Jak poprawić swoją objętość oddechową?

Płuca to niewątpliwie jeden z ważniejszych organów w ludzkim organizmie. To one sterują pracą całego układu oddechowego i są jego centralną częścią. Pełnią także istotną rolę ze względu na zachodzący w nich proces wymiany gazowej, dzięki któremu tlen dostaje się do wszystkich komórek naszego ciała. Praca nad zwiększaniem ich objętości powinna być dla nas priorytetem, aby przez długi czas cieszyć się nienagannym zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób oddychać, by poprawić objętość oddechową, a przy okazji zmniejszyć uciążliwe objawy takie jak: chrapanie, niedrożność nosa czy zanik węchu to ten wpis, jest dla Ciebie. Wyjaśnimy na czym polega świadome oddychanie i dlaczego jest tak ważne w dbaniu o kondycję naszego ciała i umysłu.

Czym jest objętość oddechowa i w jaki sposób można ją zmierzyć

Wydolność oddechowa to nic innego jak zdolność układu oddechowego do natlenienia krwi. Zależy ona głównie od kondycji naszych płuc. W medycynie zaś pojęcie to stosuje się najczęściej w kontekście jej braku. Niewydolność oddechowa może zagrażać nawet życiu. Na wydolność oddechową wpływają trzy ważne czynniki, a najbardziej istotnym z nich jest objętość oddechowa płuc.

Objętość oddechowa, z angielskiego Tidal Volume (TV), to objętość powietrza wdychana i wydychana w czasie swobodnego wdechu i wydechu. Objętość oddechową stanowi około 500 ml powietrza wprowadzanego do dróg oddechowych w czasie swobodnego wdechu. Z tej objętości powietrza wdychanego do pęcherzyków płucnych dostaje się około 350 ml, a pozostałe 150 ml wypełnia przestrzeń martwą anatomiczną tzn. taką, w której nie odbywa się wymiana gazowa (oskrzela, tchawica, krtań).

poprawa wydolnosci oddechowej

Jak sprawdzić pojemność i objętość płuc?

Prostym i bezinwazyjnym badaniem, pozwalającym zmierzyć objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach jest spirometria. Zabieg ten polega na jak najszybszym wydmuchaniu całego zapasu powietrza zgromadzonego w płucach do ustnika połączonego specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Warto dodać, że badanie pracy i pojemności płuc jest całkowicie bezbolesne, a trwa zaledwie kilka minut. Jest najczęściej wykonywanym badaniem w diagnozowaniu i kontrolowania leczenia chorób obturacyjnych, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Świadome oddychanie – sposób na zwiększenie objętości oddechowej

Dzięki opanowaniu techniki świadomego oddychania przez długi czas możemy cieszyć się zdrowiem oraz świetnym samopoczuciem. Prawidłowe oddychanie wpływa także na naszą wydajność w pracy czy relację z innymi ludźmi. Ale czy ktoś z nas, zastanawia się w ogóle, w jaki sposób oddycha? Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że robisz to w niewłaściwy sposób. Techniki poprawiające wydajność oddechową są coraz bardziej doceniane, a ich szerokie zastosowanie sięga aż do dawnych szkół medytacji na Wschodzie. Prawidłowy, spokojny oddech sprawia, że pobieramy znacznie więcej powietrza, usprawniamy pracę układu limfatycznego, wzmacniamy odporność i mamy więcej energii. Podczas wydechu pozbywamy się zbędnych dla organizmu substancji i toksyn. Długi, prawidłowy oddech wspiera mózg oraz poprawia metabolizm, opóźniając procesy starzenia, a nawet pomaga w odchudzaniu. Dzięki właściwemu oddychaniu ograniczamy ilość stresu wytwarzanego w naszym organizmie. Pamiętaj, że oddychając szybko i płytko zmniejszasz pobór tlenu. To dzięki prawidłowemu oddechowi możemy wyciszyć i uspokoić nasz umysł.

nauka swiadomego oddychania

Jak świadomie oddychać, by robić to poprawnie?

Choć wydaje się nam, że oddychanie jest jednym z najbardziej naturalnych procesów zachodzących w naszym organizmie, to często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną rolę pełni w naszym życiu świadomy oddech. Kiedy oddychamy w sposób nieprawidłowy możemy przyczynić się do rozwoju wielu dolegliwości zdrowotnych. Prawidłowego oddychania na szczęście można się nauczyć np. na kursie świadomego oddychania. Wystarczy opanować zaledwie kilka ćwiczeń oddechowych, które pomogą Ci odzyskać koncentrację, pozbyć się stresu oraz zwiększyć wydolność oddechową.
Dzięki świadomemu oddychaniu lepiej zrozumiesz, dlaczego prawidłowy oddech jest tak istotny w życiu dbającego o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.

Zasady zdrowego, świadomego oddychania:

  • dbaj o to, aby oddychać przez nos, który dzięki posiadaniu specjalnego nabłonka oczyszcza, ogrzewa i nawilża powietrze;
  • pamiętaj, aby pilnować prawidłowego oddechu podczas uprawiania sportu – kiedy biegasz, staraj się oddychać przez nos, utrzymując stały rytm oddechu, a podczas ćwiczeń siłowych wykonuj wdechy i wydechy w momencie, gdy Twoje mięśnie są w największym napięciu;
  • w stresujących i nerwowych sytuacjach staraj się opanować oddech, by nie dopuścić do tak zwanej hiperwentylacji.

Siła świadomego oddychania tkwi w systematycznych ćwiczeniach, które pozwolą nam odprężyć ciało i umysł. Dzięki prawidłowym technikom oddychania możemy zwiększyć objętość oddechową naszych płuc i przyczynić się do lepszego funkcjonowania całego organizmu.