Obrączki to od dziesiątek lat nie tylko symbol zawarcia małżeństwa, ale również wierności oraz wzajemnej miłości. Osoby w dniu ślubu wymieniają się nimi i nie powinny się z nimi rozstawać do końca życia. Dlatego też tak istotny jest wybór odpowiedniej obrączki – w pasującym rozmiarze, kształcie oraz oczywiście metalu szlachetnego.
Obrączki przez wiele par młodych wybierane głównie poprzez ich walory estetyczne. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio dobrana obrączka powinna posiadać inne właściwości, a przede wszystkim wyróżniać się trwałością oraz wygodą. Stąd też wybór odpowiedniej obrączki jest niezwykle trudny – zwłaszcza pod kątem jej grubości. Jak dobrać grubość obrączki ślubnej?
Jaka obrączka będzie najlepsza zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny? Co sprawia, że obrączka jest dobrze wykonana? Jakie obrączki ślubne wybrać?
Grubość obrączki ślubnej – jak wybrać?
Wybór obrączki ślubnej jest niezwykle trudny, głównie ze względu na to, że dokonuje się go raz w życiu. Nie tylko duży wybór w sklepach jubilerskich, ale również indywidualne preferencje oraz czynniki anatomiczne państwa młodych będą wpływały na wybór tej idealnej obrączki ślubnej. Bez wątpienia czynnikiem, na jaki zwracają uwagę młodzi jest kolor obrączki, a także metal szlachetny, z którego są wykonywane. Jedni będą preferowali żółte złoto, inni natomiast zdecydują się na białe. Popularne są także obrączki karbowane.
Jednakże nawet najpiękniejsza obrączka, niezależnie od tego czy wykonana jest z żółtego czy białego złota, będzie niepraktyczna oraz brzydko prezentowała się na dłoni, jeśli nie dobierzemy odpowiedniej grubości. Teoretycznie najbardziej optymalną grubością obrączki jest zakres 1,15 mm – 1,25 milimetrów. Wynika to przede wszystkim z komfortu noszenia, gdyż obrączka jest zupełnie niewyczuwalna. Jednocześnie jest to grubość, na jaką decyduje znaczna część par.
Zbyt grube obrączki mogą utrudnić zginanie palców, co z pewnością przełoży się komfort ich noszenia. Efektem tego będzie nieustannie ściąganie biżuterii, co z pewnością nie pozostanie niezauważone przez drugą połówkę. Dlatego decydując się na zakup konkretnej obrączki, warto sprawdzić, jaka grubość będzie najbardziej optymalna.
Zbyt cienkie obrączki natomiast bardzo często ulegają zniszczeniu i konieczna jest naprawa. Pomimo tego, że są zupełnie niewyczuwalne, warto jednak zastanowić się nad zakupem obrączki, która ma minimum 1,15 milimetrów grubości.
Co ma wpływ na grubość obrączki?
Grubość obrączki jest uzależniona od kilku czynników. Warto jednak wiedzieć, że im bardziej gruba obrączka, a także odpowiednio szeroka będzie bardziej odporna na mechaniczne uszkodzenia. Jednocześnie będą one bezpieczniejsze i z pewnością nie wygną się z biegiem lat.
Grubość obrączki uzależniona jest przede wszystkim od jej masy. Im więcej metalu szlachetnego przeznaczonego do jej wytworzenia, tym masywniejsza będzie obrączka. Za grubość obrączki ślubnej odpowiada także profil soczewkowy, dzięki któremu możliwe jest dopasowanie pierścionka do kształtu palca. W obrączkach o mniejszej masie profil będzie trudniejszy do dopasowania, co z pewnością przełoży się na komfort noszenia.
Jak dobierać obrączki ślubne?
Wybór obrączki ślubnej jest niezwykle trudny, ale z pomocą zebranych informacji lub doświadczenia jubilera można dobrać idealnie pasujący na palec zarówno panny młodej, jak i pana młodego. W praktyce najważniejsza jest funkcjonalność podczas noszenia obrączki. Kwestie estetyczne powinny być brane pod uwagę dopiero na drugim miejscu.
Najlepiej obrączkę dobierać do indywidualnych preferencji państwa młodych, a także do rozmiarów palca, na którym obrączka będzie noszona. W przypadku grubości obrączki ślubnej lepiej dostosować jej masywność do wielkości i grubości palców. Masywne obrączki będą dobrze prezentowały się na większych palcach – głównie mężczyzn. Zbyt gruba będzie źle wyglądała na drobnych, kobiecych dłoniach.
Obrączki najlepiej wybierać tylko w miejscach, gdzie istnieje możliwość ich przymierzenia lub zwrotu już zakupionych. Ze względu na wiele rodzajów obrączek ślubnych, na wybór tych idealnych warto poświęcić trochę czasu, aby w przyszłości nie żałować decyzji.