O ile w przypadku garażu murowanego, który będzie miał przylegać do jednej ze ścian domu, kwestia ocieplenia pozostaje bezdyskusyjna, o tyle ocieplenie garażu blaszanego może się wydawać zbędnym wydatkiem. Kiedy warto rozważyć taki zabieg, aby był wartościową inwestycją?
Poprawa komfortu pracy
Zanim podejmie się decyzję, dotyczącą ocieplenia, należy sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego właściwie ma służyć garaż blaszany? Jeśli jest to forma zabezpieczenia pojazdu silnikowego przed opadami atmosferycznymi i tylko w tym celu będzie używany, nie warto inwestować w dalsze ulepszenie. Natomiast jeśli jest to miejsce, w którym chce się przebywać na dłużej, na przykład, aby dokonywać niezbędnych napraw, wymian, czyli pełni również funkcje warsztatowe, trzeba pamiętać o swoim komforcie pracy. Ponadto, długo mierne przebywanie w co prawda suchym, ale mroźnym pomieszczeniu, może być szkodliwe dla własnego zdrowia. Podobna kwestia dotyczy blaszaków, w których dokonuje się prac majsterkowych. Dodatkowe ocieplenie zdecydowanie poprawi warunki przebywania w takiej przestrzeni. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierza się spędzić nawet kilka godzin w środku, poświęcając się konkretnemu rodzajowi pracy.
Zabezpieczenie przed upałem
Blacha za swojej natury posiada idealne zdolności do przewodzenia ciepła, dlatego powinno się również pomyśleć o dodatkowej izolacji, jeśli zamierza się przebywać w środku, w czasie trwających upałów. Jest to szczególnie ważne, jeśli blaszak ma pełnić rolę spiżarni. Prawidłowo wykonane ocieplenie powinno pozwolić na utrzymanie średniej temperatury pokojowej, co skutecznie zabezpieczy przechowywane jedzenie przed ewentualnym zepsuciem. Podobnie, jeśli w garażu blaszanym zamierza się spędzać długie godziny na pracy, konieczna będzie dodatkowa izolacja, która skutecznie będzie chronić przed upałem.
Jakiego rodzaju ocieplenie wybrać?
Najlepiej jest zastosować materiał, który świetnie będzie izolował zarówno przed niskimi jak i wysokimi temperaturami, panującymi na dworze. Najpopularniejszy jest styropian, który wykorzystuje się w formie płyt, przyklejonych do wewnętrznej ściany blaszaka. Żeby posiadał swoje optymalne właściwości musi być odpowiedniej grubości, przynajmmniej około 3 cm. Niestety ze względu na swoją fakturę, szybko się kruszy, co może być bardzo uciążliwe podczas intensywnej eksploatacji blaszaka. Wówczas lepiej wybrać inne formy ocieplenia, chociażby stosując płyty OSB albo pilśniowe. W połączeniu z warstwą styropianową stanowi efektywny i długotrwały sposób na ocieplenie swojego blaszanego garażu.
Alternatywną opcją jest ocieplenie również zewnętrznych ścian blaszaka, w formie styropianu z nałożoną warstwą tynku. Jednakże jest to już zabieg bardzo kosztowny oraz czasochłonny, dlatego taką opcję należy wybierać, kiedy szczególnie zależy na utrzymaniu stabilnej temperatury wewnątrz. Nie można zapomnieć o również ważnym, odpowiednim przygotowaniu podłoża. Aby skutecznie zatrzymać ciepło wewnątrz garażu, należy przygotować żelbetową wylewkę, tak aby pomieścić całkowitą powierzchnię konstrukcji. Tego typu fundament jest zdecydowanie lepiej izolujący niż w przypadku zastosowania bloczków betonowych, krawężników albo płytek.
Gotowe rozwiązania
Istnieje również możliwość zamówienia zrobionego zgodnie z oczekiwaniami klienta ocieplanego garażu blaszanego. Jest to z pewnością dobry wybór, jeśli nie ma się wystarczających umiejętności oraz czasu, aby dokonać niezbędnej izolacji samodzielnie. Dostępni na rynku producenci garaży blaszanych oferują różne, ciekawe rozwiązania w atrakcyjnej cenie, które cechują się niezwykłą skutecznością. Firma CGT Burnus s.c. zapewnia w pełni kompleksową obsługę. Doświadczeni specjaliści wykonają szybki montaż całej konstrukcji stalowej na uprzednio przygotowanym przez klienta fundamencie oraz zajmą się dodatkowym ociepleniem, bez względu na rodzaj wybranego modelu garażu.