3 powody do używania kosmetyków samochodowych

Jeżeli poczułeś, że twoje auto zasługuje na więcej troski z twojej strony niż dawałeś mu do tej pory, warto je nieco dopieścić i zainwestować w profesjonalne kosmetyki samochodowe. Sprawią, że tchną w twój samochód drugie życie, a ty będziesz czuć dumę przemierzając drogi takim zadbanym cackiem!

1. Bogactwo preparatów

Rynek kosmetyków samochodowych jest bardzo bogaty i ciągle się rozszerza. Jak więc zabrać się za kompletowanie tych niezbędnych, które sprawią że nasze auto wypięknieje? Od czego zacząć? Który kosmetyk do czego służy?

Ogólnie wszystkie kosmetyki samochodowe można podzielić na różne kategorie, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie. I tak dla kosmetyków do pielęgnacji zewnętrznych elementów auta mamy:

  • preparaty do karoserii,
  • szyb,
  • felg,
  • opon,
  • zderzaków,l
  • listew
  • czy nawet dachów w kabrioletach.

Jeżeli chodzi o pielęgnacje elementów wewnątrz samochodu, możemy kupić środki przeznaczone do czyszczenia elementów plastikowych, tapicerki (zarówno materiałowej jak i skórzanej) oraz szyb. Istnieje również oddzielna kategoria kosmetyków samochodowych przeznaczonych do pielęgnacji silnika.

2. Piękny wygląd

Do samej karoserii istnieje parę rodzajów kosmetyków. Do najpopularniejszych należą przeróżne szampony oraz żele myjące. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do mycia karoserii i do usuwania zabrudzeń takich błoto czy kurz. Część z tych preparatów zawiera dodatkowo specjalne substancje służące przeciwdziałaniu utleniania się lakieru z karoserii, co sprawia, że kolor nie matowieje i nie traci swojej głębi. Niekiedy jednak do wymycia karoserii przydadzą się silniejsze detergenty niż standardowej mocy szampony i żele.

Samochód polerowany
Świetne preparaty chemiczne pomagają zachować doskonały wygląd karoserii. 

Zwłaszcza latem, gdy podczas upałów na karoserii lądują malutkie odpryski asfaltu oraz gdy auto taranuje chmary muszek i innych owadów, po których niesamowicie trudno jest się pozbyć śladów z powierzchni auta. Chcąc uniknąć takich sytuacji oraz oszczędzić sobie uciążliwego szorowania karoserii w przyszłości, warto pomyśleć o zainwestowaniu w środki konserwujące. Mowa tutaj o woskach (np. firmy Meguiar), które są dostępne zarówno w formie sprayu, płynu oraz pasty.

Ich zadanie polega na ochronie lakieru przed osiadaniem wszechobecnego kurzu i zanieczyszczeń innego typu, a także przed zarysowaniami, dodatkowo niwelują już istniejące niewielkie rysy oraz ładnie pogłębiają kolor samochodu.

 

3. Wyjątkowe nabłyszczenie

Woski mogą być syntetyczne oraz posiadające składniki naturalne. Woski syntetyczne charakteryzują się nadawaniem karoserii silnego połysku, który może wyglądać wręcz nienaturalnie. Jednak są trwalsze od tych, które zawierają w swym składzie naturalne składniki. Te z kolei także nabłyszczają, ale zdecydowanie bardziej poprawiają kolor, poprzez pogłębienie i ocieplenie jego barwy. Powszechnie z tego powodu uchodzą za bardziej eleganckie od wosków syntetycznych, jednak co już było wspomniane wyżej – są mniej trwałe. Przy codziennym używaniu auta, zwłaszcza, gdy jest niegarażowane, zaleca się przeprowadzać woskowanie raz na dwa miesiące.