Jakimi schorzeniami zajmuje się neurolog?

Neurolog zajmuje się dolegliwościami dotykającymi obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy, a oprócz tego, dzięki swoim powiązaniom z psychiatrią, może wspomagać także leczenie niektórych chorób psychicznych.

Jakie są przykłady konkretnych chorób, w jakich pomocy może udzielić neurolog?

Przykładowe choroby leczone przez neurologów

Poniżej przedstawiamy listę przykładowych schorzeń, w jakich pomocy udzielić może neurolog, wraz z krótkimi opisami. 

Rwa kulszowa

To, do jakiego lekarza się udamy w przypadku jej wystąpienia, zależy od stopnia nasilenia choroby. Rwa kulszowa to choroba powodująca wystąpienie przepukliny w kręgosłupie, powodującej ucisk na nerw kulszowy, który przyczynia się do powstawania bólu, promieniującego przez pośladek do nogi. W leczeniu choroby pomóc mogą neurolodzy, którzy oprócz ortopedów, anestezjologów, lub też neurochirurgów, znajdują się w grupie lekarzy, którzy mogą wykonać m.in. zastrzyk nadtwardówkowy. Jest to jednak zastrzyk wymagający dużego doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, dlatego też obecnie niewielu lekarzy w Polsce może go wykonać. Zastrzyk nadtwardówkowy jest formą bezoperacyjnego leczenia rwy kulszowej, dzięki której przepuklina może wchłonąć się sama.

Alzheimer

Jest to choroba dotykająca ok. 10% populacji powyżej 60. roku życia i połowy osób w wieku powyżej 80 lat. Choroba ta charakteryzuje się stopniową utratą zdolności zapamiętywania i przetwarzania nowych informacji. W miarę postępowania choroby pojawiają się takie zaburzenia jak: 

afazja – obejmująca problemy z wypowiadaniem pojedynczych słów, trudności w ich doborze, problemy z nazywaniem przedmiotów, zaburzenia mowy;

apraksja – dotycząca problemów z wykonywaniem czynności wyuczonych, związanych np. z jedzeniem, pisaniem lub ubieraniem się;

agnozja – pojawiają się problemy ze słuchem i wzrokiem.

Zaburzenia czynności wykonawczych, występujące przy apraksji, nasilają się. Zaawansowane stadia choroby przejawiają się tym, że osoba chora nie wie, kim jest, nie rozpoznaje bliskich osób lub uznaje je za kogoś innego. Chory może nagle znikać z domu i nie być w stanie do niego wrócić, może stać się nadmiernie pobudzony i agresywny lub odwrotnie  – wycofany i zmęczony. Często dochodzi do spadku masy mięśniowej. Leczenie polega na podawaniu odpowiednich środków w postaci tabletek lub plastrów, które hamują enzymy odpowiedzialne za rozkład neuroprzekaźników w mózgu. 

neurolog w Sosnowcu
Skorzystaj z porady doświadczonego neurologa w Sosnowcu, który po szczegółowych badaniach dostosuje odpowiednie leczenie.

Nerwica

Jest to choroba psychiczna, biorąca się m.in. z traum doświadczonych w przeszłości. Mamy obecnie do czynienia z różnymi rodzajami nerwicy, obejmującymi m.in. nerwicę lękową, neurasteniczną czy też nerwicę natręctw. 

Nerwica lękowa polega na strachu przed określonymi osobami, przedmiotami lub sytuacjami. Może objawiać się przez problemy z pamięcią, koncentracją, zaburzenia i obniżenie nastroju, a także napady lęku w najmniej spodziewanych momentach. Leczenie polega wówczas na stosowaniu psychoterapii i wypracowaniu mechanizmów obronnych, a w silnych przypadkach schorzenia pomaga leczenie psychiatryczne. 

Nerwica neurasteniczna dotyka osoby obciążone nadmiernie problemami osobistymi lub zawodowymi. Organizm nie jest już w stanie znieść więcej, potrzebny jest dłuższy odpoczynek i zastosowanie terapii poznawczo-behawioralnej oraz środków farmakologicznych. 

Rodzaj leczenia zależy naturalnie od indywidualnego charakteru schorzenia, które może być uwarunkowane licznymi czynnikami. Udział neurologa pomoże wykluczyć ewentualne podłoże neurologiczne zaistniałych problemów, które mogą być sygnałem innych schorzeń niż nerwica, a także również może pomóc w ustaleniu właściwego przebiegu leczenia, jeżeli będzie to konieczne. 

Istnieją dolegliwości, które ciężko skojarzyć z chorobami o podłożu neurologicznym, dlatego też jeśli masz podejrzenie, że spotkanie z neurologiem jest w Twoim przypadku konieczne i szukasz dobrych specjalistów