Kierunek Anglia – jak wygląda praca kierowcy ?

Wielka Brytania coraz bardziej cierpi z powodu niedoborów kadrowych. Dotyczy to zwłaszcza branży związanej z transportem – brakuje kierowców kategorii C oraz C+E. Kierowcy są potrzebni do transportowania produktów od fabryk do sklepów jak i do przewożenia materiałów na budowę. Coraz więcej pracodawców szuka dla siebie pracowników poza granicami swojego kraju np. w Polsce. Każda osoba chętna do pracy będzie mile widziana, nawet osoby bez doświadczenia zostaną docenione. Jak wygląda praca kierowcy kategorii C i C+E? Na co zwrócić uwagę decydując się na tę pracę?

Kto może zostać kierowcą w Wielkiej Brytanii?

Kierowca C+E - praca w AngliiBardzo często nie jest wymagane doświadczenie, a pracodawcy obiecują wsparcie w podjęciu się nowej pracy. Od kandydata oczekuje się bardzo dobrej koncentracji i szybkiego czasu reakcji. Znaczącym atutem będzie znajomość języka obcego zwłaszcza angielskiego. Dodatkowe inne języki na pewno będą docenione przez pracodawcę, ale ułatwią nam również komunikacje podczas pracy. Koniecznym wymogiem jest posiadanie prawo jazdy. Kategoria C uprawnia do kierowania pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym. W przypadku kategorii C+E umożliwione jest prowadzenie zespołu pojazdów złożonego z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą.

Powód 1

Mimo, że wyrobienie prawa jazdy w tym zakresie wiąże się z wysokimi wydatkami, zarobi jakie oferują nam pracodawcy w Anglii z pewnością nam to wynagrodzą. W zawodzie kierowcy można spotkać się z różnymi modelami plac. Można otrzymywać stałą pensję i dodatkowe doliczone do niej prowizje. Inne firmy oferują pracę w której zarobki będą zależne od ilości przejechanych kilometrów. Wysokość zarabianych pieniędzy będzie uzależniona od regionu, w którym pracujemy. W Anglii możemy zarobić nawet w granicach 10 tysięcy złotych miesięcznie, jednak zwróćmy uwagę , że za sami będziemy musieli opłacić swoje posiłki czy nocleg. Dodatkowy atutem jest pomoc dla kierowcy w Anglii i innych krajach UE w zakresie językowym i merytorycznym.

Kolejny powód – dużo czas na przemyślenia

Decydując się na pracę jako kierowca musimy pogodzić się z tym, że większość czasu będziemy spędzać w trasie. Wiele osób z tego względu szybko rezygnuje z tęsknoty za swoim krajem czy rodziną. W trakcie jazdy obowiązkowe są postoje, podczas których mamy czas na drzemkę i szybką regeneracje. Nie dotyczą one jednak kierowców przewożących świeże produkty, które muszą być dostarczone do celu jak najszybciej. Kierowcy mogą jeździć maksymalnie przez 9 godzin w ciągu doby, jednak te ograniczenia często nie są przestrzegane.

Powód 3.

Praca jako kierowca może być świetnym rozwiązanie dla osób lubiący częste zmiany otoczenia, podróże i intensywny tryb życia. Wiele osób pracujących w tym zawodzie dłuższy czas zachwala piękne widoki jakie mieli oni okazję widzieć podczas tras.