Jak leczyć alkoholizm? Przegląd skutecznych metod terapeutycznych

Z uzależnieniem od alkoholu zmaga się coraz więcej osób młodego pokolenia. Nieustanny stres, problemy finansowe czy rodzinne przyczyniają się do tego, że wiele z nich sięga po alkohol jako sposób na rozluźnienie się bądź chwilowe uwolnienie od codzienności. Mało kto jednak zauważa, kiedy spożywanie alkoholu przestaje być jedynie wieczornym rytuałem, a zaczyna uzależnienie, które zamiast rozwiązać problemy, przyczynia się do ich pogłębienia.

Alkoholizm jest podstępną chorobą, z której samodzielne wyjście jest praktycznie niemożliwe. Osoby nadużywające alkohol powinny jak najszybciej rozpocząć leczenie, wybierając odpowiednią metodę terapeutyczną dla siebie. Co zatem należy wiedzieć o alkoholizmie? W jaki sposób leczyć uzależnienie od alkoholu, aby poprawić jakość swojego życia? Jaki wpływ alkohol ma na nasze życie i relacje z rodziną, przyjaciółmi oraz pracą?

Alkoholizm jako choroba – kiedy się zaczyna?

Uzależnienie od alkoholu zaczyna się od okresowego picia napojów wysokoprocentowych, które mają za zadanie złagodzić różnego problemy. Mówi się o tym, że alkohol wpływa na psychikę chorego, stymulując ją i dając złudne poczucie bezpieczeństwa. W praktyce odstawienie alkoholu przez pijącego, prowadzi do objawów złego samopoczucia. Dlatego też uznaje się alkoholizm za chorobę pierwotną. Uzależnienie psychiczne i fizyczne od trunków jest o tyle poważne, gdyż proces leczenia i wychodzenia z nałogu jest skomplikowany oraz niezwykle złożony.

Znaczna większość pacjentów, zgłaszających się na detoks alkoholowy, nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż okazjonalne picie w jego przypadku, zmieniło się w pełne uzależnienie. Chory pije już nie dla towarzystwa czy złudnego uczucia relaksu, ale z przymusu. Trudno jest wyobrazić sobie zakończenie dnia bez kilku jednostek alkoholu. Pojawia się samotne picie, ukrywanie problemu przez bliskimi. Dlatego też powszechnie uznaje się, że alkoholizm jest podstępną chorobą, której pierwsze oznaki są łatwe do przeoczenia. Pacjenci podejmujący leczenie muszą wiedzieć, że samodzielne wyjście z nałogu jest trudne, a w niektórych przypadkach niemożliwe. 

Kiedy należy zacząć leczenie uzależnienia od alkoholu?

Z racji tego, że uzależnienie od alkoholu postępuje stopniowo, trudno jest jednoznacznie stwierdzić, kiedy należy zacząć leczenie. Moment, kiedy osoba zmagająca się z nadmiernym piciem, uświadomi sobie wagę problemu, jest jednak idealny, aby rozważyć wszystkie opcje i metody leczenia uzależnienia.

Sposoby leczenia nałogu powinny działać na wielu płaszczyznach – fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Nic zatem dziwnego, że w tym trudnym czasie uzależnieni powinni móc liczyć na wsparcie bliskich im osób oraz wybrać terapię leczenia uzależnień, najlepiej w zamkniętym ośrodku. 

Skuteczne metody leczenia alkoholizmu

Choroba alkoholowa, zwłaszcza u osoby nadużywającej trunki już od dłuższego czasu, jest trudna w terapii ze względu na wszystkie objawy z nią związane. Dodatkowo uzależnienie nierzadko prowadzi do problemów związanych z życiem zawodowym i rodzinnym. Istnieją jednak różnego rodzaju metody leczenia alkoholizmu, które należy rozważyć. Zalicza się do nich m.in.:

  •       leczenie farmakologiczne – podawanie leków, mających na celu zmniejszenie głodu alkoholowego oraz złagodzenia objawów odstawienia substancji uzależniającej;
  •       psychoterapia – terapia uzależnień indywidualna lub grupowa to jeden ze skuteczniejszych sposobów na radzenie sobie z chorobą. W trakcie trwania terapii osoba uzależniona zaczyna zmagać się ze swoimi problemami oraz uczuciami, dzięki czemu jest w stanie wypracować mechanizmy chroniące go przed ponownym sięgnięciem po alkohol;
  •       terapia w ośrodku zamkniętym – zupełne odcięcie się od środowiska zewnętrznego oraz rozpoczęcie leczenia pod okiem specjalistów od uzależnień to najskuteczniejszy sposób na poradzenie sobie z problemem. 

alkoholik

Detoks alkoholowy w prywatnym ośrodku uzależnień 

Alkoholizm wiąże się z faktem wystąpienia tzw. ciągów alkoholowych, podczas których osoba uzależniona nieustannie spożywa trunki wysokoprocentowe. Prowadzi do pogłębienia się choroby i braku chęci samodzielnego odstawienia alkoholu. Dlatego też detoks alkoholowy w zamkniętym ośrodku odwykowym to najskuteczniejsza metoda leczenia uzależnienia

Detoks odbywa się pod czujnym okiem specjalistów, którzy wspierają pacjenta w jego drodze do wyjścia z nałogu. Dodatkowo w ośrodku pacjenci uczestniczą w terapii indywidualnej oraz grupowej. Celem detoksu alkoholowego jest przerwanie ciągu alkoholowego, złagodzenie objawów fizycznych i psychicznych nagłego odstawienia, wskazanie drogi, jaką można podjąć bez alkoholu.