Wiele osób teoretycznie rozumie pojęcie detoksykacji, ale zgłębiając temat, a nie mając na co dzień do czynienia z różnego rodzaju uzależnieniami, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, na czym tak naprawdę polega detoks. Jak wygląda, kiedy jest stosowany i z czym się wiąże.
1. Organizm zostaje oczyszczony
Detoks to nic innego, jak odtruwanie organizmu. Przeprowadzany zarówno u osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, jak i leków. Obejmuje dwa etapy, które mają na celu odtrucie organizmu pod względem fizjologicznym, ale i poradzenie sobie z psychiką pacjenta. Pacjenci, którzy dotąd przez długi czas, regularnie spożywali alkohol, zażywali narkotyki bądź nadużywali leków, muszą natychmiastowo przerwać ten ciąg. Jednakże nie da się oszukać fizjologii organizmu. Tego, który szybko przyzwyczaja się do podawanych mu substancji, a kolejne długie przerwy w ich przyjmowaniu skutkują występowaniem zespołu odstawienia.
Objawia się ów drżeniem, lękami, dolegliwościami bólowymi, a w zaawansowanych stadiach także zaburzeniami świadomości. Ze względu na zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta zaleca się zatem przeprowadzanie detoksu w warunkach stacjonarnych. Tylko w niektórych przypadkach lekarz może dojechać do pacjenta i u niego w domu przeprowadzić odtruwanie. Mówi się zatem o detoksykacji w systemie stacjonarnym oraz ambulatoryjnym. Wybierając pierwszą opcję pacjenci zyskują na większym poczuciu bezpieczeństwa. Przez całą dobę mogą liczyć na specjalistyczną opiekę, dzięki której proces leczenia na tym etapie przebiega sprawniej i szybciej.
2. Metoda rozpoczęcia terapii dla wyjścia z uzależnienia
Po przeprowadzeniu detoksu pacjenci mogą zostać objęci właściwym leczeniem terapeutycznym, na które składają się różne działania. Zarówno etap detoksykacji, jak i późniejsze leczenia najczęściej wspomagane jest farmakoterapią oraz psychoterapią.
Nierzadko pacjenci na samym początku myślą, że są w stanie sami sobie poradzić z problemem. Próbują stosować metodę zmniejszania dawek przyjmowanych substancji psychoaktywnych bądź też mniejszej częstotliwości ich stosowania. Niestety w tempie wręcz ekspresowym pojawia się potrzeba dostarczenia do organizmu kolejnej dawki, by uniknąć nieprzyjemnych objawów zespołu odstawienia. Błędne koło się zamyka, stąd specjalistyczna pomoc nie powinna być jedynie wyborem, a pogodzeniem się z faktem, iż jest to konieczność.
3. Odzyskasz witalność i rzucisz nałóg
Odtrucie organizmu to nie tylko początek właściwego leczenia, ale i możliwość, w niedługim czasie odzyskania sił, witalności, energii. Sprawności fizycznej i psychicznej, jeśli równocześnie prowadzone są inne formy terapii. Podczas detoxu pacjentom podaje się płyny, witaminy i elektrolity, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a których zwykle brakuje i to, w znaczącym stopniu. Farmakoterapia ma na celu niwelować zaburzenia polękowe. Powrót do trzeźwości, rzeczywistości nie wspomaganej substancjami psychoaktywnymi dla wielu pacjentów jest bowiem trudnym, wymaga zatem odpowiedniej pomocy. Szczegółowe działania podczas odtruwania dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta.
Jeśli potrzebujesz detoksu alkoholowego to serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty sieci profesjonalnych gabinetów – Nasz Gabinet. Z nimi skutecznie pozbędziesz się problemu alkoholowego.