3 powody do korzystania z łaźni parowych

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad działaniem łaźni parowych? Ten prosty mechanizm zawarty w  pomieszczeniu znany jest od dawna. Przynosi on wiele organizmu dla naszego ciała, oraz poprawia ogólny stan zdrowia. Jak to się dzieje i na co dokładnie wpływa łaźnia parowa?

1. Niewielkie rozmiary – duży wpływ na zdrowie

Łaźnia parowa to zamknięte pomieszczenie. Ogrzewane zazwyczaj małym piecykiem. To gwarantuje wysoką temperaturę około 50 stopni Celsjusza. W dawnych czasach, aby otrzymać wysoką wilgotność względną osiągającą nawet 100%  oblewało się po prostu nagrzany piecyk. W obecnych czasach za temperaturę i wilgotność odpowiadają automatyczne termostaty i higrometry. Rewelacyjne działanie łaźni były znane już wiele lat temu. Były one bardzo popularne już w starożytnej Grecji a także na chłodniejszych terenach takich jak Finlandia, Rosja, Łotwa czy Estonia gdzie miała znaczenie kulturowe.

2. Najlepsza propozycja dla reumatyków

Łaźnia parowa ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Kłęby pary wodnej otulają naszą skórę skutecznie ją oczyszczając z zewnątrz. Staje się ona czysta, gładka i jędrna. Ciepło i wilgotność rozluźnia przykurczone mięśnie oraz działa relaksująco na nasz umysł. Oprócz tego ma szereg innych właściwości leczniczych. Na przykład para wodna przedostająca się do naszego układu oddechowego skutecznie oczyszcza drogi oddechowe oraz nawilża śluzówkę jamy nosa, gardła i górnych dróg oddechowych. Jest to zatem świetna metoda leczenia początkowych objawów przeziębienia. Nie powinno się zażywać kąpieli w Momocie zaawansowanej choroby, ponieważ wilgotne powietrze zwiększa prawdopodobieństwo zarażenia osób z którymi przebywamy w łaźni chorobotwórczymi patogenami. Łaźnia doskonale nadaje się dla osób z bólami reumatycznymi, dzięki właśnie rozluźniającemu działaniu. Pobyt w łaźni za sprawą podwyższonej temperatury sprawia, że nasze naczynia krwionośne się rozszerzają. Powoduje to zwiększenie przepływu krwi i dalej do lepszego rozprowadzania tlenu w naszym organizmie. Jest to zatem sposób dla osób cierpiących na niskie ciśnienie krwi objawiające się chronicznym zmęczeniem. Wizyta w łaźni parowej poprawi ci nastrój oraz doda energii.

sauna_unique-hotel-flickr
Źródło: Flickr – Unique Hotel

3. Z łaźni parowej możesz korzystać często

W przeciwieństwie do sauny z łaźni parowej można korzystać praktycznie bez ograniczeń. Istotne jest również to że są pewne stany które raczej dyskwalifikują kąpiele w łaźni. Jest to przede wszystkim ciąża. Wiele innych czynników także uniemożliwia korzystanie z niej. Zaliczane są do nich choroby weneryczne, wrzody, świeże rany również te po operacji, niedawno przebyty zawał serca, choroba wieńcowa czy astma. Łaźnia parowa to niezwykle prosty i skuteczny sposób na poprawę naszego zdrowia. Jest on o tyle niezwykły, że w tak prosty sposób możemy osiągnąć to, co w dzisiejszych czasach ludzie starają się osiągnąć drogimi lekami, które pozbywają się jednej choroby, tworząc początki drugiej. Dzięki łaźni parowej Twoje zdrowie polepszy się, beż żadnych skutków ubocznych.