Jak nauczyć się żonglerki piłką?

Żonglerka piłką to element gry w piłkę nożną, z którą zetknął się każdy fan tego sportu.

Samo żonglowanie stanowi również podstawę osobnej dyscypliny sportu zwanej freestyle footballem. Czy każdy może nauczyć się tej sztuki? Od czego zacząć przygodę z żonglerką piłką?

Na czym polega żonglowanie piłką?

Żonglowanie piłką, zwane również kapkowaniem, to nic innego, jak podbijanie piłki stopą, inną dowolną częścią nogi, klatką piersiową, głową, a czasami również barkami i plecami. W żonglerce piłką chodzi o to, by podbijać piłkę jak najdłuższej, nie dopuszczając do tego, by dotknęła ona ziemi. Z rozbudowanym żonglowaniem piłką można się spotkać przede wszystkim na zawodach freestyle footballu – dyscypliny sportu, której oś stanowi właśnie kapkowanie.

Czy żonglowanie piłką jest przydatną umiejętnością, czy jedynie zwykłą sztuczką?

Z punktu widzenia zawodnika freetyle footballu żonglerka piłką jest niewątpliwie umiejętnością przydatną, zapewniającą sukcesy sportowe i trofea. Czy z perspektywy innych sportowców stanowi coś więcej niż tylko efektowną sztuczkę?

Opanowanie żonglerki piłką jest elementem treningu piłkarzy nożnych, którzy dzięki tej umiejętności znacznie lepiej panują nad piłką w trakcie meczu. Oczywiście nie biegną oni przez boisko, nieustannie utrzymując futbolówkę w powietrzu, jednak zdolność jej żonglowania przydaje się w trakcie przyjmowania podań oraz dryblingów mających na celu zgubienie gracza z przeciwnej drużyny. Ćwiczenie żonglerki piłką jest również podatne ze względu na to, jakie cechy i umiejętności pomaga kształtować.

  • Ogólna sprawność fizyczna 

Żonglerka piłką wspomaga wzrost ogólnej sprawności fizycznej oraz kondycji poprzez rozwój mięśni i zwiększanie objętości płuc. Pozwala to na poprawę zdrowia i zapobiega rozwojowi różnych chorób. Dzięki żonglowaniu piłką można również usprawnić obie nogi, ćwiczenia obejmują bowiem nie tylko nogę wiodącą, która dominuje w standardowej grze w piłkę.

  • Koordynacja wzrokowo-ruchowa

Poprzez żonglowanie piłką można znacząco poprawić swoją koordynację wzrokowo-ruchową. Kapkowanie zakłada bowiem całkowite zgranie ruchów wykonywanych nogami z rejestrowanym przez oczy obrazem. Prowadzi to do większej płynności i precyzji wykonywanych ruchów.

  • Refleks

Trenowanie żonglerki piłką znacznie wpływa na poprawę refleksu, pozwala również poszerzyć pole widzenia i ćwiczyć przewidywanie ruchów wykonywanych przez futbolówkę.

  • Koncentracja 

Ćwiczenie żonglowania przy pomocy piłki znacząco wpływa na koncentrację – konieczność skoncentrowania się na każdym kolejnym ruchu sprawia, że łatwiej będzie utrzymać skupienie również w trakcie innych wykonywanych czynności.

Jak nauczyć się żonglowania piłką?

By nauczyć się żonglerki piłką, niezbędny jest odpowiedni trening, który powinien rozpocząć się od podstaw, czyli ćwiczenia pojedynczych odbić. W tym celu należy kolejno:

  • podrzucić piłkę
  • pozwolić odbić się piłce raz od ziemi
  • podbić piłkę w górę stopą
  • złapać piłkę

Piłkę należy podbijać możliwie prosto i nie dopuścić do uciekania na boki. Najlepiej wykorzystywać środkową część buta z prostym podbiciem. Początkowo najlepiej skupić się na odbijaniu piłki na niewielkiej wysokości, mniej więcej do poziomu kolan, z czasem zwiększając wysokość podbić.

Kolejnym etapem jest podbijanie piłki w taki sposób, by nie dopuścić do jej upadku na ziemię. Dobrym sposobem na ćwiczenie żonglerki jest trening z inną osobą, co umożliwia przekazywanie sobie piłki i wykonywanie odbić naprzemiennie.

żonglowanie

Sposoby na poprawienie swoich aktualnych umiejętności w żonglowaniu piłką

Osoby posiadające już podstawy żonglowania piłką mogą stopniowo utrudniać swoje treningi w celu poprawy swoich dotychczasowych umiejętności. Ćwiczeniami podnoszącymi poziom trudności są na przykład:

  • wykonywanie odbić na zmianę nogą prawą i lewą
  • odbijanie piłki przy pomocy kolana i stopy na przemian
  • odbijanie piłki przy pomocy kolana, stopy i głowy w sposób naprzemienny
  • chodzenie w trakcie żonglowania
  • odpowiadanie na proste pytania w trakcie żonglowania
  • celowe spoglądanie w bok w trakcie żonglowania i skupianie wzroku na czymś innym niż piłka

Sprzęt i gadżety pomocne w żonglerce piłką 

W trenowaniu żonglerki piłką na pewno pomoże właściwe wyposażenie – odpowiednie obuwie i oczywiście dopasowana do potrzeb danej osoby piłka. Wysokiej jakości sprzęt sportowy, w tym ten niezbędny do spróbowania swoich sił w kapkowaniu, można znaleźć w internetowym sklepie piłkarskim come-on.pl stworzonym z myślą o sportowcach – zarówno profesjonalnych, jak i amatorach.