Alkoholik na odwyku – jak poradzić sobie ze wstydem?

Alkoholizm jest bardzo poważnym nałogiem. Jego leczenie przebiega na wielu etapach, przez które ciężko jest przejść samemu. W Polsce wiele ludzi ma problem z tym, żeby podjąć się leczenia, ponieważ boją się opinii innych ludzi.

Nie jest to nic dziwnego, gdyż przyznanie się do swego rodzaju słabości nie leży w ludzkiej naturze. Dlatego też początkiem jakiejkolwiek terapii jest przyznanie się do nałogu i zebranie w sobie odwagi, by podjąć leczenie czy pójść na odwyk.

Rozmowy z bliskimi

Bardzo często dopiero rozmowa z drugim człowiekiem uświadamia alkoholikowi, jak poważny jest jego problem. Takie rozmowy bywają naprawdę ciężkie, ponieważ są one związane z emocjonalnym obrażeniem się przed kimś. Dużo łatwiej przychodzi to kobietom, mimo że alkoholiczki są odbierane w społeczeństwie gorzej niż mężczyźni nadużywający alkoholu.

Natomiast alkoholicy znacznie częściej niż kobiety czują się gorsi z powodu nałogu i w rozmowach z ludźmi automatycznie stawiają się niżej niż rozmówcy, zamykają się w sobie i to właśnie mężczyzn dużo ciężej jest nakłonić do leczenia.

Poczucie wstydu

Z zaniżaniem własnej wartości bardzo często współgra wstyd. To on powoduje, że alkoholikom ciężko jest podjąć leczenie, a co dopiero dotrwać do jego końca. Nawet jeśli chodzą oni już na odwyk, to nie przyznają się do tego właśnie przez poczucie wstydu i niestety w najgorszym, ale też bardzo częstym wypadku, rezygnują z dalszych prób wyjścia z nałogu.

Widać zatem, że osoby, które mają problem z alkoholem, mierzą się nie tylko z nałogiem, ale także z własnymi emocjami. Warto jednak dodać, że ze wstydem można sobie poradzić szybciej i łatwiej niż z wyleczeniem się z alkoholizmu. W pozbyciu się tego uczucia najbardziej pomocne jest wsparcie bliskich. To oni muszą uświadomić alkoholikowi, że jego słabość to nie powód do wstydu oraz że może on liczyć na pomoc ze strony rodziny.

Terapeuci

Niestety często jest tak, że osoby walczące z nałogiem odpychają od siebie bliskich i nie chcą słuchać ich rad. W takim wypadku warto skorzystać z pomocy terapeutów. Nie tylko pomogą oni z nałogiem, ale w głównej mierze sprawią, że poczucie wstydu z powodu nałogu i wszelkiego rodzaju lęk przed tym co powiedzą inni, przerodzi się w pewność siebie oraz siłę, która pomoże w walce alkoholizmem.

Warto też dodać, że ci specjaliści to najczęściej alkoholicy, którzy wyszli z nałogu. Poprzez dzielenie się swoimi historiami są oni w stanie pomóc tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją drogę w leczeniu. Dzięki temu stanowią oni jakby wzór i przykład tego, że można zacząć życie od nowa, a walka nie jest drogą donikąd.

Pomoc specjalistów bardzo często uświadamia alkoholikom, że odwyk to nie powód do wstydu a wręcz do dumy. Poprzez podjęcie leczenia alkoholik pokazuje, że stara się o lepsze życie, że walczy o siebie i jest wytrwały w dążeniu do swoich celów.

alkoholizm

Od czego zacząć leczenie?

Istotną kwestią w leczeniu i jakby w przełamaniu wstydu jest to, aby zacząć szukać miejsc, w których leczą alkoholizm. Jest to pierwszy poważny krok na drodze do lepszego życia. Zwłaszcza, że w wielu miastach organizowane są darmowe spotkania dla anonimowych alkoholików, na których można porozmawiać nie tylko z wykwalifikowanymi terapeutami, ale też ze zwykłymi osobami, które są już na mecie walki o zdrowie i które na pewno podzielą się wskazówkami jak przejść przez odwyk.

Niestety wielu nałogowców nie wie od czego zacząć poszukiwania, a wystarczy wpisać w internetowej wyszukiwarce na przykład „ośrodek leczenia odwykowego we Wrocławiu/Krakowie/Katowicach” czy innych miastach i od razu pojawią się możliwości kontaktu z wieloma miejscami i specjalistami. Taki krok, choć dla wielu mógłby się wydawać błahy, to dla alkoholików jest momentem przełomowym w życiu, dlatego warto zadbać o to, by nie towarzyszył im wstyd, zażenowanie lub bezradność, ponieważ jest to tylko i wyłącznie powód do dumy.