Jakie są pierwsze objawy astmy i jak ną poprawnie zdiagnozować?

Choroby układu oddechowego o charakterze przewlekłym mogą być bardzo uciążliwe dla pacjentów. Jednym z najczęściej występujących schorzeń jest astma, którą wykrywa się nie tylko u dorosłych, ale nawet u małych dzieci. Czym dokładnie jest astma, jakie są jej objawy i jak wygląda proces leczenia? 

Astma – czym jest ta choroba?

Astma określana jest, jako przewlekły stan zapalny oraz podrażnienie dróg oddechowych. Choroba ta dotyczy oskrzeli, a pojawiające się objawy mogą być nieprzyjemne i uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. 

Oskrzela to przewody odpowiedzialne za transport powietrza do pęcherzyków płucnych. W momencie napadu astmy pojawiają się skurcze mięśni znajdujące się w ścianie oskrzeli, co w konsekwencji doprowadza do ich zwężenia. U osób chorujących na astmę dochodzi do zgrubienia ścian oskrzeli, przez co pojawiają się kolejne napady. 

Jakie są objawy astmy?

Objawy astmy nie zawsze są charakterystyczne. W tym celu konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę. Do typowych objawów astmy zaliczamy:

  • Świszczący oddech – charakterystyczny dźwięk podczas oddechu jest najczęstszym objawem. Niekiedy świst jest słyszalny jedynie podczas badania lekarskiego.
  • Kaszel – męczące napady kaszlu mogą występować podczas intensywnego wysiłku lub w nocy. W momencie kaszlu może pojawić się gęsta wydzielina, którą bardzo ciężko jest odkrztusić. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że drogi oddechowe są zwężone.
  • Duszności –  ucisk w klatce piersiowej oraz trudności ze złapaniem oddechu to również częsty objaw, który występuje u wielu pacjentów chorujących na astmę. 

Poza wyżej wymienionymi objawami należy również wymienić takie, które wymagają pilnej interwencji lekarza.

  • wciąganie okolicy międzyżebrowej podczas wdechu,
  • duszności w momencie spoczynku, 
  • duszność, podczas której pacjent w celu polepszenia jakości oddechu musi przybrać odpowiednią pozycję np. z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała,
  • problemy z mową, wymawianie pojedynczych słów.

Jak wygląda proces diagnostyczny astmy?

Diagnostyka astmy nie jest prostą czynnością, nawet dla doświadczonego lekarza. Ponadto niemożliwe jest rozpoznanie astmy włącznie po kaszlu lub dusznościach. W szukaniu konkretnej przyczyny objawów pomocnych jest wiele badań, jednak szczególną ostrożność należy zwrócić w przypadku małych pacjentów, gdzie objawy mogą być nie do końca jasne i konieczne okazuje się pogłębienie diagnostyki. Pulmonolog z Jeleniej Góry to specjalista, który najlepiej zna się na chorobach układu oddechowego, jeśli więc chcemy, aby zajął się nami naprawdę ktoś doświadczony, warto zwracać uwagę na to, jakiego lekarza wybieramy.

Do badań, które często zlecane są przez lekarzy w ramach diagnostyki astmy zaliczamy:

  • gazometrię,
  • spirometrię,
  • rtg,
  • morfologię
  • tomografię komputerową,
  • analizę plwociny,
  • ekg.

Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie wyżej wymienione badania można przeprowadzić u dzieci m.in. spirometrię. Diagnostyka u małych pacjentów opiera się przede wszystkim na zebraniu dokładnego wywiadu, zbadaniu dziecka oraz obserwowaniu, jak reaguje na przepisane leki. Oczywiście duży wpływ na badania, jakie można wykonać u dzieci ma wiek, dlatego ostatecznie o przeprowadzeniu poszczególnych ich decyduje lekarz.

Sposoby leczenia astmy

Leczenie astmy polega na podawaniu leków odpowiedzialnych za rozszerzanie dróg oddechowych, dzięki czemu pacjent będzie mógł lepiej i swobodniej oddychać. W tym celu stosuje się leki wziewne, których działanie jest niemalże natychmiastowe. Ponadto czasem konieczne jest również podawanie leków rozrzedzających wydzielinę, co pozwala na szybsze jej usunięcie.

Nie wszystkie leki muszą być przyjmowane regularnie. To, jak często i kiedy, należy przyjmować lekarstwa, zależy od nasilenia objawów i częstotliwości ich występowania. W niektórych sytuacjach leki muszą być stosowane regularnie bez względu na to, czy objawy występują, czy też nie. 

W wielu sytuacjach zalecane jest też doraźne przyjmowanie określonych środków dopiero w momencie wystąpienia objawów. Wszelkie zalecenia, co do leczenia astmy podaje lekarz. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeśli dotychczasowe leki nie będą pomagać lub objawy się nasilają jest to wskazanie do tego, aby jak najszybciej udać się do przychodni lub szpitala.