Narty czy snowboard?

Od lat toczy się dyskusja wśród miłośników tych dyscyplin sportowych. Jaki sport lepiej wybrać i który jest bardziej bezpieczny? Przeczytaj nasze porady.

Narty czy snowboard?

Od lat toczy się dyskusja wśród miłośników tych dyscyplin sportowych. Jaki sport lepiej wybrać i który jest bardziej bezpieczny?

Przeczytaj nasze porady.

Liczba narciarzy ponad dwukrotnie przewyższa liczbę snowboardzistów. Osoby aktywnie uprawiające sporty zimowe często poruszają temat tego, który z nich jest najbardziej atrakcyjny i ciekawy. Jednak porównanie nie skupia się jedynie na adrenalinie i emocjach, jakie towarzyszą nam podczas jazdy na stoku. Istotne są również kwestie takie jak bezpieczeństwo, ilość i typ sprzętu, jaki musimy kupić jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę na stoku. Dodatkowo liczy się także popularność danej dyscypliny sportu. Wiąże się z tym dostępność do różnorodnych desek czy nart, odzieży sportowej oraz dodatków. Warto wspomnieć o zawodach, szkołach nauki jazdy i kursach.

Nie bez znaczenia pozostaje ryzyko, jakie jest związane z uprawianiem sportów zimowych. Zarówno narty, jak i snowboard nie należą do najbardziej bezpiecznych. Zainteresowanie nimi jest ściśle związane z adrenaliną oraz z wrażeniami, jakie towarzyszą nam podczas nauki, jazdy rekreacyjnej czy zawodów.

Poniżej porównujemy obie dyscypliny sportów.

Urazy i wypadki na nartach i snowboardzie

W przypadku narciarzy, najczęściej dochodzi do urazów kolan. Ze wszystkich urazów, prawie połowa to złamania. Narciarze są również narażeni na kontuje ścięgien dłoni. Najbardziej szkodliwe i bolesne urazy na stoku obejmują urazy kręgosłupa oraz głowy. Zdarzają się one w przypadku szybkiej jazdy oraz podczas upadków.

Snowboardzistów z kolei rzadziej spotykają urazy nóg, ze względu na ustawienie obu nóg w tę samą stronę. Upadki są więc powodem kontuzji nadgarstków. Często jednak, snowboardziści narażeni są na urazy stawów skokowych czy barków (skręcenia lub zwichnięcia).

Który sport jest bardziej niebezpieczny?

Wszelkie kontuzje, jakie mają miejsce na stoku, są winą nieodpowiedzialnej jazdy, niestosowania się do porad instruktorów oraz sprzętu z niższej półki. Istotne jest to, by dostosować prędkość do naszych umiejętności. Dodatkowo ważne jest ukształtowanie powierzchni stoku i jego jakość. W obu dyscyplinach sportu stosuje się różne style jazdy. Istnieją również różnice w poruszaniu się na nartach, jak i na snowboardzie. Snowboardziści są bardziej narażeni na kontuzje niż narciarze.

Co wybrać – narty czy snowboard?

Zarówno narciarze, jak i snowboardziści uprawiają swój ulubiony sport zimowy ze względu na dużą dawkę adrenaliny, emocje, aktywność fizyczną i możliwość wzmocnienia mięśni. Dodatkowo, wielu z nich nie ogranicza się jednak do wyjazdu kilka razy w roku. Narty i snowboard to typ sportów, który przeznaczony jest dla osób wymagających. Niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z uprawianiem danej dyscypliny sportów zimowych musimy znać od samego początku chociażby po to, by umieć ich uniknąć. Co prawda częściej możemy spotkać się z narciarzami, jednak grupa osób uprawiających snowboard stale wzrasta.

Jeśli nie wiemy, na jaką dyscyplinę sportu się zdecydować, warto przeanalizować powyższe zestawienie, nasze upodobania oraz wypróbować obie dyscypliny. Zawsze można wypożyczyć profesjonalny sprzęt i skorzystać z pomocy instruktora. Wiele jest osób, które uprawiają obie dyscypliny. Pozwala to uzyskać większe doświadczenie i wciąż uczyć się nowych umiejętności.

Artykuł powstał dzięki współpracy ze sklepem internetowym Zyg Zak Snow, w którym mają Państwo szeroki wybór zarówno nart, jak i desek do snowboardu.