Jak dobrać odpowiedni kajak dla siebie?

Aktywność fizyczna to bardzo popularny sposób spędzania wolnego czasu w otoczeniu natury, gdzie można bez przeszkód kontemplować przyrodę.

Dobrym przykładem takiej lokalizacji jest Jezioro Pilchowickie. Kajaki i inne wodne atrakcje na tym zbiorniku, to świetna zabawa, a jednocześnie sport, który angażuje wiele partii mięśniowych w ciele.

Jak wybrać odpowiedni kajak dla siebie?

Jeszcze przed pierwszą kajakową zabawą warto dokładnie wybrać sprzęt, aby pasował on do konkretnych umiejętności, oczekiwań oraz potrzeb. Jest to istotne, ponieważ zły ekwipunek może wpływać na bezpieczeństwo i wypadki podczas korzystania na otwartej wodzie.

Pierwszym elementem, który należy mieć na uwadze podczas wyboru, jest liczba osób w środku. Na rynku można znaleźć kajaki z jednym, dwoma lub trzema miejscami. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, ale najpopularniejsze są pojemne dwuosobowe modele, ponieważ pozwalają swobodnie zapakować potrzebne wyposażenie. Inną kwestią jest bezpieczeństwo. Taka opcja nadaje się, szczególnie gdy jeden z kajakarzy nie umie wiosłować lub ma niewielkie umiejętności w tym zakresie, boi się lub trasa jest na tyle długa, że może potrzebować wsparcia.

Ważny wybór dotyczy typu kajaka. Obecnie dzielą się one na tradycyjne oraz pneumatyczne. Te pierwsze są szybsze, zwrotniejsze, zwykle nieco droższe, a często także sztywniejsze i mają lepszą wyporność. Te drugie zaś są bardziej ekonomiczne, ale też bardziej mobilne i wygodniejsze do przenoszenia.

Nie można zapomnieć o wiosłach. Długi drążek powinien przewyższać osobę, która z niego korzysta o około 20-30 cm. Musi także być szeroki tak, aby móc go objąć dłonią.

Szukając odpowiedniego modelu, należy zwrócić uwagę na to, jakie jest jego przeznaczenie, czyli na jakich wodach będzie użytkowany. Inaczej zbudowane są produkty na rwące rzeki, łagodne strumyki, a inaczej na spokojne zamknięte obiekty. Stąd różnorodne rodzaje kajaków, np. górski lub rzeczny. Oczywiście można zakupić taki, które całkiem dobrze sprawdzi się w różnorodnych warunkach, czyli ten pneumatyczny. Wystarczy on na rekreacyjne wypady dla niezaawansowanych pływaków.

Jeśli sprzęt ma być wykorzystywany do pływania z dziećmi, to warto rozważyć kanadyjkę. Jest to nieco inna konstrukcja, ponieważ jest odkryta, posiada ławeczki do siedzenia, co oznacza większą wygodę podczas użytkowania. Do tego inaczej się wiosłuje, ponieważ pasażerowie siedzą znacznie wyżej, niż w kajaku.

Czy kajak jest dla nas odpowiedni?

Kajakowanie to bardzo relaksujący sport, który pozwala na bliski kontakt z naturą. Jednak, aby móc całkowicie cieszyć się pięknem przyrody trzeba odpowiednio wybrać sprzęt, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Kajakowanie pozwala na relaks oraz odpoczynek, dlatego bardzo ważny jest komfort podczas użytkowania. Siedzenie w nim nie powinno powodować dyskomfortu, bólu czy odczuwalnych niedogodności. Usadowienie się w środku jeszcze na lądzie i siedzenie w nim przez chwilę pozwoli ocenić, czy jest komfortowy. Jest to istotne, ponieważ każdy z nas ma inną budowę oraz rozmiary ciała, zatem nie wszystko będzie pasowało każdemu.

Podczas pierwszego wodowania warto jeszcze przed wypłynięciem na szerokie wody sprawdzić poczucie bezpieczeństwa siedząc w środku. Wystarczy usadowić się przy brzegu czy pomoście i spędzić tam kilka chwil lub ewentualnie odpłynąć dosłownie na metr. Chociaż produkt może być najwyższej jakości i spełniać wszelkie wymagania, to jednak odczucie spokoju jest niezwykle istotne podczas wykorzystywania go już na zbiorniku wodnym. Nie warto zmuszać się do aktywności, gdy nie ma poczucia stabilności.

Podczas wyboru i zakupu kajaka najlepiej dokładnie zapoznać się z opisem i specyfikacją załączoną przez producenta. Często jest tam napisane, co to za sprzęt, do jakich wód się nadaje, dla kogo jest przeznaczony i skonfrontować te informacje ze swoimi umiejętnościami oraz doświadczeniem. Warto skonsultować się ze sprzedawcą lub specjalistami ze strony internetowej konkretnego producenta, gdyż to oni najlepiej doradza i wskażą, jaki model jest dostosowany do konkretnego poziomu zaawansowania.

Dziewicza natura i niesamowite widoki, a takie atrakcje zapewnia Jezioro Pilchowickie. Kajaki w tym otoczeniu to przyjemność, dlatego warto dokładnie zapoznać się ze szczegółami, jak wybrać odpowiedni model dla siebie, by następnie wygodnie oraz bezpiecznie pływać po zbiorniku.