Odmiany róż pnących – 3 porady jak stwórzyć romantyczny ogród

Piękny ogród to marzenie naprawdę sporej ilości ludzi, którzy zastanawiają się, jakie kwiaty warto jest w nim posadzić, aby wszystko wyglądało pięknie i romantycznie. Oczywiście prym wiodą róże, które niemal wszystkim ludziom kojarzą się właśnie z romantycznością. Obecnie na rynku jest naprawdę wiele odmian róż, dzięki czemu każdy ogród różany może być bardzo zróżnicowany i wyglądać inaczej. W jakie zatem odmiany róż pnących warto jest zainwestować, aby czuć się magicznie w swoim ogrodzie? Czy warto inwestować w kwiaty o jednym kolorze, czy lepiej jest postawić na większą różnorodność?

Jakie są odmiany róż?

Do stworzenia efektownego ogrodu, który będzie doskonałą odskocznią od zmartwień dnia codziennego można użyć wielu odmian róż pnących. Do wyboru jest naprawdę całkiem sporo różnych kwiatów. Na rynku można znaleźć wiele odmian kolorystycznych tych kwiatów takich, jak różowe, fioletowe, czerwone czy białe. Jakie róże warto jest więc mieć w swoim ogrodzie?

Warto zastanowić się nad Rosa Ghislaine de Feligonde. Czemu jest to tak dobry wybór? Przede wszystkim dlatego, że w trakcie kwitnienia kwiaty tej róży zmieniają kolor. Pąki mają kolor ciemnopomarańczowy, natomiast po rozwinięciu kwiaty są bardzo intensywno żółto-pomarańczowe, który to kolor zmienia się w trakcie kwitnięcia na biały. Przez cały czas kwitnienia tej odmiany róży można jest oglądać różne kolory, dzięki czemu ich widok z pewnością się nie znudzi.

Różą, która niezmiernie robi ogromne wrażenie na ludziach, jest ta, która ma kolor czerwony. Warto zatem właśnie w tę odmianę zainwestować i posadzić w swoim ogrodzie Rosa Hope for Humanity. Płatki tej odmiany mają barwę ciemnoczerwoną, kolor jest mocno nasycony i zdecydowanie przyciąga wzrok. Płatki sprawiają wrażenie zrobionych z aksamitu. Ten rodzaj róży może urosnąć nawet do 60 cm wysokości oraz 90 cm szerokości. Krzaki tej róży są więc widoczne nawet z daleka.

Nieco delikatniejsza odmiana, róży różowej to także dobry wybór do ogrodu. Przepiękna Rosa Clair Martin to zdecydowany faworyt wszystkich tych, którzy uwielbiają delikatne kolory i subtelne kwiaty. Ta odmiana dorasta nawet do 3,5 metra wysokości, a jej pędy są łukowate. Pomimo swojego delikatnego wyglądu ta odmiana róży jest bardzo wytrzymała, mrozoodporna i doskonale znosi susze. Jest więc idealna dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z różanym ogrodem.

Dlaczego warto jest posiadać róże w swoim ogrodzie?

Odmiany pnące róż, niezwykle zjawiskowo wyglądają w każdym ogrodzie, dlatego też coraz częściej ludzie się na nie właśnie decydują. Ogromną zaletą róż jest to, że rosną na krzakach, przez co jest ich po prostu dużo i robią wielkie wrażenie. Oprócz tego, warto podkreślić także fakt, że niektóre odmiany róż są bardzo proste w uprawie, dzięki czemu każdy sobie z nimi poradzi, nawet osoba, która całkowicie się na takiej uprawie nie zna.

Dzięki różom w ogrodzie, można z łatwością rozpocząć proces upraw jakichkolwiek kwiatów. Najpierw można rozpocząć od odmian łatwych w utrzymaniu i powoli iść w stronę odmian, które coraz trudniej utrzymywać. Ogromną zaletą natomiast jest fakt, że nawet proste w utrzymaniu odmiany są naprawdę piękne i robią wrażenie. Dlatego nawet osoby, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu, mogą cieszyć się pięknymi, różanymi krzakami.

Jakie jeszcze odmiany róż pnących są ciekawe i jakie warto jest posiadać?

Odmianą, która daje dużo róż na krzaku, jest odmiana Rosa Excelsa, kwiaty które daje mają kolor karminopurpurowy i są bardzo liczne. Dorasta ona nawet do 2 metrów wysokości. Ta odmiana jest nieco wymagająca, musi być posadzona w pewnym oddaleniu od innych roślin oraz ważne jest także to, aby podlewać ją dość obficie przynajmniej raz na tydzień.

Także Rosa Compassion jest bardzo dobrym wyborem do ogrodu, ponieważ jej kwiaty mają naprawdę delikatny, łososiowy odcień. Ponadto dorasta od 1,5 metra do nawet 4 metrów wysokości!

 

Artykuł powstał dzięki pomocy ekspertów od ogrodów – Architekt Ogrodu. Specjalizują się w projektowaniu ogrodów w Warszawie i okolicy – zapraszamy do sprawdzenia ich oferty.