Jak żyje się w Niemczech?

Dane statystyczne zebrane przez Krajowy Rejestr Centralny w Niemczech wskazują, że do końca września 2019 roku 11,14 mln obcokrajowców zarejestrowało się, tym samym wliczając się do ok. 26% populacji kraju posiadającej pochodzenie migracyjne.

Należy także podkreślić, że liczba cudzoziemców na terenie RFN podwoiła się w ciągu ostatnich trzydziestu lat.

Powodów tego stanu rzeczy jest wiele, a wśród nich przeważa obraz Niemiec, jako kraju postępowego i opiekuńczego, gdzie można dobrze zarobić, utrzymując wysoki poziom życia. Ten tok myślenia przyświeca również sporej grupie Polaków. Nasi rodacy tworzą 1,5-2 mln społeczność rozsianą po różnych landach.

Do tej grupy planują dołączyć kolejne osoby oraz rodziny, poszukujące lepszego życia. Sprawdźmy, więc jak żyje się w kraju za Odrą?

Zarobki oraz koszty życia

Rynek pracy w Niemczech jest bardzo atrakcyjny, gdyż obfituje w oferty dla różnego typu zawodów i profesji. Nieustannie poszukuje się nowych rąk do pracy, co może stanowić o zaletach przeprowadzki. Oprócz prostych prac np. w usługach można liczyć także na zatrudnienie w produkcji, IT oraz przy opiece nad osobami starszymi. W tej drugiej grupie warto wykazać się znajomością podstaw języka niemieckiego, czym z pewnością zapunktujemy w oczach rekrutera.

Możemy wiele usłyszeć o niemieckim dobrobycie, jednak nie zawsze jest tak prosto. Wszystko zależy bowiem od punktu patrzenia na tę kwestię. Najniższe wynagrodzenie w Niemczech w 2021 roku wynosi 9,60€ za godzinę, czyli 1536€ w skali miesiąca. Stanowi to po przeliczeniu na złotówki dwukrotność tego co można zarobić w Polsce.

Chociaż na pierwszy rzut oka zachęca, warto sprawdzić, jaki jest średni koszt życia, tak aby nie rozczarować się po kilku miesiącach od przeprowadzki. Niemcy często mówią, że nie jest to spora wypłata i nie zawsze wystarcza na wszystko, ale należy też pamiętać, że jest to naród znany ze swojej oszczędności.

Codzienne wydatki

Na wstępie należy podkreślić, że wraz z wysokimi zarobkami wiążą się wysokie ceny za usługi. Wizyta u fryzjera (20-30€) lub u mechanika może nas wiele kosztować. Jest to szok, który przeżywają wszyscy obcokrajowcy po sprowadzeniu. Ceny w sklepach natomiast nie różnią się niczym od tych w Polsce.

Podobnie jak u nas możemy zakupić produkty premium w wyższych kwotach oraz te podstawowe w dużo niższych. Wszystko zależy od naszego stylu życia, jednak średni koszt miesięcznych zakupów dla rodziny powinien zmieścić się w kwotach od 150 do 200€.

Internet i sieć komórkowa

Żyjąc na co dzień nie można sobie wyobrazić, że nie mamy dostępu do Internetu lub możliwości skontaktowania się z bliskimi. Do kosztów utrzymania w Niemczech należy więc doliczyć kwoty, jakie należy zapłacić za Internet (26-36€/msc w zależności od wybranego rodzaju oraz operatora) oraz sieć komórkową. Wybór na rynku jest naprawdę szeroki, co pozwoli znaleźć odpowiedni pakiet, abonament oraz operatora, dodatkowo nie wplątując się w większe opłaty.

Przykładowo wśród niemieckich sieci komórkowych na kartę możemy rozpatrywać oferty trzech największych operatorów: Vodafone, T-Mobile i Telefonica (dawne O2). Każdy z nich proponuje różnorodne pakiety oraz doskonałą jakość połączenia. Pozwoli to znaleźć ofertę dopasowaną do potrzeb.

Rynek wynajmu mieszkań

Niewiele osób wie, że niemiecko społeczeństwo w większości stanowią lokatorzy, wynajmujący mieszkanie. Niecałe 48% mieszkańców Niemiec posiada własną nieruchomość, gdzie w Polsce to nawet 84% ludzi.

Koszt czynszu wacha się w zależności od regionu wynosząc średnio od 5 do 18€ za metr kwadratowy. Najtańszym pod tym względem regionem są miejscowości we wschodnim landzie kraju (np. Magdeburg, Zagłębie Ruhry). O wiele wyższe kwoty za czynsz będziemy zmuszeni zapłacić w Stuttgarcie (14,50€) i Monachium (18€). W popularnym Berlinie koszt za wynajem mieszkania wynosi 13€ za metr kwadratowy.

niemcy

Otwarte i tolerancyjne społeczeństwo

Ogromną zaletą życia w Niemczech, bez względu w jakim landzie się znajdujemy, jest otwartość całego społeczeństwa. Ludzie są tutaj bardziej życzliwi i wspierający co okazywane jest także w sporej ilości świadczeń socjalnych.

Kraj, który w tak ogromnym procencie składa się z obcokrajowców i różnych kultur, pozwala na szybką asymilację. Nie doświadczymy tutaj większych aktów dyskryminacji ze względu na pochodzenie, poglądy czy też orientacje. Społeczeństwo w Niemczech jest tolerancyjne, a także bardzo towarzyskie. Łatwo poznać nowych ludzi i wspólnie dzielić się doświadczeniami z życia na emigracji.