Czy panele fotowoltaiczne można montować na każdym dachu?

W ciągu ostatnich kilku lat, o fotowoltaice zrobiło się bardzo głośno. Jest ona coraz częstszym źródłem energii w nowo budowanych domach i coraz więcej firm specjalizuje się w jej sprzedaży i montażu.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet, choć trzeba wspomnieć, że ciągle jest ono stosunkowo nowe i trzeba włożyć w nie pewien wkład własny. Nie zawsze zainstalowanie paneli fotowoltaicznych będzie takie proste, jak mogłoby się wydawać, ale jest wiele innych sposobów, które pozwolą się cieszyć ekologiczną energią.

Jakie warunki musi spełniać dach, żeby zamontować na nim panele?

Energia solarna jest obecnie uznawana za rozwiązanie, które w wyjątkowo niskim stopniu oddziałuje na równowagę przyrodniczą. Podczas jej wytwarzania nie dochodzi do najbardziej szkodliwego dla środowiska spalania. Jako że fotowoltaika opiera się na promieniowaniu, które wytwarza słońce, podstawową zasadą podczas montowania paneli, jest ustawienie ich w odpowiedniej ekspozycji.

Muszą być one skierowane w stronę południową, pod kątem 30/40 stopni w stosunku do podłoża. Tylko to zapewnia najlepszą wydajność i pozwala na zebranie odpowiedniej ilości energii, co mogłoby nie mieć miejsca, gdyby panele były ustawione w inną stronę. W razie nadmiaru energii odpowiednie urządzenie przekaże ją do sieci energetycznej, a gdy nam jej zabraknie, będziemy mogli pobrać bezpłatnie do 80% tego co dołożyliśmy od siebie.

Na szczęście, nie oznacza to, że nasz dach musi koniecznie mieć ten konkretny stopień pochylenia i być skierowany w stronę południa – jest wiele możliwości dostosowania paneli do naszego domu. W większości sytuacji można zastosować specjalne konstrukcje montażowe, które umożliwią położenie paneli w odpowiedniej pozycji.

Oczywiście koszty mogą w tej sytuacji wzrosnąć, ale jeśli nasz dach jest płaski, to dzięki zastosowaniu takich stelaży mamy większe możliwości jeśli chodzi o dostępność do paneli. Będzie to szczególnie przydatne w razie ewentualnej usterki.

Najlepszym rozwiązaniem do zamontowania paneli solarnych, jest dach nakierowany na południe o 30/40 stopniach pochylenia, oczywistym jest jednak, że nie będziemy przebudowywali połowy domu, żeby dach był odpowiedni, dlatego warto znaleźć firmę, która oferuje różne sposoby montażu, które pozwalają na założenie paneli na praktycznie każdym dachu.

Najtrudniejszą do rozwiązania sytuacją jest ta, kiedy mamy dach wielospadowy. Wtedy, panele muszą być „rozrzucone” po całym dachu, by spełniały swoje zadanie. Najłatwiejszy montaż będzie dotyczył dachu jednospadowego, o ile jest on skierowany w odpowiednim kierunku.

Jeśli chodzi o materiały, z jakich wykonany został dach, odradza się stosowanie fotowoltaiki na dachach naturalnych – z drewna lub trzciny. W wielu gminach może to być nawet zabronione, nie tylko ze względu na zazwyczaj zabytkowy charakter takich pokryć, ale także na znacznie zwiększone ryzyko pożaru.

Dach trzeba wymienić także w sytuacji, kiedy pokryty jest on eternitem. Wynika to nie tyle z trudności w montażu, ile z wycofania tego materiału z użytku. Jest on bardzo nietrwały, a do tego, zawiera szkodliwy dla zdrowia azbest. Taki dach należy jak najszybciej wyremontować nawet jeśli nie jest planowana na nim fotowoltaika.

panele słoneczene a rodzaj dachu

Nie ma natomiast przeciwwskazań do instalowania paneli solarnych na dachach pokrytych betonem czy blachodachówką. Jeśli chodzi o zwykłe dachówki – wymagają one specjalnego montowania, ale przy odpowiednio wykształconej ekipie montażowej nic nie powinno być problemem.

Fotowoltaikę można montować zarówno na dachówkach aluminiowych, jak i ceramicznych. Baz znaczenia jest także to, czy są one proste, czy falowane. Fachowcy powinni posiadać odpowiedni sprzęt do zamontowania paneli na tego typu dachach.

Fotowoltaika – tak czy nie?

Mimo stosunkowo wysokich kosztów montażu i zakupu paneli, energia solarna jest bardzo dobrym rozwiązaniem, w które warto inwestować. Pozwala ona na duże oszczędności i nie ma co się dziwić jej rosnącej popularności.

Duże miasta także podążają za tym trendem – fotowoltaika we Wrocławiu i jego okolicach jest używana coraz częściej, szczególnie że istnieje wiele programów, z których można uzyskać dofinansowanie na instalację systemów solarnych.