Dowiedz się więcej o integracji sensorycznej

Każdy człowiek codziennie odbiera milion bodźców, które w większym lub mniejszym stopniu mają wpływ na jego życie. Dzieci, które jeszcze są na etapie rozwoju, za pomocą zabawek sensorycznych mogą się uczyć, kształtować mowę oraz sprawność umysłową, znacznie lepiej oceniając rzeczywisty świat.

Warto więc dowiedzieć się więcej o integracji sensorycznej, aby nasz maluszek lepiej się rozwijał. Rodzice już od najmłodszych lat mogą wspierać rozwój swojego dziecka, zapewniając mu nie tylko odpowiednie zabawki, ale również prowadząc na różnego rodzaju terapię. We wczesnych latach dojrzewania malucha ważna jest integracja sensoryczna, która bezpośrednio wpływa na bodźce, które docierają do mózgu dziecka. W ten sposób maluch znacznie lepiej poznaje otaczający go świat. Warto pamiętać, że akcesoria, które są wykorzystywane podczas integracji sensorycznej z profesjonalistą, można również kupić do domu.

Integracja sensoryczna – dlaczego jest tak ważna dla dziecka?

Integracją sensoryczną można inaczej nazwać prawidłowy sposób odbierania, a następnie przetwarzania bodźców. Jeśli wszystko funkcjonuje dobrze, organizm przystosowuje się do wymogów otoczenia. Wszystkie procesy zachodzą już od najmłodszych lat życia człowieka, dlatego terapię sensoryczną przeprowadza się głównie na dzieciach. Przedmioty, którymi integracja sensoryczna jest prowadzona zostały specjalnie dostosowane do tego, aby maluch odczuwał jak najwięcej bodźców, a co się z tym wiąże – prawidło interpretowało codzienność.

Elementy integracji sensorycznej – odpowiedni wpływ na rozwój dziecka

integracja sensoryczna dzieci wyposażenieWspółcześnie integracja sensoryczna odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka. To dzięki prawidłowemu odbieraniu bodźców, a następnie umiejętności ich przetwarzania, dziecko rozwija się prawidłowo i przygotowuje powoli do wejścia w życie. Dlatego już od najmłodszych lat malucha, warto zadbać o to, aby w jego pokoju znalazły się elementy sensoryczne, które będą go uczyć.

Z racji tego, że terapia sensoryczna to coś na wzór naukowej zabawy, dziecko w łatwy sposób przyswaja sobie wszystkie odczuwane bodźce. W ten sposób może huśtać się na domowym hamaku, a także balansować na specjalistycznej platformie.

Akcesoria do integracji sensorycznej – huśtawka terapeutyczna

Szukając odpowiedniego sprzętu do domowej terapii sensorycznej, ciekawym rozwiązaniem będzie zakup huśtawki terapeutycznej. Wykorzystuje się ją do ćwiczeń i dodatkowej stymulacji układu przedsionkowego. Zabawa na huśtawce terapeutycznej ma ogromny wpływ na utrzymanie koordynacji, a także wpływa na jakość postury dziecka. Dodatkowo można za jej pomocą kształtować orientację przestrzenną.

Ciekawym rozwiązaniem będzie także huśtawka terapeutyczna parówka albo grzybek. Za pomocą pierwszej z nich nie tylko można zadbać o poprawną koordynację ciała dziecka, ale również wyćwiczyć reakcję równoważą oraz wspomóc koordynację ruchowo-wzrokową. Inną zaletą tej huśtawki terapeutycznej będzie wzmocnienie mięśni. Podobne efekty osiągniemy wykorzystując huśtawkę w kształcie grzybka.

Deska równoważna do integracji sensorycznej – czy jest pomocna?

ćwiczenia w integracji sensorycznejDeska równoważna to jeden z najskuteczniejszych sprzętów, które pozwala dziecku ćwiczyć równowagę oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Można jednak za jej pomocą ćwiczyć łagodne ruchy, poprzez możliwość rozstawienia dziecku szeroko nóg. Deska równoważna to świetny sposób, aby w delikatny sposób przenosić ciężar ciała z jednej strony na drugą.

Co ciekawe – ćwiczyć można aż w 4 pozycjach – leżącej, klęczącej, siedzącej oraz stojącej. Wielu producentów sprzętu do terapii sensorycznej oferuje również mniejsze rozmiary deski, które z pewnością sprawdzą się w przypadku mniejszych dzieci.

Sprzęt do terapii sensorycznej – co kupić?

Wybierając odpowiedni sprzęt do terapii sensorycznej, warto już wcześniej zorientować się, w jakie produkty warto zainwestować. To, że poszczególne elementy są istotne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest wiadome, dlatego wybór odpowiednich będzie miał tutaj kluczowe znaczenie.

Dobrym rozwiązaniem będzie zakup huśtawki terapeutycznej, za pomocą której dziecko będzie mogło ćwiczyć koordynację ruchowo-wzrokową, a także szybciej zacznie orientować się w przestrzeni w jakiej się znajduje. Częstym wyborem jest także deska do utrzymania równowagi – dziecko nie tylko uczy się balansowania w kilku pozycjach, ale również potrafi utrzymać równowagę. W ofertach sklepów internetowych można znaleźć także trapez do ćwiczeń, który wspomaga pracę mięśni czy worek do siedzenia.

Integracja sensoryczna jest ważna w prawidłowym rozwoju dziecka, dlatego warto zadbać, aby w jego otoczeniu znalazł się sprzęt – na przykład ze sklepu X-REH, który ułatwi mu codzienne ćwiczenia.