Grillowanie z wykorzystaniem trójnogu – tradycyjny ruszt czy kociołek?

Relaks w ogrodzie przed domem, na działce rekreacyjnej, biwaku, czy nad jeziorem przynosi mnóstwo korzyści nie tylko pod względem integracji uczestniczących w nim osób, ale również możliwości przygotowania zdrowych i pysznych potraw, które zachwycają swoim aromatem. Nie bez znaczenia ma tu również relaks, oderwanie się od problemów dnia codziennego i spędzenie czasu w wyjątkowej atmosferze. 

Ogniska cieszą się ogromna popularnością, gdyż spędzanie czasu przy żywym ogniu działa niezwykle korzystnie na psychikę każdego człowieka. Aby było to możliwe, niezbędne jest posiadanie pewnych akcesoriów takich jak między innymi ruszt, kociołek i trójnóg, które pozwolą na przygotowanie przepysznych potraw. 

Co to jest trójnóg?

Trójnóg umożliwia przyrządzanie potraw bezpośrednio na ogniu w różnego rodzaju naczyniach. Jego konstrukcja pozwala zawiesić zarówno kociołek, jak i ruszt nad ogniskiem, a solidny materiał, jakim jest stal, gwarantuje bezpieczeństwo kucharza i gotowanej przez niego potrawy. 

Jakie akcesoria dokupić do trójnogu, aby przygotowywać różnego rodzaju potrawy?

Są różne możliwości wykorzystania trójnogu na ognisko. Należy do niego dokupić zarówno kociołek żeliwny, jak i ruszt, które umożliwią przygotowanie w terenie  potraw na gorąco. Zawieszenie na nim wyżej wymienionych akcesoriów do gotowania umili jeszcze bardziej chwile spędzone na świeżym powietrzu, pozwalając na przygotowanie pysznych przekąsek z rusztu, czy dań jednogarnkowych z kociołka. 

Zalety stosowania trójnogu na ognisko

Zakup trójnogu daje wiele możliwości kulinarnych. Zalet jego wykorzystania na ognisku jest wiele. Przede wszystkim można go ustawić w dowolnym miejscu, zarówno w ogrodzie, jak i w terenie, w miejscu do takich celów przeznaczonym. Dzięki niemu gotowanie w terenie jedzenia stanie się prawdziwą przyjemnością, a potrawy w ten sposób przyrządzone zachwycą uczestników biesiady na świeżym powietrzu. 

ognisko

Posiadając trójnóg można ugotować potrawy jednogarnkowe na przykład w kociołku lub upiec mięsa, warzywa i owoce na ruszcie. Solidny trójnóg zapewni użytkowanie przez wiele lat i cieszenie się smakiem niezwykłych, aromatycznych i przepysznych potraw. Możliwość jego złożenia pozwala zabrać go w dowolne miejsce, w góry, nad jezioro, nad morze i korzystać wszędzie tam, gdzie obowiązujące przepisy nam na to pozwalają. 

Akcesoria niezbędne do gotowania potraw w kociołku żeliwnym i na ruszcie?

Do przyrządzania potraw w terenie niezbędne są akcesoria, które w znaczny sposób ułatwiają wykonywanie wszelkich czynności. Gotowanie pod chmurką wymaga zaopatrzenia się w takie przedmioty jak: 

  • duże łyżki do mieszania, 
  • chochle do nalewania potraw płynnych, 
  • profesjonalna łopatka do grillowanych potraw, nożyce do mięsa i drobiu, 
  • szpilki do szaszłyków, 
  • szczotka do czyszczenia rusztu, 
  • jednorazowe miski, 
  • talerze i sztućce. 

Potrzebne będą również żaroodporne tace, ręczniki, serwetki, ścierki, deski do krojenia, pojemniki do mieszania składników, tarki, obieraczki, a także podpałki do robienia ognia. 

Jak wykorzystać kociołek żeliwny na trójnogu?

Trójnóg wyposażony jest w łańcuch, dzięki któremu możliwe jest zamontowanie kociołka żeliwnego. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób spędzających dużo czasu na gotowaniu w terenie. Dania w ten sposób przyrządzone nie tylko posiadają wyjątkowy smak, ale również aromat. Poza tym łańcuch umożliwia regulowanie wysokości, na której pragniemy umieścić naczynie, co zdecydowanie ułatwia gotowanie i zabezpiecza potrawę przed przypaleniem. 

W kociołku żeliwnym przygotujemy przepyszny gulasz, zupę gulaszową, żeberka, golonkę, karkówkę, grochówkę i wiele innych, dlatego z powodzeniem można go zabrać na wakacje po to, aby cieszyć się nie tylko dobrym towarzystwem, ale również smakiem wspaniałych potraw. 

Jak wykorzystać ruszt na trójnogu?

Ruszt na trójnogu jest jedną z możliwości wykorzystania takiej konstrukcji. Zamiast kociołka żeliwnego zakładamy ruszt, co pozwala na grillowanie przeróżnych potraw od mięs, ryb, po warzywa i owoce. 

Im większe posiada wymiary, tym więcej produktów można na nim grillować. Jeśli amatorów tego rodzaju potraw jest więcej, warto zakupić większy ruszt. Łańcuch, na którym jest on umieszczony, umożliwia kontrolę nad przyrządzanymi potrawami poprzez regulowanie jego położenia w celu uniknięcia przypaleń. Najczęstsze wymiary rusztów mieszczą się w przedziale między 50 a 80 centymetrami.