Choroba w rodzinie
Gdy w naszej rodzinie pojawia się widmo choroby, strach może wręcz paraliżować. W przypadku chorób onkologicznych, zmagamy się nie tylko z ciężką fizyczną chorobą, ale i wizją odejścia. Często okazuje się, że osoby chore onkologicznie mają problemy natury psychologicznej – nie potrafią poradzić sobie ze stresem, zastanawiają się co stanie się z ich bliskimi jeżeli odejdą. Kobiety często walczą, by zachować swoją urodę i nie stracić nic z atrakcyjności w oczach partnera. Ta ciągła walka może być, i często jest, bardzo wyczerpująca. Człowiek nie może poradzić sobie z uczuciem, że oto życie ucieka mu między palcami. Jeżeli zmagamy się z taką sytuacją możemy pomyśleć o pomocy psychologa, czy też psycholoonkologa. Ten ostatni jest specjalistą od takich trudnych pod względem zdrowia sytuacji. Warto pomyśleć o pomocy specjalisty, kiedy zmagamy się z chorobą i czujemy, że jest nam ciężko. Psycholog pomaga w przyswojeniu metod radzenia sobie ze stresem, jest obecny w trudnych momentach. Pomagać może nie tylko choremu, ale i jego rodzinie, która również często nie umie samodzielnie poradzić sobie z trudną sytuacją w jakiej się znalazła.
Trudności w związku
Liczne nadgodziny, praca w domu, konieczność zmiany miejsca zamieszkania ze względu na pracę, niskie zarobki – to tylko niektóre z problemów i trudności związanych z pracą. Jak się okazuje bardzo często praca jest powodem problemów w związku. Często wpadamy w błędne koło pracy, by utrzymać rodzinę, podczas gdy rodzina rozpada się ze względu na tę ciągłą pracę. Taka sytuacja coraz częściej pojawia się wielu polskich rodzinach, głównie ze względu na fakt, że coraz częściej Polacy pracują w korporacjach, którym zależy na maksymalnym wykorzystywaniu czasu pracy i całkowitemu poświęceniu się pracownika jego zadaniom. Zbyt często okazuje się, że nie chcemy o tym problemie rozmawiać, aż nagle okazuje się że współmałżonek już w ogóle nie chce rozmawiać o niczym… Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Wiele osób decyduje się na najłatwiejsze rozwiązanie, którym jest całkowita rezygnacja z relacji i rozstanie. Natomiast trudniejszą opcją jest odbudowa relacji w celu ratowania związku. Jeżeli zależy nam na związku, a widzimy, że samodzielnie go nie uratujemy – dobrze jest poszukać specjalistycznej pomocy. Terapia dla par często przynosi bardzo dobre efekty, w obecności trzeciej osoby czasem łatwiej jest nam się otworzyć i opowiedzieć o swoich obawach i żalach wobec partnera. To z kolei łatwo może przerodzić się w aktywny dialog, który pomoże partnerom zejść się na nowo i być może całkowicie odmienić ich związek.
Trudne dziecko
Psycholog dziecięcy jest specjalnym psychologiem wyspecjalizowanym w pomocy dzieciom i młodzieży. Taka osoba pomoże nam w przypadku gdy dziecko trudno znosi okres dojrzewania, staje się nieznośne i marudne. Psycholog dziecięcy pomóc może także w przypadku, gdy dziecko jest chore (patrz 1. problem) lub kiedy zmaga się z jakimiś problemami w rodzinie. Trudności w związku rodziców, ich rozwód też wpływają na dziecko i to często w sposób bardzo negatywny, dlatego dobrze mieć to na uwadze i gdy zauważymy problematyczne symptomy u naszego dziecka, zaproponować mu wizytę u psychologa, jako osoby niezaangażowanej bezpośrednio w problem.