Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta zajmuje się leczeniem nieprawidłowości, które są związane z narządem ruchu. Posiada on uprawnienia do wykonywania zawodu wydane przez Krajową Radę Fizjoterapeutów zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w ustawie o tym zawodzie z roku 2015.

Uregulowała ona prawne status osób, które zajmują się leczeniem narządów ruchu, co oznacza, że mogą oni nie tylko realizować wytyczne lekarza, ale również decydować o rodzaju podjętej terapii. Jest to niezwykle wygodne dla pacjentów, gdyż mogą sprawdzić, czy nazwisko specjalisty znajduje się w rejestrze, co wiąże się z posiadaniem swojego numeru. Obecnie w Polsce funkcjonuje około 70 tysięcy fizjoterapeutów. 

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuci rehabilitacji ruchowej pomagają pacjentom, którzy doznali urazu ciała i mają problem z codziennym funkcjonowanie ze względu na trudności z poruszaniem się. Umożliwiają oni takim osobom powrót do sprawności lub poprawienie jakości życia. Zajmują się między innymi: 

  • kompleksowymi usługami z zakresu rehabilitacji pacjentów pourazowych, 
  • w przypadkach złamania kości, urazu tkanek miękkich,
  • udzielaniem pomocy pacjentom po rekonstrukcji zerwanych wiązadeł,
  • przygotowaniem pacjentów do zabiegów endoprotezowania stawów biodrowych, barkowych i kolanowych
  • usprawnieniem pacjenta po zabiegach, chorobach reumatycznych i degeneracyjnych,
  • kuracją kontuzji u sportowców,
  • wspieraniem kobiet ciężarnych z powodu przeciążeń,
  • prowadzeniem fizjoterapii uroginekologicznej,
  • pracą z niemowlętami, mającymi problemy z narządem ruchu,
  • zabezpieczaniem przed pogłębianiem się wad postawy takich jak skolioza i wiele innych,
  • prowadzeniem terapii osób po COVID – 19. 

W wyniku ćwiczeń prowadzonych przez fizjoterapeutów z osobami chorymi doskonalone są cechy motoryczne i rozwija się sprawność psychofizyczna. Gabinety rehabilitacji ruchowej dysponują profesjonalnymi aparatami do zabiegów fizykalnych, wysokoenergetycznymi laserami, sprzętem do usprawniania ruchowego i wieloma innymi. Wizyta wymaga od pacjentów odpowiedniego przygotowania.  

Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty – specjalisty rehabilitacji ruchowej w Wałbrzychu?

Wizyta u fizjoterapeuty wymaga odpowiednich przygotowań. Wszystko zależy od działań prowadzonych podczas wizyty. Do masażu potrzebny jest wygodny strój, który pomoże poczuć się komfortowo podczas zabiegu. Natomiast w trakcie ćwiczeń fizjoterapeutycznych ubiór nie powinien utrudniać dostępu do części, która uległa urazowi. Przed wizytą w gabinecie rehabilitacji ruchowej nie należy stosować kremów, olejków czy balsamów, ponieważ mogą one utrudniać wykonanie zabiegu. Najlepszym wyborem jest wygodny, sportowy strój w postaci dresu i adidasów lub tenisówek z powodu konieczności wykonywania ćwiczeń oraz różnych ruchów ciałem, więc odzież nie powinna krępować w żaden sposób pacjenta i utrudniać wykonywania poleconych przez fizjoterapeutę zadań. Pacjent powinien zabrać ze sobą dokumentację medyczną, na przykład zdjęcia rentgenowskie, wyniki badania USG i inne, które są związane ze schorzeniem bądź problemem, z jakim boryka się pacjent. Na wstępnie specjalista zapozna się z dokumentacją i przeprowadzi szczegółowy wywiad w celu uzyskania informacji o okolicznościach urazu i problemach osoby chorej, które przywiodły ją do gabinetu fizjoterapeuty. Kolejną czynnością specjalisty rehabilitacji ruchowej będzie organoleptyczne zbadanie pacjenta, polegające na dotykaniu i uciskaniu wybranych części ciała. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty z reguły trwa od 30 do 40 minut. Ich ilość wynika z problemów z układem ruchu i postępów w leczeniu. U jednej osoby wystarczą 2 lub 3 spotkania, natomiast u innej koniecznych będzie kilkanaście lub więcej. 

Jak przygotować niemowlę do wizyty u fizjoterapeuty – specjalisty rehabilitacji ruchowej w Wałbrzychu?

Wizyta u fizjoterapeuty z niemowlakiem wymaga przedstawienia specjaliście rehabilitacji ruchowej w Wałbrzychu całej dokumentacji dotyczącej ciąży i porodu. Poza tym niemowlę powinno być w stanie aktywności, ostatni posiłek musi spożyć na 30 minut przed wizytą. Podczas wywiadu padną na pewno pytania dotyczące opieki nad niemowlęciem, sposobów karmienia, funkcjonowania malucha, przebiegu porodu i problemów, z jakimi rodzice zdecydowali się na wizytę z dzieckiem. Fizjoterapeuta na pewno będzie chciał obserwować spontaniczną motorykę malucha, napięcie mięśni i zakres ruchu stawów. Rodzice zapewne otrzymają od niego instrukcje dotyczące pielęgnacji dziecka i w razie potrzeby zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu.