Czy rehabilitacja sportowa wpływa na osiąganie celów treningowych?

Podstawą zdrowia człowieka jest aktywność fizyczna i dobrze zbilansowana dieta. Uprawianie różnych dyscyplin sportowych ma zbawienny wpływ na kondycję fizyczną, dlatego coraz więcej osób decyduje się na rożnego rodzaju treningi. Nieprawidłowo przygotowane i przeprowadzone często kończą się dolegliwościami, które wymagają interwencji specjalisty. Sytuacja taka może spowodować zakończenie kariery sportowej lub niemożność kontynuowania treningów, dlatego powstała rehabilitacja sportowa, która jest najlepszych rozwiązaniem dla osób uprawiających różne dyscypliny. 

Czym jest rehabilitacja sportowa?

Rehabilitacja sportowa jest skuteczną, a jednocześnie szybką i bezpieczną terapią, mającą na celu przywrócenie pełnej sprawności osobom kontuzjowanym w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonych treningów lub przeciążeń organizmu z powodu zbyt małego czasu przeznaczonego na jego regenerację. Składają się na nią działania fizjoterapeutyczne i fizykoterapeutyczne, prowadzące do szybkiego odzyskania pełnej sprawności organizmu. 

Na czym polega rehabilitacja sportowa?

Rehabilitacja sportowa polega na powrocie do sprawności sprzed kontuzji. Składa się ona zazwyczaj z czterech etapów. Jej celem jest także zminimalizowanie ryzyka powtórzenia kontuzji w kolejnych latach uprawiania dyscypliny sportowej, zmniejszenie dolegliwości bólowych stawów, mięśni lub kręgosłupa. Ogromną zaletą rehabilitacji jest także możliwość poprawy wyników,  przygotowanie organizmu do coraz intensywniejszych treningów i większego wysiłku w celu osiągnięcia sukcesów sportowych. Jej celem jest również zapewnienie bezpiecznego powrotu do aktywności fizycznej i treningów. Rehabilitacja sportowa polega na wykonywaniu przez osobę kontuzjowaną serii ćwiczeń odpowiednio dobranych, których zadaniem jest poprawa wydolności organizmu, motoryki, podnoszących poziom elastyczności i gibkości ciała, pozwalających zachować równowagę, poprawiających funkcjonowanie układu krążeniowo – oddechowego. 

Etapy rehabilitacji sportowej

Program rehabilitacji sportowej jest uzależniony od zawodnika. Niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie ćwiczeń leczniczych oraz elementów treningu. Dzieli się on na cztery etapy. Pierwszy z nich rozpoczyna się od powstania urazu do momentu, kiedy pacjent może wykonywać bezboleśnie pełny zakres ruchów. W drugim etapie osoba przechodząca rehabilitację sportową zaczyna powoli wracać do normalnej aktywności w czasie treningów. Niezwykle istotne jest, aby nie obciążała ona nadmiernie miejsca, w którym powstał uraz. Celem drugiego etapu jest odzyskanie ogólnej sprawności organizmu. W kolejnym okresie sportowiec wraca do typowych dla danej dyscypliny aktywności i treningów. W czwartym, ostatnim etapie realizuje pełne programy w czasie ćwiczeń i bierze udział w zawodach, ale bezwzględnie wzmacnia ciało w celu uniknięcia kolejnych kontuzji. 

Dlaczego warto zdecydować się na rehabilitację sportową?

Pojawienie się kontuzji stanowi istotną informację dla sportowca o tym, że jego plan treningowy został opracowany w sposób niewłaściwy. Jego wady spowodowały powstanie urazu, dlatego powinien on zostać dokładnie przeanalizowany i poddany korekcie. Rozpoczęcie rehabilitacji sportowej po urazie lub kontuzji umożliwia znalezienie błędów w planie treningowym, a poza tym skutecznie poradzić sobie z problemem przeciążenia mięśni. Dzięki niej zawodnik ma możliwość skutecznego pozbycia się bólu, skurczów i obrzęków, które prowadzą do kontuzji. Jej zaletą jest wskazanie przyczyn urazów i skutecznego im przeciwdziałania. Organizm sportowca poddanego rehabilitacji sportowej jest sprawniejszy i regeneruje się łatwiej i szybciej. Fizjoterapeuci, którzy pracują z zawodnikami, podejmują wszelkie działania zmierzające do jak najszybszego przywrócenia sportowca do pełnej sprawności, dzięki czemu może on wystartować w planowanych zawodach. 

Czy rehabilitacja sportowa jest tylko dla sportowców?

Rehabilitacja sportowa nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla zawodników profesjonalnie uprawiających różne dyscypliny sportowe. Jest dostępna także dla aktywnych fizycznie amatorów nie tylko po kontuzji, ale także w celu podniesienia wyników. 

Rehabilitacja sportowa w Gdańsku

Rehabilitacja sportowa w Gdańsku zapewnia każdej osobie czynnie uprawiającej sport indywidualny plan leczenia, uwzględniający jej potrzeby. Nowoczesne i skuteczne terapie pozwalają sportowcom szybko wrócić do czynnego uprawiania konkretnej dyscypliny i zawodów. Po postawieniu diagnozy specjaliści podejmują leczenie  w poradni rehabilitacyjnej oraz ortopedycznej. Kolejnym krokiem jest fizjoterapia, która ma na celu przywrócenie sprawności. Trenerzy personalni pozwolą powrócić do sprawności sprzed kontuzji i cieszyć się uprawianiem wybranej dyscypliny sportowej i wszelkiej aktywności fizycznej. Wysokie kwalifikacje fizjoterapeutów są gwarancją szybkiego powrotu do zdrowia i uprawiania sportu.