Jak działa agencja aktorska?

Agencja aktorska jest miejscem, w którym utalentowani ludzie mogą zostać zakwalifikowani do roli w teatrze, filmie, serialu czy reklamie. Jak działa taka agencja?

Wielu utalentowanych ludzi może w znaczny sposób poszerzyć swoje możliwości poprzez skorzystanie z usług agencji aktorskiej. Zapisanie się na casting i odpowiednie przygotowanie się, ułatwi wybicie się spośród wielu kandydatów. Castingi są przygotowywane i oceniane przez osoby, które znają się na aktorstwie i/lub pracują w środowisku aktorów. Kandydaci, którzy zgłaszają się na castingi, mogą być w różnym wieku. Dodatkowo, agencje aktorskie organizują przeglądy dla osób, które mają doświadczenie na scenie teatralnej oraz dla amatorów.

Cele agencji aktorskich

Obecnie możemy zaobserwować ogromne zainteresowanie pracą w roli aktora. Coraz więcej osób chce wystąpić w filmie, serialu czy teledysku lub w inny sposób na wielkim ekranie. Jakikolwiek angaż na scenie może zapewnić nam casting organizowany przez agencję aktorską. Bardzo często i regularnie, przeprowadzane są castingi do różnych ról. Wiele jest osób, które bardzo chętnie biorą udział w castingach na statystów.

W momencie, gdy casting da pozytywne rezultaty, przedstawiciele agencji aktorskiej mają za zadanie skontaktować się z producentem filmowym lub osobami, które są odpowiedzialne za proces obsadzania roli. Castingi mogą organizowane po to, by zapewnić odpowiednio odpasowanych do ról aktorów.

Warto dodać, że agencja aktorska jest również miejscem, w którym liczą się nie tylko zdolności aktorskie i talent. Bardzo często aktorów dobiera się do ról w taki sposób, aby pasowali oni do postaci w scenariuszu pod względem wyglądu. Często bowiem, producentom filmowym zależy na tym, aby maksymalnie oddać podobieństwo postaci. Osoby, które zgłaszają się na castingi nie muszą mieć dużych zdolności – najczęściej wystarczą podstawowe, jeśli kandydat jest podobny do danej postaci z książki/ scenariusza.

Usługi agencji aktorskich – dla kogo?

Z usług agencji aktorskich korzystają zarówno kandydaci na aktorów, jaki  producenci filmów, seriali czy teledysków. Agencja prowadzi nabór, a gdy castingi pozwolą wyłonić talenty i osoby często stworzone do danej roli, wówczas kandydatom przekazywane są dalsze instrukcje. Producenci filmowi chętnie korzystają z usług agencji aktorskich, ponieważ agencje wyręczają ich w poszukiwaniu osób chętnych do zagrania w danej produkcji.

Wiek, wygląd i poziom naszych umiejętności aktorskich, to podstawowe kryteria, jakie bierze się pod uwagę podczas castingu. Kandydaci muszą najczęściej odegrać scenkę lub sytuację. Jury oceniają aktorów pod każdym względem. W niektórych przypadkach, talent, umiejętności i doświadczenie stanowią najważniejsze kryteria, bez których można nie zakwalifikować się nie tylko do roli, ale również na sam casting. Aktorzy często muszą posiadać doświadczenie. Castingi organizowane przez agencje aktorskie działają na zlecenie producentów filmowych lub reżyserów.

Osoby, które chcą zaistnieć w świecie show – biznesu, mogą wybrać prostą drogę, jaką jest udział w castingach. Agencja aktorska jest miejscem, w którym odkrywa się prawdziwe talenty i osoby z charyzmą. Aktorstwo to wymagająca praca, dlatego tak mało osób jest wybieranych do ról spośród ogromnej liczby chętnych. Działanie agencji aktorskich ma na celu zakwalifikować do ról osoby najbardziej utalentowane i te, które najlepiej sprawdzają się podczas castingu. Dzięki castingom, wiele osób ma szansę spełnić swoje marzenie o wystąpieniu na ekranie.