Mięśniak macicy jest łagodnym guzem rozwijającym się na jej ściankach, może on jednak zmienić się w złośliwego guza, co przysporzy pacjentce problemów. Przyczyny ich powstania nie są znane, jednak w grupie ryzyka znajdują się wszystkie kobiety niezależnie od wieku, dlatego ważne jest, aby znaleźć wszelkie niepokojące zmiany i zacząć je kontrolować, a w razie potrzeby także interweniować, nawet operacyjnie.
1. Diagnostyka jest nieskomplikowana i bezbolesna
Na samym początku trzeba sprawdzić, czy pacjentka ma mięśniaka. W tym celu przeprowadza się wywiad, badanie ginekologiczne, a następnie ocenia się przy pomocy ultrasonografu ewentualne”
- przemieszczenie szyjki macicy,
- zaburzenie przebiegu echa środkowego,
- przejaśnienia cystyczne guza,
- niejednorodna echogeniczność błony mięśniowej,
- cienie hiperechogenne, otoczki,
- powiększenie trzonu macicy,
- nieregularne obrysy błony surowicznej trzonu
- i inne patologie.
W następnej kolejności, szczególnie w przypadku wątpliwości spowodowanych niejasnym obrazem HSG, można wykonać także histeroskopię, która ma na celu odróżnienie polipy endometrium od mięśniaka macicy oraz pozwala na leczenie endoskopowe, które oczywiście nie należy już do diagnostyki.
2. Operacje są powszechne i skuteczne
Istnieje kilka metod przeprowadzenia operacji, ich wybór zależy jednak od wielkości, rodzaju i umiejscowienia mięśniaków oraz od ewentualnego nasilenia dolegliwości z tym związanych. W takiej sytuacji często zabieg jest nieunikniony, jednak należy pamiętać o tym, że aby zakwalifikować się do operacji trzeba mieć pewne dolegliwości. Należy do nich ból, ucisk w podbrzuszu lub na odbytnicę i pęcherz moczowy, nieprawidłowe krwawienia, wystąpienie obfitych krwotoków, wodonercze, upośledzenie nerek i inne objawy, także w okolicy otrzewnej. Oprócz tego operacja powinna się odbyć, gdy mięśniaki zostaną wykryte podczas leczenia niepłodności, w przypadku, gdy na skutek leczenia hormonalnego zaczną rosnąć oraz w innych przypadkach, w których lekarz prowadzący powinien bezzwłocznie poinformować o stanie pacjentki i dalszych działaniach, jakie muszą być przeprowadzone.
3. Wiele metod operacji
Laparoskopia
Jedną z najmniej inwazyjnych metod jest laparoskopia, która pozwala wyłuszczyć mięśniaki, przeprowadzić nadpochwowe wycięcie ich, a także całkowicie wyciąć macicę, możliwe jest tutaj także usunięcie przydatków, jednak nie zawsze się to robi, decyzję o tym podejmuje lekarz na podstawie aktualnego stanu pacjenta. Laparoskopia jest coraz częściej stosowaną metodą operacyjną, ponieważ dzięki małej ingerencji pacjent szybciej dochodzi do zdrowia i może opuścić szpital, oprócz tego nie zostają mu też duże blizny po operacji, co jest dużą zaletą dla kobiet, którym zależy na wyglądzie ich ciał. Trzeba jednak zaznaczyć, że rodzaj oraz ilość możliwych powikłań jest porównywalna z metodą brzuszną, więc pod tym względem nie ma między nimi aż tak dużej różnicy.
Operacje pochwowe
Drogą pochwową można usunąć mięśniaka macicy uszypułowanego i podśluzówkowego, a także usunąć wykazującą zmiany mięśniakowate macicę z przydatkami lub bez nich. Ta metoda charakteryzuje się małym obciążeniem, dlatego zaleca się je także dla osób otyłych oraz tych, które mają inne problemy zdrowotne na przykład mają cukrzycę, zaburzenia krążenia, problemy kardiologiczne czy niewydolność oddechową. Przeciwskazaniem do takiej operacji może być endometrioza, guzy przydatków, a także przebyte operacje ginekologiczne i stany zapalne w okolicach miednicy.
Operacja przez powłoki brzuszne
Omawiana tutaj technika operacji przez powłoki brzuszne pozwala na całkowite wycięcie macicy z przydatkami lub bez nich, oprócz tego możliwe jest nadpochwowe wycięcie jej trzonu, a także wyłuszczenie mięśniaka lub mięśniaków. Najczęściej przeprowadza się tę operację w przypadku osób z mięśniakowato zmienioną macicą, jeżeli chodzi natomiast o wskazania, to zaleca się przeprowadzenie ich w przypadku kobiet po 45 roku życia, zaleca się też usunięcie w tych przypadkach przydatków nawet, gdy nie wystąpiły na nich żadne zmiany chorobowe, ponieważ pominięcie tej czynności może doprowadzić do rozwinięcia się nowotworu jajników, ale także powstania na nich torbieli.
Wyłuszczenie mięśniaków trzonu macicy przeprowadza się u dziewcząt i kobiet w wieku rozrodczym, jednak nie można wybrać dowolnego terminu na operację, ponieważ niezalecane jest przeprowadzanie jej tuż przed wystąpieniem miesiączki. Wynika to z zagrożenia wzmożonej utraty krwi, która może spowodować znaczne krwawienie pooperacyjne, podwyższoną temperaturę i dłuższy powrót do formy, co oczywiście nie jest mile widziane przez pacjentów, którzy zawsze chcą jak najszybciej wrócić zdrowi i szczęśliwi do swoich domów.