Hashimoto to inna nazwa przewlekłego zapalenia tarczycy. Nazwa wywodzi się od nazwiska doktora Hakaru Hashimoto, który już w 1912 roku zajął się zbadaniem choroby. Na czym polega hashimoto? Jakie są jej objawy i formy leczenia? Czy kobiety borykające się z tą przypadłością mają szansę zajść w ciążę?
Hashimoto – czym jest ta choroba?
Jak już była o tym mowa, hashimoto to inne określenie na przewlekłe zapalenie tarczycy. Jest to dolegliwość zaliczana do chorób na tle autoimmunologicznym, kiedy to układ odpornościowy atakuje zdrowe tkanki własnego organizmu. Przyczyny powstawania hashimoto nie są dokładnie znane, a rozwój choroby prowadzi do stopniowego niszczenia tarczycy oraz spadku produkcji wydzielanych przez nią hormonów. Dobrą wiadomością jest jednak to, że można chorobę leczyć z dużym powodzeniem.
Najczęstsze objawy choroby
Hashimoto jest dolegliwością, która wpływa na organizm w szerokim zakresie, choćby dlatego, że atakuje narząd, który pełni wiele funkcji, a jego prawidłowe funkcjonowanie decyduje o przebiegu szeregu procesów. Do najczęstszych objawów należą:
- ciągłe uczucie zimna,
- senność,
- zmęczenie,
- obrzęk twarzy,
- zwiększenie masy ciała,
- spadek sprawności intelektualnej,
- zaparcia,
- bóle stawów i mięśni,
- anemia,
- trudności z zajściem w ciążę.
Są to jedynie przykłady dolegliwości, jakimi może objawiać się występowanie hashimoto. Choroba ta ma też znaczący wpływ na psychikę człowieka. Może dochodzić do wahań nastroju, problemów z zapamiętywaniem, kłopotów ze snem, trudnościami w koncentracji, a nawet do depresji.
Formy leczenia hashimoto
Hashimoto leczy się tak samo, jak zwykłą niedoczynność tarczycy, co polega na podawaniu leków zawierających lewotyroksynę, będącą syntetycznym odpowiednikiem hormonu tarczycy, w celu przywrócenia funkcjonowania organizmu do normy. Dawka podawanego leku jest ustalana indywidualnie i zależy od wielu czynników takich jak wiek, masa ciała, poziom nasilenia choroby, choroby współistniejące oraz inne zażywane w tym samym czasie leki.
Konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich lekach, jakie przyjmujesz, i jakie były zażywane w ostatnim czasie, ze względu na najróżniejsze interakcje. Niektóre leki, takie jak np. preparaty z żelazem lub leki stosowane w przypadku zaburzeń lipidowych utrudniają wchłanianie lewotyroksyny, co sprawia, że lek będzie dużo mniej skuteczny. Na ogół leczenie hashimoto nie wymaga przebywania w szpitalu, wyjątkiem są przypadki najcięższe. Tabletki z lewotyroksyną należy przyjmować rano, na 30 do 60 minut przed pierwszym posiłkiem.
Czy mając hashimoto, można zajść w ciążę?
Ciąża przy hashimoto nie jest wykluczona, lecz wówczas należy bardzo uważać. Choroba ta może być poważnym zagrożeniem dla ciężarnej i płodu, dlatego, jeśli zostanie zdiagnozowana przed zajściem w ciążę, próby starania o potomka powinny być na jakiś czas odłożone, dopóki gospodarka hormonalna kobiety nie powróci do normy. A jak przebiega leczenie, gdy kobieta już jest w ciąży?
Wówczas przeprowadza się diagnostykę podobną jak u innych pacjentów. Oznacza to wywiad lekarski, badanie fizykalne oraz zlecenie zbadania stężenia TSH, a jeśli będzie ono niewłaściwe, dodatkowo konieczne będzie zbadanie FT4. Ciężarnym również podaje się lewotyroksynę która nie stwarza zagrożenia dla płodu, lecz dawka musi być odpowiednio dobrana. Czasem do zmiany dawki leku podczas ciąży może dojść nawet kilkukrotnie.
Problemy z tarczycą w pierwszym trymestrze mogą prowadzić do upośledzenia dziecka, lecz leczenie przebiegając prawidłowo, pod pełną kontrolą lekarza, daje ogromne szanse na urodzenie w pełni zdrowego dziecka.
Kiedy należy koniecznie zbadać poziom TSH przed zajściem w ciążę?
O wykonanie takiego badania powinny zadbać wszystkie kobiety, które planują poczęcie, lecz istnieje grupa pań, których wykonanie takiego badania jest wręcz priorytetem. O jakich przypadkach mowa?
- objawy niedoczynności tarczycy,
- problemy z tarczycą w rodzinie,
- schorzenia autoimmunologiczne,
- kobiety po poronieniu lub przedwczesnym porodzie,
- inne choroby tarczycy.
Pomimo nieprzyjemnych informacji na temat hashimoto, jakie można tu znaleźć, dobrą wiadomością jest to, że objawy choroby można praktycznie całkowicie zniwelować. Ważna jest jednak profilaktyka i regularne badania oraz zdrowy tryb życia, ze szczególnym naciskiem na odpowiednią dietę.