Czym kierować się przy wyborze nieruchomości z rynku wtórnego we Wrocławiu?

Zakup mieszkania to poważna decyzja, której nie można podjąć w pośpiechu. W końcu spędza się w nim sporo czasu. Warto więc zadbać, aby wymarzony kąt był rzeczywiście tym właściwym i bezpiecznym miejscem.

Dlaczego zakup mieszkania lub domu na rynku wtórnym może być dobrą decyzją? Tego typu nieruchomości są zwykle wybudowane wiele lat temu, przez co stanowią pewniejszą inwestycję kapitału niż zakup budynku, który jest jeszcze w budowie. Ceny nieruchomości na rynku wtórnym są również zwykle niższe, a ich stan częściowo pozwala na szybkie zamieszkanie. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań wymarzonego mieszkania?

Rynek wtórny

Nieruchomość z rynku wtórnego zazwyczaj będzie posiadać cały sprzęt niezbędny do natychmiastowego wprowadzenia się. Innymi zaletami mieszkania z rynku wtórnego jest możliwość negocjacji ceny, oceny zagospodarowania okolicy wokół budynku oraz weryfikacji otoczenia czy uzyskanie opinii dotyczącej potencjalnych sąsiadów.

Przed rozpoczęciem poszukiwań warto na spokojnie zastanowić się, jakiego mieszkania się poszukuje i czego się oczekuje od danego miejsca. Na początku należy oszacować budżet i sprawdzić przeciętny koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego we Wrocławiu. Odpowiednie zaplanowanie procesu zakupu mieszkania finalnie pozwoli zaoszczędzić cenny czas.

Jak szukać mieszkania?

Po ustaleniu podstawowych wymagań odnośnie mieszkania oraz posiadanego budżetu, należy zdecydować, w jaki sposób szukać mieszkania, czy na własną rękę, czy skorzystać z pomocy pośrednika. Szukanie mieszkania samemu pozwoli uniknąć dodatkowych opłat, ale będzie czasochłonne i bardzo wymagające.

Oglądanie mieszkań z pośrednikiem bardzo upraszcza proces. Pośrednik będzie doskonale zorientowany w lokalnym rynku nieruchomości, doradzi w kwestiach prawnych dotyczących zakupu mieszkania, czy domu oraz w razie potrzeby pomoże w negocjacjach ceny. Kupno mieszkania z pośrednikiem wnosi od razu konieczność zapłacenia prowizji, ale biorąc pod uwagę zaoszczędzony czas oraz wynegocjowaną cenę zakupu, jest to opcja, która może okazać się bardzo opłacalna.

Lokalizacja

Kryteria wyboru są indywidualne. Warto jednak zorientować się, jaki jest plan zagospodarowania przestrzennego w okolicy naszej upatrzonej nieruchomości. Często są one konsultowane społecznie, dlatego informacje o nich można znaleźć w internecie oraz u zarządcy danej nieruchomości. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, plan zagospodarowania przestrzennego powinien być jednym z pierwszych czynników, które weźmiemy pod uwagę, wybierając mieszkanie.

Istotna będzie także odległość mieszkania od naszego miejsca pracy, szkoły, czy miejsc zamieszkania rodziny lub przyjaciół. Decydując się na nieruchomość w pobliżu tych miejsc, finalnie zaoszczędzi się na kosztach dojazdu.

Opłaty eksploatacyjne

Całkowity koszt zakupu nieruchomości jest bardzo ważnym czynnikiem. Należy jednak pamiętać, że w przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych w comiesięcznym budżecie konieczne jest uwzględnienie kosztu czynszu. Warto zatem już podczas pierwszej wizyty w lokalu poprosić sprzedającego o przedstawienie comiesięcznego czynszu.

Warto również poprosić o ostatnie 2 rachunki za prąd, gaz i ewentualne inne opłaty, aby zobaczyć całkowity koszt eksploatacyjny. Same koszty eksploatacji mieszkania mogą się różnić od pory roku – w sezonie grzewczym zapłacimy więcej za ogrzewanie, szczególnie jeśli jest gazowe lub elektryczne. Należy to uwzględnić w kalkulacjach opłat.

Znając już najważniejsze koszty związane z przyszłym mieszkaniem, należy zwrócić się do sprzedającego, aby przedstawił dokumenty świadczące o braku zaległości w opłatach. Zaświadczenie takie wystawia zarządca danej nieruchomości i dotyczy ono opłat czynszowych.

wrocław mieszkania

Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę?

Lokale na rynku wtórnym rzadko są sprzedawane z powodu nagłej potrzeby pozyskania gotówki, znacznie częściej zdarza się, że w lokalu pojawia się wilgoć, grzyb czy liczne nieszczelności stolarki okiennej.

Warto zatem gruntownie sprawdzić lokal nie tylko w aspektach ogólnobudowlanych (proste ściany, brak spękań), ale także skontrolować wilgotność ścian, sprawdzić drożność wentylacji, poprawność wykonania instalacji elektrycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej czy poprawność osadzenia okien. Istotny okaże się też typ ogrzewania. Każdy rodzaj ma pewne wady i zalety, i warto być ich świadomym przed zakupem nieruchomości.

Biuro nieruchomości we Wrocławiu

W przypadku chęci kompleksowego skontrolowania stanu nieruchomości przed jej zakupem zachęcamy Cię do skorzystania z naszych porad w Biurze nieruchomości we Wrocławiu. Dokonamy dla Ciebie oględzin wybranej nieruchomości, sprawdzimy wszystkie instalacje w budynku, przejrzymy istniejącą dokumentację oraz sporządzimy pisemny raport. O nic nie będziesz musiał się martwić!