej awarii w laptopie są matryca, płyta główna, a następnie zasilacz. Czwartym najczęściej zawodzącym komponentem jest dysk SSD oraz inne dyski, piątym zaś wentylator. Na końcu listy plasuje się pamięć RAM oraz procesory, które jako komponenty zawodzą najmniej, a nawet nie są brane pod uwagę w statystykach.
Jednak dlaczego zawodzą i jak przedłużyć ich żywotność?
Nie ma wątpliwości, iż najczęściej psującym się elementem laptopów jest matryca, a główną przyczyną tego typu awarii są statystycznie uszkodzenia mechaniczne, choć bardzo często występują też problemy dotyczące układu zasilania, przewodów lub tzw. bad piksele. W efekcie dochodzi do pęknięcia matrycy, a takie zdarzenie wiąże się z migotaniem ekranu, nieczytelnym obrazem, co uniemożliwia prawidłowe użytkowanie sprzętu.
Chociaż nie mają ruchomych części, płyty główne są szkieletem komputera, dlatego też ich konstrukcja jest złożona i delikatna. Tak naprawdę każda usterka może okazać się katastrofalna i może oznaczać, że płyta główna przestanie działać na długo przed oczekiwanym terminem, który wynosi przeciętnie 4 lata. Aby zapewnić maksymalną żywotność płyt głównych laptop powinien pozostawać z dala od zagrożeń, takich jak zbyt dużo wilgoci lub zbyt dużo suchego powietrza, kurzu i oczywiście być utrzymany w podczas pracy.
Co tyczy się dysków twardych oraz dysków SSD, oba typy urządzeń pamięci masowej mają tendencję do ulegania awariom z różnych powodów. Mechaniczne dyski twarde mają ruchome części i ulegają zużyciu. Jeśli głowica się uszkodzi, może porysować talerze i zniszczyć urządzenie. W przypadku dysków SSD awarie są często spowodowane osiągnięciem limitu zapisu.
Przy normalnym użytkowaniu zasilacze mają zwykle żywotność około 10 lat, ale są elementem, który ulega awariom stosunkowo często. Jest to spowodowane złą instalacją elektryczną w domu, zwarciami i innymi problemami elektrycznymi. Aby przedłużyć żywotność zasilacza, warto zaopatrzyć się w urządzenie zapobiegające przerwom w dostawie prądu lub w listwę zasilającą z ochroną przeciwprzepięciową. Oczywiście należy upewnić się, że nie są one zakurzone i unikać długotrwałej pracy z maksymalną wydajnością.
Podobnie jak mechaniczne dyski twarde, wentylatory są zbudowane z ruchomych części, a przyczyną ich awarii jest wirnik. Dochodzi do tego, że łożyska się zużywają lub sam silnik nie daje sobie rady. Sposobem na przedłużenie jego żywotności wentylatora jest przede wszystkim unikanie kurzu.
Pamięć RAM zazwyczaj się nie psuje i po prostu nie należy do podzespołów, które są problematyczne pod kątem awarii. Nie bez powodu więc wielu producentów pamięci RAM udziela na nie dożywotniej gwarancji. Jednak, jeśli już pamięć RAM się zepsuje, dzieje się tak z powodu nieodpowiedniej temperatury bądź przerw w dostawie prądu. Właśnie z tego powodu lepiej jest wybrać pamięć RAM, która ma radiatory, ponieważ będą one utrzymywać lepszą temperaturę niż te, które nie mają.
Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie przepływu powietrza w obudowie, aby upewnić się, że nie tworzą się kieszenie cieplne, które mogłyby negatywnie wpłynąć na pamięć RAM. Wreszcie, przydatne będzie także urządzenie zapobiegające przerwom w zasilaniu.
Kiedy naprawiać samemu a kiedy oddać do serwisu?
Laptop to delikatne urządzenie i warto brać się za jego naprawę tylko wtedy, jeśli mamy wystarczającą wiedzę na temat tego typu sprzętu. W przypadku uszkodzeń podzespołów ważna jest skuteczna diagnoza oraz wymienienie uszkodzonej części, co bez problemu możemy zrobić w serwisie notebooków i laptopów.