Poradnik dla mamy niemowlaka: jakie badania warto wykonać?

Bardzo wiele niemowląt cierpi na dysplazję stawu biodrowego. Jest to inaczej niedorozwój kości i innych elementów, które tworzą staw. Badaniem, które pomoże to stwierdzić, jest USG bioderek. 

Co warto wiedzieć na temat badania usg bioderek?

Badanie USG bioderek jest to proste, bezbolesne i nieinwazyjne. Pomaga wykryć chorobę stawów i wdrożyć właściwy sposób leczenia. Badanie pozwala zobaczyć lekarzowi całą strukturę biodra, kości udowej i panewki. Pierwsze badanie należy przeprowadzić około 6 tygodnia życia dziecka. U dzieci, które mają w rodzinie osoby z dysplazją stawów biodrowych, USG bioderek należy wykonać zaraz po urodzeniu. Po wyniku pierwszego badania ustala się następne, które najczęściej następuje w 12 tygodniu życia dziecka. 

Jakie nieprawidłowości pomaga wykryć lub wykluczyć USG bioderek?

USG bioderek jest to badanie, które poza dysplazją stawu pozwala wykryć lub wykluczyć podwichnięcie, czyli sytuację, w której głowa kości udowej wysuwa się z panewki częściowo. Ewentualne nieprawidłowości dotyczą także zwichnięcia, czyli całkowite wysunięcie głowy kości udowej z panewki. Stan bioderek ocenia się w oparciu o skalę Grafa. Badanie pozwala wskazać stabilność i niestabilność stawu. 

Jak przygotować dziecko do badania USG bioderek?

Nie trzeba specjalnie przygotowywać dziecka do badania USG stawów biodrowych. Niemowlę należy ubrać w luźny strój, który bez kłopotu będzie można zdjąć przed badaniem. Dziecko musi mieć też zdjętą pieluszkę. Wcześniej pociechę należy położyć na plecach na boku na leżance, która jest wyłożona jednorazowym podkładem. Gdy dziecko jest za bardzo ruchliwe, lekarz może poprosić rodzica o przytrzymanie niemowlęcia. Badanie jest bezbolesne, ale maluszki mogą reagować nerwowo, gdyż jest to nowa sytuacja. 

Jak wygląda badanie USG bioderek?

Badanie USG bioderek u niemowląt wykonuje ortopeda. W tym przypadku używa się ultrasonografu, który składa się z głowicy i monitora. Badanie przeprowadza się w zacienionym pomieszczeniu, dla lepszej widoczności na monitorze. Lekarz rozsmarowuje specjalny żel na skórze i aplikuje go na obszar, do którego będzie przykładana głowica ultrasonografu. Dzięki temu fale dźwiękowe wprowadzane są w głąb tkanek. Odbijają się one od struktur wewnętrznych i w efekcie można zobaczyć staw od wewnątrz. Przesuwanie głowicy pod różnym kątem umożliwia dokładne zobaczenie stawu. Lekarz przeprowadza również badanie dynamiczne bioder. W tym celu specjalista porusza nóżkami maluszka, układa w różnych pozycjach i ogląda zachowanie się stawu. 

Dlaczego warto wykryć dysplazję u niemowląt wcześnie?

Wczesne wykrycie dysplazji u niemowląt przyczynia się do tego, że leczenie będzie trwało dłużej i nie będzie potrzeba operacji. Dzięki temu dziecko uniknie również cierpienia i problemów w przyszłości. 

Jakie są metody leczenia dysplazji u niemowląt?

U niemowląt, u których wykryje się dysplazję, należy, jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Na początku używa się ortezy ortopedyczne, takie jak Szelki Pavlika, czy poduszka Frejki. Gdy takie leczenie nie przyniesie spodziewanych wyników, można zdecydować o unieruchomieniu w gipsie biodrowym. Dzięki temu biodro będzie lepiej utrzymywane w panewce. 

niemowlak

Jak należy dbać o stawy biodrowe niemowlaka?

Ważne jest to, aby zapewnić dziecku nieskrępowane ruchy, dlatego należy unikać ciasnych ubranek. Przewijanie maluszka również powinno być przeprowadzane z dużą ostrożnością. Nie należy ciągnąć za nóżki, aby podnieść pupę. Na siłę również nie prostuje się nóżek bobasa. Niemowlę należy też często układać na brzuszku. Dzięki temu bioderka będą swobodnie ustawione. Nie stosuje się również szerokiego pieluchowania, wbrew temu, co mówi teściowa, mama, czy babcia. Gdy dziecko noszone jest przodem do siebie, koniecznie trzeba pilnować, aby nóżki były swobodnie zgięte i rozstawione. Główka niemowlaka musi być na wysokości ramienia rodzica. Te zalecenia kierowane są do mam, które stosują nosidełka lub chusty. 

Warto stosować też pewne zalecenia podczas pielęgnacji i zabawy. Dobre rezultaty przynosi masowanie stópek maluszka. Jest to zabieg, który doskonale wpłynie na kształtowanie się ich wysklepienia. Należy również zachęcać dziecko do raczkowania. Pomogą w tym różne zabawy i ćwiczenia ruchowe. Niezależnie do tego warto wykonać USG bioderek w Gdańsku lub w innym mieście.