Kiedy spożyjemy alkohol w większej ilości i budzimy się następnego dnia, zaczynamy odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości, które potocznie nazywane są kacem. Czym jest kac i skąd się bierze, dowiesz się z poniższego artykułu.
Czym jest kac?
Kac powstaje wskutek negatywnego oddziaływaniu etanolu na organizm. Pojawia się wtedy, gdy w organizmie nagromadzi się zbyt duża ilość szkodliwych metabolitów, zwłaszcza toksycznego w swoim działaniu aldehydu octowego, z którego przekształceniem w mniej szkodliwy kwas octowy organizm sobie już nie radzi. Stan ten jest bezpośrednią przyczyną zatrucia organizmu, w wyniku którego pojawiają się nieprzyjemne objawy.
Jak powstaje kac?
Za metabolizowanie alkoholu odpowiedzialna jest wątroba, stąd też spożywanie etanolu w nadmiernej ilości prowadzi z czasem do groźnych chorób tego narządu, w tym nowotworów oraz alkoholowego stłuszczenia wątroby.
W procesie rozpadu alkoholu biorą udział dwa główne enzymy: dehydrogenaza alkoholowa i dehydrogenaza aldehydowa. Etanol przekształcany jest najpierw w aldehyd octowy, a następnie przy udziale dehydrogenazy aldehydowej- w mniej szkodliwy kwas octowy rozpadający się na dalsze metabolity. Przy spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu, wątroba nie jest w stanie poradzić sobie z jego prawidłowym przetworzeniem. Następuje wówczas kumulacja toksycznego aldehydu octowego, który odpowiedzialny jest za pojawienie się objawów kaca. Intensywność i czas trwania objawów zależy od kilku czynników: ilości spożytego alkoholu w danym czasie, wieku, wagi, rodzaju spożytego alkoholu, indywidualnych predyspozycji danej osoby do metabolizowania etanolu, czy ilości spożytego jedzenia podczas picia.
Na czym polega kac?
Jak już wspomniano, kac polega na toksycznym oddziaływaniu nadmiaru aldehydu octowego na organizm, co powoduje szereg następujących i mocno odczuwalnych objawów:
- pragnienie,
- ból głowy,
- mdłości i wymioty,
- suchość w ustach,
- wrażliwość na światło i dźwięki z otoczenia.
Czy można uniknąć kaca?
Kaca można uniknąć lub znacznie zminimalizować jego późniejsze objawy, o ile zastosujemy się do kilku, bardzo przydatnych wskazówek. Należy jednak pamiętać, że nie będą one skuteczne, kiedy objawy kaca już wystąpią lub po wypiciu alkoholu. Pierwszą i zarazem koronną zasadą jest niespożywanie alkoholu na pusty żołądek. Jeszcze zanim zabierzemy się do trunkowania, warto zadbać o posiłek bogaty w tłuszcze, których rolą będzie zabezpieczenie błony śluzowej żołądka oraz opóźnienie we wchłanianiu alkoholu do krwiobiegu. Szczególna uwaga dotyczy osób palących papierosy, bowiem nikotyna powoduje wystąpienie bardziej dokuczliwych i intensywnych objawów kaca. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie odstawienie papierosów na czas, kiedy planujemy spożywać alkohol. Ponadto absolutnie nie powinniśmy łączyć różnych rodzajów alkoholu ze sobą oraz alkoholu z napojami gazowanymi. Warto natomiast zadbać o spożywanie etanolu naprzemiennie z innymi napojami. Najbardziej polecana jest woda, ewentualnie soki. W trakcie picia powinniśmy zadbać o spożywanie potraw lekkostrawnych, takich jak: ryby i warzywa, czy chude mięso.
Urwany film po alkoholu-jeden z poważniejszych skutków picia alkoholu
Niejedna osoba po spożyciu alkoholu doświadcza jego skutków pod postacią tzw. „urwanego filmu” (ang. „blackout”). ” Urwany film po alkoholu” polega na pojawieniu się zaników pamięci. Jest to kwestia mocno osobnicza i może wystąpić zarówno po wypiciu większej, jak i mniejszej ilości alkoholu. Osoby doświadczające „blackout” mogą nie pamiętać nie tylko samych urywków zdarzeń, lecz również wszystkiego, co działo się wcześniej. Na wystąpienie „urwanego filmu” narażone są w szczególności osoby młode oraz kobiety, które z reguły mają mniejszą ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Ona z kolei, jak wiemy, stanowi naturalną barierę opóźniająca wchłanianie etanolu do krwiobiegu.
Dlaczego alkohol wywołuje problemy z pamięcią?
Wywołanie problemów z pamięcią wskutek spożycia alkoholu spowodowane jest jego negatywnym i destrukcyjnym działaniem na ośrodkowy układ nerwowy obejmujący m.in. płat czołowy mózgu, ciało migdałowate i hipokamp-strukturę w mózgu odpowiedzialną za zapamiętywanie, zachowanie i emocje. Wymienione powyżej części mózgu odpowiedzialne są również za zdolność do koncentracji uwagi, logiczne myślenie, podejmowanie decyzji i zachowanie stabilności emocjonalnej. Nietrudno zatem zauważyć, że spożywanie alkoholu, nawet w tych niewielkich na pozór ilościach, lecz regularnie, jest przyczyną zaburzeń dotyczących funkcjonowania poszczególnych części układu nerwowego.