Etapy czyszczenia domów po zgonie

Sprzątanie domów po zmarłych to zadanie, które ze względów bezpieczeństwa i wymogów sanitarnych należy pozostawić w rękach wyspecjalizowanej firmy sprzątającej. Dysponując odpowiednim sprzętem oraz skutecznymi metodami dezynfekcji i neutralizacji czynników biologicznych, specjaliści zajmujący się sprzątaniem mieszkań po zwłokach są w stanie zagwarantować wysoką skuteczność i długotrwały efekt swoich działań. Jakie etapy prac są realizowane podczas czyszczenia domów po zgonie i dlaczego każdy z nich jest niezwykle istotny?

Opróżnianie mieszkania i przygotowanie do dezynfekcji

Śmierć w domu może nastąpić z różnych przyczyn, zostać odkryta niedługo po zdarzeniu lub po kilku tygodniach, a w związku z tym pozostawić po sobie nieznaczne lub bardzo widoczne ślady i zabrudzenia. Im trudniejsze, bardziej krwawe zdarzenie lub im dłużej ciało rozkłada się w mieszkaniu w temperaturze pokojowej, tym trudniejsze i bardziej wymagające będzie usunięcie wszystkich śladów po zmarłym. Bez względu na skalę widocznych zabrudzeń, profesjonalne sprzątanie po zwłokach jest konieczne. Dlaczego?

Płyny ustrojowe, krew, tkanki, a także wydzielający się w trakcie rozkładu ciała odór, toksyczne opary i pojawiające się robactwo mogą rozprzestrzenić się na całe mieszkanie – ślady widać nie tylko na podłodze, bezpośrednio w miejscu zgonu, ale na ścianach, meblach, a nawet sufitach. Ich usunięcie będzie wymagało całościowego sprzątania, a żeby ułatwić zadanie technikom, pierwszym etapem czyszczenia domów po zgonie będzie opróżnienie mieszkania z mebli, gabarytów i śmieci, a także usunięcie i wyniesienie dywanów, firan i zasłon. Wiele z wynoszonych gabarytów i sprzętów może zostać odzyskane i powrócić do mieszkania dzięki procesowi bezpiecznego czyszczenia suchym lodem.

W razie potrzeby, jeśli ślady po zgonie są rozległe, w tym mocno widoczne na drewnianych podłogach, etapem drugim przygotowania do sprzątania po zmarłych będzie demontaż podłogi lub parkietu, zrywanie tapet oraz termiczne czyszczenie ścian i sufitów.

Najważniejsze etapy dezynfekcji mieszkania po zmarłym

Procedura czyszczenia domów po zgonie zostaje rozbita zwykle na kilkanaście etapów opierających się o różne metody dezynfekcji i neutralizacji czynników biologicznych. Wykorzystanie wielu z nich będzie zależało od skali zanieczyszczeń i uszkodzeń wyrządzonych przez płyny ustrojowe, krew i tkanki oraz czasu, jaki upłynął pomiędzy śmiercią a znalezieniem ciała – im dłużej, tym bardziej drażniący i trudniejszy do usunięcia fetor zwłok, a więc tym trudniejsza procedura jego usuwania.

Po przygotowaniu mieszkania do oczyszczania i dezynfekcji, kolejne etapy skupią się na dezynfekcji specjalistycznym środkiem i wstępnym odkażaniu mieszkania po zmarłym oraz dezynfekcji miejsca znalezienia zwłok przez wykorzystanie środków neutralizujących:

  • płyny ustrojowe,
  • krew,
  • czynniki biologiczne, w tym bakterie i wirusy,
  • fekalia i widoczne ślady po zmarłym.

Działanie to opiera się na wykorzystaniu specjalistycznych maszyn czyszczących – całe pomieszczenie jest oczyszczane metodą GTX 40 z USA (technologia SGP) dla zapewnienia skutecznej neutralizacji bakterii i wirusów.

Wszelkie tkanki i płyny ustrojowe możliwe do zebrania z miejsca zdarzenia są zabezpieczane w specjalnych pojemnikach i odpowiednio utylizowane jako zagrożenie biologiczne. Po ich usunięciu, mieszkanie jest gotowe do kompleksowego procesu deodoryzacji i dezynfekcji – w kolejnych etapach wykonuje się m.in. ozonowanie mieszkania przemysłowym generatorem DS-46-RHR, zamgławianie Airfogiem ULV (metoda kapsułkowa), mikrodyfuzję oraz dezynfekcję aktywną suchą mgłą. Jeśli w mieszkaniu znajdowały się sprzęty i cenne przedmioty do odzyskania, wykorzystanie metody dezynfekcji suchym lodem pozwala na skuteczne i bezpieczne oczyszczenie ich powierzchni oraz zabicie bakterii, wirusów i innych szkodliwych dla zdrowia cząsteczek bez ryzyka uszkodzenia przedmiotów.

Dlaczego ważne jest właściwe odkażanie mieszkań po zmarłych?

Przeprowadzenie profesjonalnej dezynfekcji i czyszczenia domu po zgonie zapewnia bezpieczeństwo dla osób, które po jego uprzątnięciu mają w dalszym ciągu z lokalu korzystać. Rozkładające się ciało uwalnia nie tylko charakterystyczny i trudny do usunięcia fetor, ale także wiele szkodliwych dla zdrowia związków i cząsteczek, w tym bakterii, wirusów i grzybów. Technicy pracujący w specjalnej odzieży ochronnej, dysponujący odpowiednim sprzętem do dezynfekcji i odkażania powierzchni mogą zagwarantować skuteczne oczyszczenie mieszkania i powietrza, neutralizując nieprzyjemny zapach oraz usuwając zagrożenie biologiczne powstałe podczas rozkładu ciała.