Szukając odpowiedniego systemu ogrzewania centralnego pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć, jest wybór materiału opałowego, jaki zamierzamy wykorzystywać.
Następnie przychodzi czas na wybór pieca. W tym przypadku decyzję podejmuje się na podstawie zapotrzebowania naszego gospodarstwa domowego i wielu innych czynników. Kluczowe jest także wybranie odpowiedniej metody spalania paliwa w piecu. Do wyboru jest urządzenie z górnym lub dolnym spalaniem. Oba te rozwiązania mają inne wady i zalety oraz sprawdzą się w różnych sytuacjach.
Z tego względu przed wyborem pieca należy dokładnie zapoznać się z tym tematem, aby wiedzieć, czego potrzebujemy i co w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej. To właśnie od wyboru sposobu spalania paliwa w piecu zależy w dużej mierze jego wydajność, wpływ na środowisko i trudność obsługi.
Piece z górnym spalaniem
Piece z górnym spalaniem to urządzenia, które są z pewnością najpopularniejsze. Należą do nich starsze kotły, kominki, piece stojące i inne tego typu konstrukcje. Na ich popularność znaczący wpływ ma cena, ponieważ tego typu konstrukcje są sporo tańsze od pieców z dolnym spalaniem. Zasada działania tego typu kotłów opiera się na rozprzestrzenianiu się żaru, ognia i spalin ku górze.
Dzieje się tak z tego powodu, że paliwo dostarczane jest od góry, natomiast powietrze niezbędne w procesie spalania od dołu. Najwyższą wydajność spalania uzyskuje się, stosując węgiel najgrubszego sortu. Ogień w tego typu komorze spalania nie może być regulowany, ponieważ zajmuje całość dostarczonego materiału opałowego.
Dodatkowo każdorazowe dołożenie paliwa sprawa, że żar lekko przygasa, przez co piec traci ciągłość i efektywność działania. Korzystając z takich urządzeń mamy do czynienia także ze sporymi stratami ciepła, którym nie zapobiegniemy, ponieważ nie mamy kontroli nad procesem spalania.
Podstawową wadą tego typu pieców jest ich fatalna jakość spalania paliwa. Przekłada się to na bardzo słabą sprawność wynoszącą nie więcej niż 50% i ogromną emisję różnego rodzaju zniszczeń do atmosfery. Z tego powodu piece tego typu powoli zamieniane są na konstrukcje z dolnym spalaniem, które są zdecydowanie bardziej ekologiczne i wydajniejsze.
Do zalet pieców z górnym spalaniem zalicza się na pewno to, że można je zasilić bardzo różnym paliwem (drewnem, węglem i wszelkimi jego rodzajami). Nie są trudne w obsłudze, ale wymagają regularnego i dość częstego kontrolowania i uzupełniania paliwa.
Piece z dolnym spalaniem
Piece z dolnym spalaniem powstały w celu poprawy jakości spalania węgla i drewna. Ich cena jest niestety dużo większa od pieców z górnym spalaniem, przez co są od nich mniej popularne. Jednak ich cenę skutecznie rekompensuje szereg zalet, jakie posiadają urządzenia tego typu. Jedną z ważniejszych jest to, że umożliwiają kontrolowanie procesu spalania.
Jest to możliwe dzięki temu, że wylot spalin z komory zasypowej znajduje się na dole, przy samym ruszcie i żadnego innego wylotu u góry nie ma. Rozwiązanie to można porównać do kotła górnego spalania, w którym paliwo zostało rozpalone od góry. Zasada działania w tych obu przypadkach jest bardzo podobna, wszystkie gazy przechodzą przez żar, a jednocześnie możliwe jest utrzymywanie ciągłości działania pieca i dokładanie paliwa w dowolnym momencie.
Z tego względu w przypadku pieców z dolnym spalaniem, możliwe jest zastosowanie automatycznego podajnika, który samodzielnie dokłada paliwo do paleniska w razie potrzeby, co sprawia, że nie musimy tak często się tym zajmować.
Który piec będzie lepszym rozwiązaniem?
Z pewnością bardziej wydajnym i ekologicznym rozwiązaniem będzie piec z dolnym spalaniem. Jednak decydując się na tego typu urządzenie, warto mieć na uwadze, że koszty związane z jego zakupem będą zdecydowanie większe niż w przypadku kotła z górnym spalaniem.
Jednak w pewnym sensie jego sprawność, wydajność, automatyzacja i znikomy wpływ na środowisko może zrekompensować wyższą cenę. Z tego względu szukając odpowiedniego pieca do swojego domu, warto zainteresować się modelami z dolnym spalaniem, ponieważ są to bardziej przyszłościowe konstrukcje, które z pewnością sprawdzą się lepiej w wielu przypadkach.