Czym się kierować wybierając kancelarię prawną?

Prowadzenie własnego biznesu, wypadek losowy, sprawa spadkowa – każdy dorosły ma choć raz w życiu potrzebę skorzystania z pomocy kancelarii prawnej. Jej wybór nie jest jednak prosty, bo rynek adwokatów i radców prawnych nieustannie się powiększa. Zanim podejmiemy konkretną decyzję, powinniśmy sprawdzić dostępne w naszym mieście kancelarie pod kątem reputacji, kompetencji i doświadczenia. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością, a prawnicy często nie specjalizują się w sprawach, do których chcielibyśmy ich zatrudnić. Czym zatem kierować się wybierając kancelarię prawną i jakich błędów unikać, by nie żałować swojego wyboru?

Po pierwsze, reputacja

adwokatPoszukując fachowców, lekarzy, a nawet restauracji często kierujemy się opinią znajomych. Wiedza, że nasi bliscy docenili czyjąś pracę i są zadowoleni z jej rezultatów niesamowicie pomaga podczas dokonywania wyboru. Niestety, w przypadku prawników opinia rodziny i znajomych może okazać się niewystarczająca, gdyż problemy na które poszukiwali oni pomocy zwykle nie pokrywają się z naszym przypadkiem. W takiej sytuacji niezawodny okazuje się być Internet i dostęp do prasy specjalistycznej. Kancelaria powinna być wiarygodna i profesjonalna. Sprawdź, których prawników polecają ludzie w okolicy. Przejrzyj strony internetowe interesujących cię kancelarii i upewnij się, że spełniają twoje oczekiwania. Skorzystaj z rankingów tworzonych przez prasę specjalistyczną. Nie bój się wielogodzinnych poszukiwań – to pierwszy krok w stronę dobrze załatwionej sprawy.

Po drugie, kompetencje i doświadczenie

Wielu prawników specjalizuje się w jednym, wąskim obszarze prawa. Kancelaria, którą polecał ci znajomy może nie zajmować się sprawami, z którymi masz problem. Przed podjęciem decyzji upewnij się, że usługa za którą płacisz zostanie wykonana na najwyższym poziomie. Sprawdź, czy na stronie internetowej kancelarii znajdują się przykłady poprzednio prowadzonych spraw, a jeśli nie, zapytaj o nie w biurze. Prawnik co prawda nie udzieli ci tajnych informacji dotyczących klientów, ale jeśli prowadził już sprawę podobną do twojej, z pewnością zapewni cię, że wie co robi. Rozmowa jest podczas wyboru kancelarii prawnej jedną z podstawowych metod weryfikacji jej kompetencji. Nie podejmuj decyzji pochopnie – im dłużej się rozglądasz, im dokładniejsze pytania zadajesz, tym lepszy wynik osiągniesz.

Po trzecie, cena nie jest wyznacznikiem jakości

Wycena usługi prawniczej jest zwykle najcięższą do przełknięcia informacją w całym procesie. Stawki w różnych kancelariach są bardzo ruchome, nie należy jednak sugerować się ceną jako wyznacznikiem jakości usługi. Jak zaznaczyliśmy wcześniej, podstawą wyboru prawnika powinno być jego wykształcenie i doświadczenie w prowadzeniu podobnych spraw. Skonsultuj się z kancelarią odnośnie płatności zanim podpiszesz umowę – być może płatność za całą umowę okaże się dla ciebie korzystniejsza, niż za każdą godzinę spędzoną nad twoją sprawą.

Podjęcie współpracy z kancelarią prawną nie musi oznaczać ciągnących się spraw i nierozwiązanych problemów – wybranie dobrego prawnika gotowego podjąć naszą sprawę to wysiłek, który się opłaci.

 


Kancelaria prawna Minkus – sprawdź ofertę.