Formalności, które musisz spełnić przy zakupie przyczepy rolniczej

Przyczepy rolnicze to sprzęt, który w wielu gospodarstwach rolnych odgrywa bardzo ważną rolę i praca bez nich często byłaby niemożliwa.

Wykorzystuje się je podczas żniw, do przewożenia zbóż i innych plonów, a także do transportu zwierząt oraz pożywienia dla nich, roślin okopowych i wielu innych towarów, zarówno na terenie gospodarstwa jak i poza nim.

Jak widać, przyczepy to sprzęt, który znacząco zwiększa efektywność i usprawnia wszelkie prace na roli. Jednak, aby użytkować go zgodnie z prawem, należy spełnić kilka niezbędnych warunków takich jak:

  • posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy,
  • zarejestrowanie przyczepy,
  • opłacenie całorocznej polisy OC,
  • zadbanie o prawidłowy stan techniczny sprzętu.

Dopiero po spełnieniu wszystkich tych warunków możemy użytkować przyczepę zgodnie z prawem bez obawy o konsekwencje prawne takie jak np. mandat lub inne kary.

Prawo jazdy

Zgodnie z ustawą z 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami, osoby chcące poruszać się ciągnikami wyposażonymi w przyczepę powinny posiadać prawo jazdy kategorii T. To uprawnienie można otrzymać po szkoleniu i zdaniu egzaminu państwowego już w wieku 16 lat. Jednak nie jest to jedyna możliwość, ponieważ ciągnikiem po drogach publicznych mogą poruszać się także dorośli posiadający prawo jazdy kategorii B, ale z pewnymi ograniczeniami.

Według prawa takie osoby mogą prowadzić na terytorium Polski ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny i zespół z niego złożony wraz z przyczepą lekką, której masa całkowita wynosi nie więcej niż 750 kg. Co ciekawe w przepisach nie ma mowy o masie samego ciągnika, więc bez problemu osoby z kategorią B mogą prowadzić maszyny o masie powyżej 3,5 t.

Chcąc legalnie prowadzić ciągnik lub inną maszynę rolniczą wyposażoną w przyczepę trzeba posiadać prawo jazdy kategorii T, lub B (przyczepa do 750 kg). Uprawnienie to otrzymuje się po przejściu odpowiedniego kursu i zdaniu egzaminu państwowego. W przypadku nieposiadania prawa jazdy z odpowiednią kategorią trzeba liczyć się z tym, że w przypadku kontroli grozić nam będzie mandat w wysokości 500 zł, a czasami także poważniejsze konsekwencje, w zależności od danej sytuacji.

Rejestracja oraz ubezpieczenie przyczepy

Rejestracja jest obowiązkowa w przypadku wszystkich przyczep, które zamierzamy użytkować na drogach publicznych. Wyjątkiem mogą być jedynie przyczepy specjalne, przeznaczone do łączenia z ciągnikiem lub maszynami wolnobieżnymi w celu wykonywania konkretnej pracy w polu.

Oprócz rejestracji przyczepy obowiązkowe jest także wykupienie ubezpieczenia. Podobnie jak w przypadku ciągników, jesteśmy zobligowani do posiadania całorocznej polisy OC.

Warto pamiętać o tym, że przyczepy zwolnione z obowiązku rejestracji również muszą posiadać ubezpieczenie OC. Za nieposiadanie polisy OC na przyczepę może nam grozić sporej wysokości mandat, którego wartość rośnie w zależności od czasu, jaki zwlekaliśmy z jej wykupieniem.

wielton agro

Jakie korzyści daje zakup sprzętu u sprawdzonych dystrybutorów?

Kupując sprzęt rolniczy taki jak np. przyczepy, zawsze warto stawiać na sprawdzonych sprzedawców. Dzięki temu otrzymamy gwarancję wysokiej jakości produktów, co z pewnością przełoży się na ich długą i bezawaryjną pracę. Dodatkowo możemy liczyć także na porady ze strony sprzedawców, którzy znają się na danym temacie i z pewnością pomogą nam w wyborze odpowiedniego rozwiązania dostosowanego do naszych potrzeb i wymagań.

Zaopatrując się w sprzęt rolniczy u sprawdzonego dystrybutora, po zakupie otrzymamy również pełną dokumentację niezbędną do realizacji wszelkich procedur takich jak np. rejestracja pojazdu itd. Jest to także potwierdzenie tego, że dana maszyna spełnia wszelkie wymagania techniczne potrzebne do tego, aby mogła być dopuszczona do ruchu.

Wielton AGRO – polecane przyczep rolnicze

Wielton to polskie przedsiębiorstwo, które należy do grupy trzech największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie. Znajduje się również w czołówce światowej firm z tej branży. Od wielu lat tworzy i dostarcza najlepsze rozwiązania transportowe i znana jest z wysokiej jakości swoich maszyn i ich niezawodności. Obecnie rolnicy bardzo często wybierają przyczepy Wielton AGRO, ponieważ wiedzą, że otrzymają sprawdzony produkt, który posłuży im wiele lat.