Jakie są objawy i konsekwencje przeoczenia zaćmy?

Z wiekiem soczewka oka ulega zmętnieniu, co prowadzi do pojawienia się pierwszych objawów zaćmy. Nieleczona choroba oczu jest przyczyną pojawienia się poważnych komplikacji zdrowotnych narządu wzroku – w tym całkowitej ślepoty. Dlatego tak ważne jest regularne badanie oczu, aby na czas zauważyć wszystkie niepokojące zmiany i rozpocząć leczenie. 

Jednym z najczęstszych powikłań w przypadku zaćmy jest utrata wzroku przez pacjenta w chorym oku. Dlatego też specjaliści zalecają, aby regularnie badać wzrok, a w przypadku zauważenia pierwszych objawów zaćmy – zgłosić się do okulisty, który skieruje na zabieg jej usunięcia. 

Czym jest zaćma?

Zaćma, nazywana również kataraktą, to choroba soczewki oka, która z różnych przyczyn prowadzi do jej zmętnienia. W przypadku wystąpienia objawów katarakty, soczewka oka przepuszcza mniej światła widzialnego, co przekłada się na pogorszenie widzenia. W efekcie pacjenci nie są w stanie odróżnić w chorym oku konturów i kontrastu, a widziane barwy są znacznie mniej nasycone. W zależności od typu zaćmy, może ona objąć jedno lub parę oczu. 

Wyróżnia się kilka rodzajów zaćmy, z czego najczęściej diagnozowaną jest zaćma starcza. Ten typ choroby dotyka osób po 50. roku życia w wyniku zaburzeń procesów metabolicznych i zmian jakie zachodzą w organizmie. Soczewka oka ulega zmętnieniu, zaburzając ostrość widzenia, prowadząc do dyskomfortu pacjentów. 

Zaćma może również pojawić się u pacjentów nieco młodszych, jako efekt innych chorób – na przykład cukrzycy. Również u osób zmagających się ze schorzeniami tarczycy częściej występuje zaćma przed 50. rokiem życia. 

W okulistyce wyróżnia się również zaćmę, która powstaje jako efekt uszkodzenia mechanicznego soczewki oka. Pacjenci po wypadkach często zmagają się z nieostrym widzeniem, które jak się okazuje, może być powikłaniem po uszkodzeniu oka. W takich przypadkach konieczna jest pilna konsultacja z okulistą, który podejmie skuteczne kroki w celu wyleczenia problemu.   

Objawy zaćmy u pacjentów 

Pacjenci zmagający się z zaćmą doskonale wiedzą, że ta choroba oczu to szereg objawów, które wskazują na konieczność konsultacji ze specjalistą. Objawy zaćmy to

  • nasilające się zmiany w oku, które prowadzą do zaburzeń w zakresie ostrości widzenia,  
  • widoczne zmęczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, 
  • przymglone widzenie, 
  • utrudniona ocena odległości, zaburzenia w koordynacji ruchowej, 
  • widziane przedmioty są zniekształcone, 
  • problemy z rozróżnieniem kolorów ze względu na spadek widoczności intensywności barw, 
  • nadwrażliwość na światło. 

Z czasem objawy zaćmy będą się pogłębiać, wpływając bezpośrednio na komfort pacjenta i wykluczając go z możliwości wykonywania wielu czynności dnia codziennego. Już problemy z zachowaniem ostrości widzenia powinny być pierwszą oznaką wskazującą na konieczność udania się do specjalisty. 

Powikłania zdrowotne przy nieleczonej zaćmie 

Zaćma, z pozoru łatwa w wyleczeniu choroba oczu, wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Nieleczona zaćma, która postępuje, jest przyczyną niemal 40 procent całkowitej ślepoty u starszych pacjentów. Nic zatem dziwnego, że profilaktyka zaćmy po przekroczeniu 50. roku życia to szansa dla wielu osób, aby zachować pełne widzenie. 

Okulista w przychodni dokładnie bada wzrok w celu sprawdzenia stopnia zaawansowania choroby. Większość pacjentów kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu usuwania zaćmy, a tym samym – przywrócenia pełnego spektrum widzenia. 

Operacja zaćmy – sposób na przywrócenie widzenia w oku  

Operacja zaćmy to jedyny skuteczny sposób, dzięki któremu można usunąć zmętniałą soczewkę i zastąpić ją nową. Zabieg usuwania zaćmy przeprowadzany jest w specjalistycznych klinikach okulistycznych przez lekarza, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w wykonywaniu tego typu operacji. 

operacja

Zabieg usunięcia zaćmy polega na rozbiciu zmętniałej soczewki i wyjęcie jej z worka soczewki. Wszystkie pozostałości są dokładnie czyszczone, aby w to samo miejsce wszczepić nową soczewkę, która zapewni natychmiastową poprawę widzenia. 

Operację katarakty przeprowadza się metodą fakoemulsyfikacji zaćmy, wykorzystującej ultradźwięki do rozbicia zmętniałej soczewki. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a pacjent już tego samego dnia jest wypisywany do domu z szeregiem zaleceń, których powinien przestrzegać przez pierwsze doby. Obecnie operacyjne usunięcie zaćmy to jedyna, ale jednocześnie najskuteczniejsza metoda leczenia tej choroby oczu.