Jakie maszyny rolnicze wybrać do gospodarstwa 20ha?

Gospodarstwa o powierzchni do 20 ha nie należą do największych, przez co często dobór odpowiednich maszyn rolniczych do ich potrzeb i wymagań może być nieco utrudniony.

Mniejsze gospodarstwa to często ograniczony budżet i możliwości przerobowe ludzi, ale jednocześnie chęć osiągnięcia jak najlepszych zbiorów z pola i rozwijania gospodarstwa. Coraz więcej gospodarstw decyduje się obecnie, nawet przy małych terenach, inwestować w sprawdzone rozwiązania i maszyny rolnicze, które zapewnią wysoką wydajność uprawy przy niskich wydatkach. Jakie maszyny warto wybrać do gospodarstwa 20 ha?

Gospodarstwo do 20 ha – kryteria wyboru maszyn rolniczych

Przy stosunkowo niewielkiej powierzchni gospodarstwa wystarczy zwykle jeden do dwóch ciągników, które sprawnie poradzą sobie z pracami polowymi, ale nie przeciążą budżetu i możliwości samego gospodarstwa. Przy 20 ha dobrym pomysłem będą dwa mniejsze, kompaktowe ciągniki lub jeden solidny traktor w nieco wyższą mocą silnika i wydajnością pracy. Pozostałe maszyny powinny współpracować z ciągnikiem na tyle sprawnie, by możliwe było ograniczenie ilości pracujących na polu maszyn do minimum przy zachowaniu maksymalnej wydajności zbiorów.

Dobrym rozwiązaniem w kategorii ciągników dla gospodarstwa do 20 ha będzie maszyna Deutz-Fahr Agroton 6145.4 RCshift – jedna z nowości w ofercie niemieckiego producenta. Przedstawiany model to ciągnik ciężki, z 4-cylindrowym silnikiem o mocy 149 KM. Ciągniki Deutz-Fahr należą do klasy premium, charakteryzując się najwyższymi parametrami użytkowymi i oferując bardzo wysoką sprawność w pracach polowych, zachowując przy tym stosunkowo niski poziom zużycia energii i dużą swobodę poruszania się po mniejszym terenie. Mocny silnik, w połączeniu z nowoczesnym układem napędowym i przekładnią automatyczną RCshift zapewnia wyjątkowo łatwe prowadzenie ciągnika, który pomimo kompaktowych rozmiarów i dużej zwinności przy zakrętach zachowuje parametry eksploatacyjne znacznie większych modeli ciągników. Jeśli nie chcesz inwestować w dwie maszyny, jeden ciągnik Agroton 6145.4 z łatwością wykona pracę „za dwóch” w gospodarstwie do 20 ha.

Ciągnik Agroton
Ciągnik Agroton 6145.4

Ładowarki teleskopowe dla małych gospodarstw rolnych

Gama ładowarek teleskopowych w ofercie marki Merlo zawiera ciekawe propozycje dla małych gospodarstw do 20 ha szukających solidnych rozwiązań wielofunkcyjnych. Ładowarki Merlo znajdują zastosowanie przy uprawach, sianokosach, a także w sadownictwie, dzięki czemu z powodzeniem wpasowują się w potrzeby różnego rodzaju gospodarstw i upraw. Szczególnie ciekawą propozycją może okazać się ładowarka teleskopowa P27.6, z wyjątkowo zwrotną konstrukcją – przy wymiarach 1,86 m szerokości i 1,96 wysokości pojazd porusza się bez problemu po terenie gospodarstwa oferując zasięg wysięgnika do 5,9 metra przy udźwigu do 2700 kg. Sięgając po nieco większe modele TF30.9 lub TF33.7 otrzymasz udźwig do 3300 kg i wysokość podnoszenia do 8,6 metra, zachowując jednocześnie dość kompaktowe i zwrotne wymiary maszyny.

Kosiarka dyskowa GigaCut SaMASZ – łatwość koszenia na każdym terenie

Seria kosiarek dyskowych GigaCut SaMASZ została stworzona z myślą o koszeniu na dużych farmach, ale i przy gospodarstwach do 20 ha może okazać się przydatnym narzędziem usprawniającym prace przy koszeniu zielonki. Zapewniona przez producenta bezstopniowa regulacja wysokości koszenia daje szansę dopasowania pracy kosiarki do zbieranej zielonki, gwarantując czystość paszy i ochronę darni. Kosiarka dyskowa GigaCut ma być rozwiązaniem ekonomicznym, ale i wydajnym, dopasowanym do pracy w najbardziej wymagających warunkach i usprawniającym prace polowe. Jeśli potrzebujesz nieco mniejszej powierzchni koszenia, warto sprawdzić także inne dostępne serie kosiarek dyskowych w ofercie SaMASZ.