Jak oddzielić kuchnię od salonu?

Łączenie kuchni z salonem to wyjątkowo popularne rozwiązanie, stosowane najczęściej w małych mieszkaniach w celu uzyskania poczucia większej przestronności i większego dostępu do światła naturalnego (np. w przypadku kuchni bez okna).

Zdarza się jednak, że pragnąc nieco większej prywatności lub zaznaczenia odrębnych funkcji, zaczynamy szukać sposobu na oddzielenie tych dwóch pomieszczeń. W jaki sposób można to zrobić?

Fototapety do salonu – i inne wizualne metody separacji pomieszczeń

Jednym ze sposobów na oddzielenie kuchni od salonu jest zastosowanie m.in. innych kolorów na ścianach lub ułożenie podłogi z dwóch różnych materiałów. Odrębność pokoi można podkreślić również poprzez zastosowanie przykuwającej uwagę tapety. Atrakcyjne fototapety do salonu znajdziesz m.in. na stronie sklepu Magic&Style – oferowane motywy sprawdzą się zarówno w salonie, jak i w sypialni lub gabinecie.

Wyspy, półwyspy i stoły – jak oddzielić przestrzeń meblem?

Meble tego typu nie są ogólnie zbyt wysokie, a ich rola dzieląca jest pozorna. Wyspy i stoły wydzielają granicę jedynie w sposób symboliczny – poza tym służą wspólnemu zasiadaniu w jednym miejscu podczas śniadania, obiadu lub kolacji. Stanowią one łagodne przejście pomiędzy strefą na przygotowanie posiłku a miejscem na jego zjedzenie i zrelaksowanie się po nim.

Ścianka działowa – znów wraca do łask!

Oddzielanie pomieszczeń za pomocą ścianki działowej to sposób znany już od dawna. Jest to tym lepszy sposób, że ścianka działowa jest stosunkowo łatwa do wzniesienia i obrobienia, a dodatkowo stwarza kolejne miejsce na umieszczenie półek.

Szklana przesłona – rozwiązanie z ekskluzywnych restauracji w Twoich domu!

Idealnie sprawdzi się ona w przypadku, gdy nie chcesz ograniczać dostępu światła po oddzieleniu kuchni od salonu, a jednocześnie bardzo zależy Ci na tym, by przegroda była estetyczna i przykuwająca uwagę. Możesz zdecydować się na półprzezroczystą przegrodę, ozdobioną dowolnie wybranymi wzorami, dopasowanymi do rodzaju wnętrza.

Przesłona ruchoma – rozwiązanie idealne na małym metrażu

Jest to wybór dobry dla niezdecydowanych, lub dla tych, którzy chcą oddzielać kuchnię od salonu jedynie w określonych porach. Przesłona ma tę zaletę, że absolutnie nie zajmuje dodatkowego miejsca, gdy jest niepotrzebna – można ją np. ukryć w ścianie – w zależności od sposobu aranżacji przestrzeni. Przesłona ruchoma jest w zasadzie rozwiązaniem działającym na takiej samej zasadzie, jak ruchome drzwi.

Oddzielenie pomieszczeń półkami

Tak jak w większości nowoczesnych rozwiązań, przedział jest raczej symboliczny niż rzeczywisty. Nadal masz wgląd w to, co dzieje się w drugiej części pomieszczenia, lecz zyskujesz dodatkowe miejsce na swoje drobiazgi lub różne dekoracje – podobnie, jak w przypadku ścianki działowej.

Przesłona ażurowa – lekkość i elegancja

Ażurowe motywy są doskonale, jeśli zależy Ci na nadaniu wnętrzu odpowiedniej lekkości, a jednocześnie zachowaniu dużej ilości światła dziennego. Efekt aranżacyjny jest tym ciekawszy, gdy przyjrzysz się padającym przez otwory promieniom słońca.

oddzielny salon

Jak atrakcyjna tapeta wpływa na wnętrze?

Powracając do tematyki tapet z początku artykułu, warto skupić się na nich nieco dłużej. Pozwalają one nie tylko na wyróżnienie wnętrza i symboliczne oddzielenie kuchni od salonu, lecz też dają szansę na stworzenie w nim zupełnie unikalnego klimatu. Stosując np. tapetę 3D, masz szansę na optyczne powiększenie niewielkiego pomieszczenia.

Podział kuchni i salonu można zrobić na mnóstwo sposobów, przy czym nie musi to oznaczać zmniejszenia przestrzeni, dostępu do światła i innych niedogodności. Podział może być przeprowadzony zarówno z wykorzystaniem mebli, jak i czysto symboliczny – poprzez inny materiał podłogowy lub fototapetę.