Chirurg stomatolog – jakie zadania i obowiązki ma specjalista z tej dziedziny?

Chirurgia stomatologiczna kojarzy się większości z usuwaniem ósemek, jednak jest to specjalizacja, która nie kończy się na tego typu zabiegach. W poniższym tekście przybliżamy zawód chirurga stomatologa, opisujemy jego główne obowiązki i podpowiadamy, jak znaleźć dobrego chirurga.

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Jest to dziedzina zajmująca się leczeniem stanów chorobowych w obrębie jamy ustnej. Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną wspierającą chirurgię protetyczną, szczękową, a także rutynowe wizyty u stomatologów. Aby móc przeprowadzać bezpieczne operacje, chirurg stomatologiczny musi posiadać wiedzę m.in. z takich obszarów, jak endodoncja, chirurgia i ogólnie pojęta stomatologia. 

Jakie są główne obowiązki chirurga?

Oprócz zabiegów związanych z usuwaniem ósemek i innych zębów, u chirurga stomatologa możemy liczyć również na takie zabiegi, jak leczenie infekcji i schorzeń jamy ustnej, czy też na pomoc po przebytych wypadkach i urazach. 

Chirurg stomatolog zajmuje się również pobieraniem wycinków do badań histopatologicznych, celem ustalenia, czy pojawiająca się w jamie ustnej zmiana ma charakter nowotworowy, czy też nie stwarza zagrożenia dla pacjenta. 

Jakie przykładowe zabiegi może wykonać chirurg stomatolog?

Uniesienie dna zatoki szczękowej

Zęby utracone w zatoce szczękowej przekładają się na utratę kości w tym miejscu. Aby temu zapobiec, w ramach zabiegu wprowadzany jest odpowiednik kości, zapewniający miejsce na późniejsze wprowadzenie implantu.

Likwidowanie powikłań po usunięciu zęba

W przypadku ryzyka, że ekstrakcja zęba z zatoki szczękowej będzie niosła za sobą ryzyko groźnych powikłań, chirurg może podjąć się zabiegu mającego na celu zamknięcie przetoki ustno-zatokowej. Jest to już obszar chirurgii szczękowo-twarzowej, w ramach której zabiegów może podejmować się również chirurg stomatolog. 

Usuwanie zębów mądrości

Ekstrakcja ósemki jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów, a jest tak dlatego, że są to najbardziej problematyczne zęby. Umieszczone na samym końcu jamy ustnej, są trudne w pielęgnacji, trudniej się do nich dostać podczas kontroli stomatologicznej, a dodatkowo są zębami najbardziej narażonymi na psucie się. Co więcej, w przypadku wielu osób ich usunięcie jest konieczne, jako że nie mieszczą się one w łuku zębowym.

Często dochodzi również do zatrzymania zęba. W takiej sytuacji ząb może zacząć rosnąć pod nieodpowiednim kątem, “wybijając” inne zęby z ich właściwych miejsc. Może się to objawiać krzywieniem się zębów i dolegliwościami bólowymi. Nierzadko zdarza się, że po usunięciu ósemek konieczne jest dodatkowe leczenie ortodontyczne uzębienia. 

Przygotowanie do wszczepienia implantów i protez

Aby wszczepienie implantu odbyło się w bezpieczny sposób, musi zostać przeprowadzone w wyleczonej jamie ustnej. Dlatego też chirurgia stomatologiczna zajmuje się także takimi zabiegami, jak usunięcie zepsutych zębów, podcinanie wędzidełka lub regeneracja kości.

Chirurg stomatolog we Wrocławiu – jak wybrać najlepszego specjalistę?

Profesjonalizm

Pod tym pojęciem kryje się dziś nie tylko wiedza, lecz też i podejście do pacjenta. Począwszy od kompetencji, chirurg stomatolog we Wrocławiu musi poddawać się częstym szkoleniom, dzięki czemu będzie na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, a także metodami, które zdążyły już zdobyć uznanie na świecie. Z kolei tzw. kompetencje miękkie mają znaczenie, dlatego że to właśnie dzięki nim pacjent może poczuć się spokojniej w gabinecie i będzie odczuwać mniejszy stres przed kolejnymi wizytami. 

Odpowiednie podejście

Wspomnieliśmy już o tym w ramach kompetencji miękkich, warto tu jednak zaznaczyć, że w ramach odpowiedniego podejścia do klienta liczy się również umiejętność współpracy z pacjentami w różnych sytuacjach. Zdarzają się osoby dorosłe, odczuwające wyjątkowo silny stres przed zabiegiem, z którymi współpraca może być przez to utrudniona. Ponadto ważne jest odpowiednie podejście do dzieci, jeśli lekarz w ramach swoich usług umożliwia umawianie na wizyty małych pacjentów.

Czystość w gabinecie

Wygląd gabinetu ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, lecz też higienicznych. Przytulny wystrój pomoże się przełamać przed zabiegiem, a czyste narzędzia i stanowisko pracy zagwarantują, że lecząc jedną dolegliwość, nie nabawimy się kolejnej.