1. Projekty domów nie są drogie
Posiadanie projektu jest oczywiście wymogiem koniecznym jeśli chcemy budować dom. Stanowi on niejako jego podwalinę i jest wyrazem oczekiwań klienta co do wyglądu jego przyszłego lokum. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo ofert projektowych, które można dopasować do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Decyzja o wyborze konkretnego projektu powinna być podjęta po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw. Warto dobrze zastanowić przed kupnem gotowego projektu. Wiele biur daje możliwość stworzenia indywidualnej wizji przyszłego budynku mieszkalnego z pomocą specjalisty w tej dziedzinie. Jest to z pewnością duże udogodnienie, ale czy wiemy tak dokładnie co i jak chcielibyśmy urządzić?
Często dopiero użytkując dom przekonujemy się o tym jak ważnym i trudnym zadaniem jest ujęcie wszystkich aspektów nowego domu na etapie jego projektowania. Aby uniknąć rozczarowań i ponoszenia dodatkowych kosztów związanych ze stworzeniem nowego lub zmianą już istniejącego projektu, warto zapoznać się wcześniej z ofertą poszczególnych biur projektowych.
Sprawdzone rozwiązania są najlepsze i takie też propozycje mogą nam zaoferować projektanci. Tak zwany typowy projekt domu nie jest drogi, można za niewielką opłatą dokonać w nim małych zmian, a co najważniejsze być pewnym, że tak zaprojektowany dom nie będzie nastręczał trudności budowlanych w przyszłości. Jeśli natomiast koniecznie chcemy projekt indywidualny musimy przygotować się na większe wydatki. Jego przygotowanie jest kosztowniejsze niż w przypadku projektu typowego, koszt to około 5% całej inwestycji, tak więc niemało.
Powtarzalny projekt, czyli często wybierany projekt typowy, taki jaki znajdziemy w każdym katalogu projektowym, można nabyć już za około 1500, 2000 do 3000 zł. Przeszukując takie oferty znajdziemy mnóstwo ciekawych wcale nie banalnych propozycji budynków parterowych, piętrowych, podpiwniczonych lub nie, z zagospodarowanym poddaszem oraz domów drewnianych jak i nowoczesnych.
Co więcej, w katalogach obejrzymy rozwiązania dla różnych typów działek; wąskich, kwadratowych i innych. Ceny bywają bardzo różne w zależności od tego czy jest to projekt z garażem, czy ma być on w wersji lustrzanej lub też jeśli sam projekt jest bardzo nietypowy i przedstawia nowoczesną bryłę domu. Projekty indywidualne są droższe z uwagi na ich formę i wykonanie, ceny mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.
2. Budowa pod klucz to sposób na zamieszkanie w wymarzonym miejscu
Zwykle jeśli zatrudniamy ekipę budowlaną, która zajmie się wykonaniem naszego domu, oczekujemy aby wszystko w nim było gotowe „pod klucz”. Oznacza to, że budynek będzie gotowy do zamieszkania pod każdym względem. Prace takowe obejmują wykończenie ścian zewnętrznie jak i wewnętrznie oraz pozostawienie porządku, czyli posprzątanie; umycie okien, oczyszczenie podłóg z kurzu i pyłu, zmycie farb z posadzek i tak dalej.
Takie wykończenie domu sprawia, że jego właściciel może swobodnie wnieść doń meble i rozkoszować się przebywaniem w nim zamiast martwić się o ewentualne doróbki. Jest to bardzo wygodna opcja, zwłaszcza kiedy zatrudniamy profesjonalną, sprawdzoną firmę z polecenia, której dokładności prac możemy być pewni. Oczywiście wiążą się z tym określone koszty, jakie ustala się zanim ruszą jakiekolwiek prace. Każdy inwestor chce zaplanować swoje wydatki, jakie będzie musiał ponieść na samą budowę jak też wykonanie domu. Zwłaszcza, jeżeli rozważamy budowę pod klucz – tutaj wydatki będą większe.
Trzeba zaznaczyć, że samo postawienie budynku w stanie surowym nie pochłania tak dużo środków pieniężnych jak jego wykończenie, toteż wyszczególnienie wszystkiego w kosztorysie domu pod klucz jest kwestią niezwykle ważną. Ceny gotowych budynków mieszkalnych kształtują się bardzo różnie w zależności od tego,którą firmę wybierzemy, jak przedstawia się projekt naszego przyszłego domu oraz jaka jest jego powierzchnia.
Ten ostatni aspekt ma największe znaczenie ponieważ koszty budowy ustala się w przeliczeniu na metr kwadratowy wedle określonych przedziałów powierzchniowych budowy. Jeśli ma być to budynek duży, mający ponad 100m2, koszt jego wykonania będzie niższy w przeliczeniu na 1m2, niż w przypadku domów do 100m2 i mniejszych.
3. Masz możliwość wyboru domu cenowo dostosowanego do zasobów finansowych
Ceny za domy z użytkowym poddaszem będą większe niż za domki parterowe. Ich zróżnicowanie zależne będzie także od wykonania projektu konstrukcyjnego , czy będzie on skomplikowany oraz jakie narzuci warunki w kwestii wykończenia domu. Taka zależność sprawia, że kosztorysy budynków o tej samej powierzchni użytkowej będą inne. Bierze się wtedy pod uwagę projekt konstrukcyjny ścian i fundamentów oraz projekt architektoniczny czyli ilość pomieszczeń zaplanowanych, poddasze, kominek itd.
Duże znaczenie mają także instalacje przewidziane w projekcie, to znaczy jak dom będzie ogrzewany, czy w planach jest ogrzewanie podłogowe lub kominek oraz wykończenie. W kwestii wykończenia domu ustalając kosztorys bierze się pod uwagę podłogę czy będą na niej panele czy też może deska, rodzaj okien oraz ilość glazury.